جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

۱۱ اشتباه‌ رایج و خطرناک در کمک های اولیه

وقتی حادثه‌ای رخ می‌دهد و شما یا شخص دیگری صدمه می‌بینید، ممکن است بر اساس شنیده‌های خود و برای کمک به بیمار و مصدوم، دست به انجام کمک های اولیه بزنید اما به صورت اشتباه. در مقاله‌ی امروز مجله گزنه تصمیم داریم شما را با رایج‌ترین اشتباهاتی که بسیاری از مردم در ارتباط با کمک‌های اولیه مرتکب می‌شوند و نحوه‌ی صحیح انجام این کار آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

اشتباهات رایج در کمک های اولیه

۱. در هنگام خونریزی بینی سر خود را به سمت عقب می‌‌برید

متخصصان طب اورژانس توصیه می‌کنند که هرگز این کار را انجام ندهید، چون باعث سرازیر شدن خون به سمت گلو می‌شود. این کار نه تنها هیچ کمکی به کنترل خونریزی نمی‌کند، بلکه ممکن است باعث استفراغ خون شود.

راه‌ حل: با استفاده از انگشت شست و اشاره قسمت نرم بینی را به هم نزدیک کرده و آن را به پل بینی (بخش استخوانی بالای بینی) فشار دهید. بیشتر خونریزی‌های بینی در اثر آلرژی یا خشکی هوا اتفاق می‌افتند و در عرض ۱۰ دقیقه برطرف می‌شوند. اگر خونریزی طولانی شد، بینی را با تامپون بسته و به اورژانس بروید.

۲. از انگشتان خود برای خارج کردن چیزی از چشم‌ها استفاده می‌کنید

باد حشره‌های کوچک کثیف را وارد چشمتان می‌کند. اولین غریزه چیست؟ مالیدن آن، بله. اما در حال حاضر اکثر مردم می‌دانند که مالیدن چشم‌ها اشتباه است. آن‌ها فقط آلودگی را پخش می‌کنند و روی سطح چشم را خراش می‌هند. اما فرو بردن انگشتانتان در چشم و بیرون آوردن مژه یا ذرات خاک به همان اندازه بد است. دستان شما آلوده‌ترین بخش بدن شماست و می‌تواند به‌آسانی باکتری‌های عفونت‌زا را وارد چشم کند.

در عوض، چشمانتان را با آب یا محلول سالین (پاک کننده لنز تماسی)، تا زمانی که بهتر شوند، شستشو دهید. تصادفا پاک‌کننده‌ی شیمیایی را در چشمانتان اسپری کردید؟ خب، احتمالا می‌خواهید حداقل ۱۵ دقیقه با سری که به یک طرف کج شده چشمتان را بشوئید، درنتیجه مواد شیمیایی را به سمت چشم دیگر می‌برید. سینگلتاری پیشنهاد می‌کند که با مرکز کنترل سم تماس بگیرید تا آنچه به چشمانتان اسپری کردید را بشناسید و یا برای درمان به مرکز درمانی پزشکی مراجعه کنید.

۳. روی محل سوختگی خمیر دندان یا یخ می‌گذارید

به گفته‌ی متخصصان، قرار دادن کره، یخ و خمیردندان روی سوختگی توصیه‌ی نادرستی است. وقتی بلافاصله بعد از بروز حادثه از این درمان‌های خانگی استفاده می‌کنید، گرما در محل سوختگی به دام می‌افتد و اوضاع از آنچه که هست، بدتر می‌شود. استفاده از یخ هم هیچ تأثیری در رفع سوختگی ندارد. هدف از کمک‌های اولیه این است که ناحیه‌ی آسیب‌دیده به دمای طبیعی برگردد، اما یخ پوست را بیش از حد سرد می‌کند.

راه‌ حل: محل سوختگی را برای چند دقیقه زیر آب خنک (نه آب یخ) بگیرید. سپس با یک پارچه تمیز یا گاز استریل روی آن را پوشانده و به پزشک مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: کاربرد خمیر دندان برای از بین بردن جوش صورت

۴. به سوختگی‌ها به اندازه‌ی کافی رسیدگی نمی‌کنید

اکنون می‌دانید که نباید از کره یا یخ برای درمان سوختگی استفاده کنید و بهترین راه این است که محل سوختگی را زیر آب خنک بگیرید. اما چند ثانیه یا چند دقیقه کافی نیست. شما باید حداقل ۱۰ تا ۲۰ دقیقه این کار را انجام دهید. اگر فقط سطح پوست را خنک کنید، گرمای ناشی از سوختگی به عمق پوست رفته و بافت را تخریب می‌کند. کمک های اولیه

راه‌ حل: محل سوختگی را ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زیر آب بگیرید. شما برای جلوگیری از آسیب بیشتر به کمی سرما نیاز دارید.

