جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

اثرات جالب آب و هوا بر اخلاق و احساسات ما !

تحقیقات نشان می دهد که طبیعت و آب و هوا بر خلق و خو و احساس انسان تاثیر دارد. اگرچه برای هوا غیر ممکن است که احساساتی خلق کند یا به وجود آورد، ولی قطعا خط فکر شما را بهبود می بخشد و به آن انگیزه می دهد.

برای مثال اگر با همسر یا نامزد خود قطع رابطه کرده باشید، آن وقت یک روز تیره و دلگیر فقط باعث می شود که حس بدتری داشته باشید و افسرده تر شوید ولی یک روز آفتابی درد شما را بیشتر نمی کند، قطعا می تواند روح شما را بپروراند تا کمتر احساس بدبختی داشته باشید.

بله واقعیت جالب توجهی که در این بخش از مجله گزنه به آن خواهیم پرداخت.

حالات مختلف طبیعت و آب و هوا که بر احساسات شما اثر می گذارند:

 

آب و هوای معتدل؛ آدم‌های معتدل

آب و هوای معتدل مردم را با خلق و خوی «خالص» و «معتدل» بار می‌آورد.

ویژگی این نوع خلق‌ و خو، آگاهی از خود و رابطه با محیط است. زندگی این افراد در هماهنگی با محیط است و بینشی که نسبت به نقش محیط در بهبود زندگی دارند، باعث احساس نیاز به حفظ محیط طبیعی می‌گردد.

این افراد اغلب مردمانی آرام و متوازن هستند. دیدگاه کل نگری به جهان هستی دارند و از درک شهودی بالایی برخوردارند.

 

همچنین بخوانید:  ۳۰ واقعیت جالب و خواندنی درباره بینی انسان

 

خلق خوش در روزهای آفتابی

روزهای روشن و آفتابی تاثیر مثبتی بر خلق و خوی آدم دارد. تحقیقی که در دانشگاه میشگان انجام شده می گوید افرادی که دست کم نیم ساعت در روز از هوای خوب بیرون لذت می برند، خوش خلق ترند.

آب و هوا

افزایش خطر سکته و حمله قلبی در زمستان

به طور طبیعی رگ‌های خونی انسان در هوای سرد انقباض بیشتری پیدا می‌کند. از آنجایی که خون در جریان انقباض رگ‌ها فضای کافی برای گردش ندارد، این انقباض باعث می‌شود بدن در زمستان فشار خون بالاتری داشته باشد.

به طوری طبیعی انقباض رگ‌های خونی به فرد کمک می‌کند تا دمای بدن خود را حفظ کرده و گرمای بیشتری را در خود نگه دارد.

طبق تحقیقات اوج حمله‌های قلبی در زمستان اتفاق می‌افتند. به همین دلیل اگر سابقه مشکل قلبی دارید در فصل سرما باید مراقبت‌های بیشتری از خود به عمل بیاورید و در صورت نیاز مشکل خود را با پزشک در میان بگذارید.

آب و هوا

فشار خون در تابستان کاهش می یابد

بیهوده نیست که آدمیزاد در تابستان آرام تر است. تحقیقات نشان داده که فشار خون در ماه های تابستان در مقایسه با زمستان پایین تر می رود. به این دلیل که هوای سرد رگ های خونی را تنگ تر می کند و این عاملی می شود برای افزایش فشار خون.

آب و هوا

هوای ابری غم می‌آورد

بررسی‌ها نشان می‌دهد افزایش مدت زمان و شدت تابش نور آفتاب نقش موثری در افزایش رضایتمندی افراد دارد. در یک تحقیق معلوم شد افسردگی در فصل زمستان یکی از بیماری‌های شایع در میان ساکنان شمال اروپاست.

همچنین بیش از ۵۰۰ هزار نفر از مردم انگلیس نیز به اختلالات عاطفی فصلی مبتلا می‌شوند که ابرهای کم‌ارتفاع و شب‌های طولانی زمستانی در ایجاد آن نقش مهمی دارند. آنها ساعات طولانی از شبانه‌روز را می‌خوابند اما همواره احساس خستگی می‌کنند. بسیار تحرک‌پذیر و زودرنج بوده و در انجام امور روزانه و برقراری روابط اجتماعی با دیگران ناتوان هستند.

