جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

آدامس جویدن هنگام ورزش و پیاده روی؛ خوب یا بد ؟

خیلی از افراد دوست دارند هنگام ورزش و پیاده روی آدامس بجوند. قبلا در مورد فواید جویدن آدامس در مقاله ای جداگانه صحبت کردیم که می توانید از طریق لینک زیر مطالعه کنید:

 

” فواید و مضرات آدامس جویدن بر سلامت بدن”

 

در این مقاله از مجله گزنه، می خواهیم بررسی کنیم که آدامس جویدن هنگام ورزش و پیاده روی چه اثرات مفید و مضری بر سلامت فرد بر جا می گذارد. با ما همراه باشید.

فواید جویدن آدامس هنگام ورزش و پیاده روی

عده‌ای از مربیان ورزشی معتقدند که آدامس جویدن در حین ورزش و پیاده روی، فواید خاص خودش را دارد. در ادامه به شش فایده جویدن آدامس در حین ورزش نیز اشاره خواهیم کرد:

 

۱- افزایش تمرکز

اگر می‌خواهید در حین ورزش، تمام حواستان به وزنه بالای سرتان باشد و بدون کلمه‌ای حرف‌زدن وزنه بزنید، پیشنهاد می‌کنیم از یک آدامس با طعم نعنا استفاده کنید تا هوشیاری‌تان بالاتر برود و با انرژی زیاد سراغ وزنه‌زدن بروید.

۲- آرامش گردن و فک

زمانی‌که مشغول انجام حرکات ترکیبی سنگین ورزشی مانند پرس سینه با هالتر هستید، معمولاً گردن و فک دچار انقباضات شدیدی می‌شود.

آدامس جویدن باعث می‌شود تا فشار از روی گردن و فکتان برداشته شود و با فشار کمتری تمرینات سنگین را دنبال کنید.

۳- کمک به کاهش وزن بیشتر

براساس یافته‌های جدید دانشمندان ژاپنی که در مجله علمی «ژورنال آو فیزیکال تراپی ساینس» (Journal of Physical Therapy Science) منتشر شده است، جویدن آدامس در هنگام پیاده روی می‌تواند به لاغری کمک کند.

پژوهشگران دانشگاه «واسِدا» در توکیو اعلام کردند: «این پژوهش نشان داد که جویدن هنگام پیاده روی، هم مسافت طی شده و هم میزان مصرف انرژی را در افراد میانسال و به خصوص افراد مسن، افزایش می‌دهد.»

به گفته این پژوهشگران، با ترکیب جویدن آدامس و تمرینات ورزشی می‌توان میزان کاهش وزن را کنترل کرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، این دانشمندان در این مطالعه ۴۶ مرد و زن بین ۲۱ تا ۶۹ ساله را مورد بررسی قرار دادند و آن‌ها را به دو گروه تقسیم کردند. آن‌ها به داوطلبان گروه اول دو آدامس با سه کیلوکالری انرژی دادند و از آن‌ها خواستند هنگام یک پیاده روی ۱۵ دقیقه‌ای آن را بجوند.

به افراد گروه دوم نیز پودری حاوی ترکیبات همان آدامس داده شد. هر دو گروه پس از یک ساعت استراحت، به مدت ۱۵ دقیقه پیاده روی کردند.

در هر دو گروه میزان ضربان قلب این افراد (هم در دوره استراحت و همچنین حین پیاده روی)، مسافت طی شده و انرژی مصرف شده داوطلبان اندازه گیری شد.

این پژوهشگران دریافتند در گروه نخست، ضربان قلب این افراد دو برابر ضربان قلب افراد گروه دوم بود. علاوه بر این، بیشترین اثر مثبت جویدن آدامس هنگام تحرک، در بین افراد مسن به ثبت رسید.

این مطالعه تحت عنوان «تاثیر آدامس بر عملکرد‌های فیزیکی و فیزیولوژیکی» در کنفرانس مربوط به مقابله با چاقی در اتریش ارائه شد.

۴- جلوگیری از ساییدگی دندان‌ها

این مورد، یکی از بهترین و مهم‌ترین دلایلی است که پیشنهاد می‌کنیم هم‌زمان با وزنه‌زدن آدامس بجوید. معمولاً بعضی از ورزشکاران از درد دندان و فک بعد از ورزش شکایت می‌کنند.

بدنسازان و ورزشکاران به تکرارهای آخر حرکت که می‌رسند، فشار بسیار زیادی به دندان‌ها و فکشان وارد می‌کنند.

۵- جلوگیری از خشکی دهان

جویدن آدامس در حین ورزش، نه‌تنها باعث می‌شود که دهانتان در حین انجام تمرین خشک نشود، بلکه بین تکرارها و ریتم تنفستان نیز هماهنگی به‌وجود می‌آورد.

۶- افزایش عملکرد جسمی و روانشناختی

محققان ژاپنی به طور ویژه تاثیرات آدامس جویدن را هنگام ورزش کردن بررسی کردند.