این در حالی است که با افزایش طول روز شدت بیماری کاهش می‌یابد. هیپوتالاموس بخشی از مغز است که نقش مهمی در کنترل اعمال حیاتی بدن دارد. این بخش از مغز توسط نور طبیعی از شبکیه چشم عبور می‌کند، تحریک‌ می‌شود و اگر میزان نور ورودی به چشم کاهش پیدا کند، سرعت انجام اعمال حیاتی بدن نیز کاهش پیدا خواهد کرد که می‌تواند اختلال مذکور را توجیه کند.

این تحقیق در پایان قرار گرفتن روزی حداقل ۲ ساعت در زیر تابش نور مصنوعی را روش موثری برای درمان این افراد پیشنهاد می‌کند.

 

همچنین بخوانید:‌ اثرات جالب عشق روی مغز و بدن شما!

 

گرما، خلاقیت را و سرما، قوه تشخیص را بالا می برد

احساس گرما یا سرما می تواند توانمندی های مختلفی را در افراد بیدار کند. پژوهشگران در یک سلسله مطالعات دریافته اند افرادی که بالش گرم و فنجان چای داغ دریافت می کنند یا آنها که در اتاق گرم می نشینند، در نقاشی خلاقیت بهتری از خود نشان می دهند؛ اشیا را بهتر طبقه بندی می کنند و به بخشندگی فکر می کنند.

اما وقتی هوا سرد می شود، شرکت کنندگان در تشخیص استعاره ها، فکر کردن به نام های جدید و بخشش های معنوی بهتر هستند.

پژوهشگران در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ در مجله Acta Psychologica منتشر کردند چنین نتیجه گرفتند که گرما به افراد کمک می کند تا رفتارهای نسبتا گرمی داشته باشند.

به این معنی که از نظر روانی احساس نزدیکی بیشتری با سایرین داشته و بخشنده تر باشند. در عوض، هوای سرد ممکن است تداعی کننده فاصله یا سرما باشد، چون افراد ممکن است احساس کنند از یکدیگر دور هستند.

آب و هوا

رفتارهای خشن در هوای گرم افزایش می یابد

پژوهشگران روابط معنی داری بین رفتارهای خشن انسانی و دمای بالای هوا یافته اند. آنها معتقدند که گرما و باران شدید، بدترین حالت های روحی را در افراد ایجاد می کند. افزایش دمای هوا، تنش های میان گروهی را تا ۱۴ درصد افزایش می دهد. این در حالی است که خشونت های بین فردی تا ۴ درصد افزایش می یابد.

علاوه بر این، زنان در روزهایی که هوا بارانی و گرم است احساس رضایت کمتری از زندگی نسبت به روزهایی دارند که دمای هوا پایین تر می آید و بارانی نیست.

غیر از این، آمار خودکشی میان کسانی که در فضاهای خارجی کار می کنند در فصل بهار بیشتر است و در تابستان به اوج می رسد. همچنین پژوهش جامعی که توسط گروهی از محققان درباره خودکشی های فصلی انجام شده، به یک قانون جهانی رسیده است. بر این اساس، خودکشی ها در هر دو نیمکره شمالی و جنوبی زمین، الگوی فصلی دارند.

به این ترتیب که به نظر می رسد در بهار و اوایل تابستان، خودکشی افزایش می یابد و در پاییز و زمستان با کاهش قابل ملاحظه ای همراه است. اگر نگوییم این رفتار جهانی است، می توانیم ادعا کنیم رفتاری پایدار است که در هر دو نیمکره مشاهده می شود.

احساسات رمانتیک در سرما افزایش می یابد

وقتی افراد از نظر فیزیکی احساس سرما می کنند از نظر روانشناختی به دنبال گرما هستند. آزمایش های انجام شده روی افراد در دماهای پایین و بالا نشان می دهد که سرما با احساسات رابطه مستقیمی دارد.

برای رسیدن به این نتیجه، پژوهشگران گروهی از افراد را انتخاب کرده و بررسی هایی را روی آنها انجام داده اند.

گرما به افراد کمک می کند تا رفتارهای نسبتا گرمی داشته باشند. به این معنی که از نظر روانی احساس نزدیکی بیشتری با سایرین دارند. در عوض، هوای سرد ممکن است تداعی کننده فاصله یا سرما باشد، چون افراد ممکن است احساس کنند از یکدیگر دور هستند

در این بررسی ها افراد در معرض هوای سرد قرار گرفتند و به آنها نوشیدنی خنک داده شد. سپس از آنها خواسته شد فیلم مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

پژوهشگران در این بررسی که نتایج آن را در سال ۲۰۱۲ در مجله Consumer Research منتشر کردند دریافتند هنگامی که افراد احساس سرما می کنند تمایل بیشتری به فیلم های رمانتیک دارند. به این ترتیب می توانیم احساسات رمانتیک پاییزی خودمان را امری معمول بدانیم که بسیاری از انسان ها درگیر آن هستند.

آب و هوا

سرما، قضاوت های مان را منفی تر می کند

دمای هوا می تواند در قضاوت های افراد تاثیرگذار باشد. این را نتایج بررسی هایی می گوید که درباره نظرات افراد نسبت به مجرمان صورت گرفته است.

در این بررسی ها، افرادی که در اتاق های سرد مورد آزمایش قرار گرفتند، تمایل بیشتری داشتند تا مجرمان را افرادی ببینند که با نقشه قبلی و حساب شده دست به جرم می زنند.

در عین حال، افرادی که در اتاق گرم قرار گرفته بودند، مجرمان را افرادی جوشی و هیجانی می دیدند. این پژوهش روی ۱۳۳ دانشجوی کالج در آلمان انجام گرفت.

 

باران می تواند آلرژی را تشدید کند

بهار برای بسیاری از آدم ها فصل آلرژی است اما اگر شما هم جزو این دسته از آدم ها هستید حتما تجربه کرده اید که عوارض حساسیت هنگام باران تشدید می شود. می گویند باران گرده افشانی گیاهان را می شوید اما باران شدید قبل از آن که محیط را پاکیزه کند، گرده ها و نحوه افشانده شدن آن ها را تشدید می کنند.

 

همچنین بخوانید: ۵ تفاوت جالب افراد چپ دست با راست دست ها

آب و هوا

باد تحریک‌پذیرمان می‌کند

اغلب افراد نسبت به وزش باد احساس ناخوشایندی دارند. وزش دایمی باد یا وزش بادهای پر سروصدا، سبب افزایش خستگی و تحریک‌پذیری افراد می‌شود. اغلب از بادهای موسمی به عنوان بادهای ناخوشایند یاد می‌شود چراکه وزش این نوع بادها معمولا سبب ایجاد اضطراب، فشارهای روانی، افسردگی و بی‌خوابی شبانه می‌شود .

وقتی بادهای موسمی می‌وزند، دمای هوا در مدت زمانی کمتر از ۲ ساعت، ۱۵ درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یابد. وزش چنین بادهایی در مناطق کوهستانی سبب سقوط بهمن می‌شود.

مطالعات انجام شده ارتباط میان وزش بادهای موسمی و افزایش تصادفات رانندگی و همچنین ارتکاب جرم و حتی اقدام به خودکشی در میان افراد را مورد تایید قرار داده است و به همین علت در اقدامات قانونی اغلب چنین عواملی نیز مدنظر قرار می‌گیرد.

اگرچه هنوز علت اصلی تاثیر وزش باد بر چنین رویدادهایی شناخته نشده است اما بسیاری از محققان بر این باورند که بار الکتریکی هوا می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.

وقتی افراد در معرض هوای دارای بار منفی قرار می‌گیرند، احساس رضایت و خشنودی می‌کنند و این در حالی است که بادهای گرم مانند بادهای موسمی دارای بار الکتریکی مثبت هستند.

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

پربازدیدترین مقالات