یافته‌های بدست آمده نشان داد جویدن آدامس هنگام پیاده روی عملکرد جسمی و روان شناختی را بخصوص در مردان مسن و میانسال بهبود می‌دهد.

در این بررسی ۴۶ زن و مرد ۲۱ تا ۶۹ ساله به صورت اتفاقی در دو گروه جداگانه جای گرفتند.

از افراد گروه نخست درخواست شد برای مدت ۱۵ دقیقه با سرعت طبیعی پیاده روی کرده و همزمان آدامس بجوند. همچنین افراد گروه دوم بدون جویدن آدامس در همین مدت زمان پیاده روی کردند.

محققان ضربان قلب شرکت کنندگان در زمان استراحت و پیاده‌روی و مسافت راه رفته را اندازه گیری کردند. همچنین مجموع انرژی مصرفی هنگام پیاده روی محاسبه شد.

محققان دریافتند میانگین ضربان قلب هنگام پیاده روی در افراد گروه نخست بالاتر بوده است. همچنین مردان مسن و میانسال در گروه نخست نسبت به شرکت کنندگان گروه کنترل تاثیرات مثبت بیشتری را دریافت کرده‌اند.

به گزارش مدیکال دیلی، محققان با بیان اینکه لازم است برای تعیین مکانیزم این تاثیر گذاری تحقیقات بیشتری انجام شود اظهار داشتند: جویدن آدامس به انطباق ریتم قلب و ریتم لوکوموتور (دستگاه ماهیچه‌ای‌اسکلتی) کمک می‌کند. فرآیندی که در میان افراد مسن نسبت به جوان‌ترها بیشتر دیده می‌شود.

 

همچنین بخوانید: قورت دادن آدامس چه خطراتی برای بدن دارد؟


ضررهای جویدن آدامس در حین ورزش

۱- احتمال خفگی

اگر در هنگام ورزش‌کردن، هم‌زمان آدامس بجوید، تا حد زیادی احتمال دارد که این جسم خارجی داخل گلوی شما بپرد.

این اولین علتی است که باید از جویدن آدامس در هنگام ورزش بپرهیزید. حال شاید با خودتان بگویید خب، در هنگام وزنه‌زدن چگونه چنین چیزی ممکن است!

شاید موقع وزنه‌زدن، خطر چندانی متوجه شما نباشد، اما وقتی سرگرم تمرینات ایروبیک، پیاده‌روی سریع (جاگینگ) یا شنا باشید، احتمال دارد آدامس، داخل گلوی شما بپرد.

 

۲- سخت نفس‌کشیدن

زمانی‌که مشغول انجام ورزش شدت بالا مثل HIIT (اینتروال شدت بالا) هستید، با وجود آدامس، تنفس از دهان، کار آسانی نخواهد بود.

در حالی‌که هنگام انجام تمرینات ورزشی سنگین، نیاز به اکسیژن بیشتری دارید.

بهترین راهکار، تنفس از راه دهان است. اگر بخواهید ورزش کنید و هم‌زمان آدامس هم بجوید، برای نفس کشیدن باید دهانتان را باز بگذارید؛ که قطعاً آدامس روی زمین می‌افتد و انسجام تمرینی‎تان برهم خواهد خورد.

۳- کم‌آبی بدن

بسیاری از ورزشکاران عادت دارند که در هنگام دویدن و پیاده‌روی، آدامس بجوند تا دهانشان خشک نشود.

این احساس به این علت است که جویدن آدامس باعث می‌شود تا بزاق دهان بیشتری ترشح شود. این کار، تلف‌کردن انرژی و آب بدن است. بدنتان برای ترشح بزاق، آب زیادی از بدن را صرف این کار خواهد کرد.

بدن دائماً حس می‌کند که شما مشغول خوردن غذا هستید و نیاز به بزاق دهان بیشتری دارید.

این کار باعث می‌شود تا خیلی زود، بدنتان کم‌آب شده و در حین ورزش‌کردن به خطر بیفتد. این درحالی است که انرژی و آب موجود در بدنتان را باید برای انجام تمرین ورزشی حفظ کنید.

نکته مهم: اگر قصد داشتید هم‌زمان با ورزش‌کردن، آدامس هم بجوید بهتر است قبل از شروع تمرینات ورزشی، مایعات کافی بنوشید تا دچار مشکل کم‌آبی نشوید.

 

همچنین بخوانید: ورزش با شکم خالی یا با شکم پر؟ کدام بهتر است؟


نتیجه گیری

جویدن آدامس هنگام پیاده روی و ورزشهای سبک و هوازی نه تنها ضرری ندارد بلکه مفید هم هست. ولی در حین انجام تمرینات ورزشی سنگین بهتر است آدامس را فراموش کنید!

در ضمن فراموش نکنید که همیشه از آدامس های بدون شکر استفاده کنید.

 

همچنین بخوانید: مصرف این ۶ خوراکی قبل از ورزش ممنوع!

 

منابع: ایسنا/ خراسان نیوز/ بهداشت نیوز/ کانون/ فیتامین

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین مقالات