۵. ثابت نگه داشتن بیماران صرعی در حملات تشنجی

سعی نکنید بیمار را ثابت نگه داشته و فک مصدوم را باز کنید!

به مصدوم آب و غذا ندید! (۴۰بار تکرار شود)

پس از پایان لرزش، مصدوم به سمت چپ خوابانده شود و با کشاندن سر به عقب راه تنفسی باز شود.

اگر مصدوم مشکوک به آسیب نخاعی هست او را تکان ندهید.

مصدوم را تنها نگذارید.

مصدومِ کودک را زیاد سرد نکنید.

۶. شخصی را که به‌شدت آسیب دیده، حرکت می‌دهید

اگر ‌اولین نفری باشید که در صحنه‌ی یک حادثه‌ی دلخراش مانند تصادف اتومبیل یا آسیب‌های ورزشی حاضر شده است، ممکن است وسوسه شوید که با حرکت دادن مصدوم از سلامتی‌ او مطمئن شوید. اما این کار ممکن است به نخاع آسیب جدی وارد کند و حتی باعث فلج شدن آن فرد شود. فقط زمانی مجاز به جابه‌جا کردن مصدوم هستید که خطر آتش‌سوزی، انفجار یا ریزش ساختمان وجود داشته باشد.

راه‌ حل: با اورژانس (شماره‌‌ی ۱۱۵) تماس بگیرید. وقتی احتمال آسیب‌دیدگی نخاعی وجود دارد، بهترین کار این است که به اورژانس اطلاع دهید تا مصدوم به بیمارستان منتقل شود. کمک های اولیه

۷. از آب دهان برای تمیز کردن بریدگی پوست استفاده می‌کنید

احتمالاً شنیده‌اید که بزاق دهان میکروب‌ها را از بین می‌برد، اما این ادعا صحیح نیست. در دهان باکتری‌های بالقوه مضری وجود دارند که می‌توانند باعث عفونی شدن زخم شوند. شستن زخم در نهرها یا رودخانه‌ها هم خطرناک بوده و ممکن است به عفونت انگلی یا باکتریایی منجر شود.

راه‌ حل: زخم را با آب لوله‌کشی یا در صورت امکان با سرم نمکی بشویید. بهتر است همیشه هنگام مسافرت یک سرم نمکی در جعبه‌ی کمک‌های اولیه‌‌ی خود داشته باشید تا هنگام جراحت از آن‌ استفاده کنید.

۸. برای آلرژی‌های شدید از داروی دیفن هیدرامین استفاده می‌‌کنید

استفاده از دیفن هیدرامین (Diphenhydramine) یا بنادریل (Benadryl) برای حساسیت‌های شدید اشتباهی است که می‌تواند عواقب مرگباری داشته باشد. اثربخشی دیفن هیدرامین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‎کشد و این مدت زمان برای فردی که دچار شوک آنافیلاکسی شده است، بسیار طولانی است. شوک آنافیلاکسی یک وضعیت اورژانسی و تهدیدکننده‌ی زندگی است که به داروی اپی نفرین نیاز دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که تأخیر در استفاده از اپی نفرین با مرگ مرتبط است.

راه‌ حل: اگر علائمی مانند خس‌خس سینه، تنگی نفس، تورم لب‌ها یا اطراف چشم‌ها یا کهیر را تجربه کردید، بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید. تمام افرادی که به یک آلرژی جدی مبتلا هستند، می‌توانند با مشورت پزشک از اپی نفرین استفاده کنند. در مورد زمان استفاده از اپی نفرین با پزشک صحبت کنید، چون توصیه‌ها برای همه یکسان نیست. به بعضی از افراد توصیه می‌شود که به محض مشاهده‌ی یک علامت یا حتی تماس با ماده‌ی آلرژی‌زا به سراغ اپی نفرین بروند.

۹. عضوی را که پیچ خورده یا استخوانش شکسته، گرم می‌کنید

متخصصان هشدار می‌دهند که گرما باعث تشدید التهاب می‌شود. چون جریان خون را افزایش می‌دهد که این امر می‌تواند تورم بیشتر را به دنبال داشته باشد. از گرما می‌توانید برای درمان مشکلاتی مثل اسپاسم یا گرفتگی عضلات کمر استفاده کنید.

راه‌ حل: همیشه در این شرایط از سرما استفاده کنید تا تورم کمتر شود.

۱۰. پانسمان را از روی زخم در حال خونریزی برمی‌دارید

اگر پانسمان آغشته به خون است، آن را برنداشته و تعویض نکنید. این کار می‌تواند فاکتورهای انعقادی خون را که برای کمک به توقف خونریزی در محل زخم تجمع یافته‌اند، از بین برده و به خونریزی مجدد منجر شود.

راه‌ حل: یک بانداژ جدید روی پانسمان قدیمی بپیچید. اگر به هر دلیلی پانسمان از ناحیه‌ی آسیب‌دیده جدا شد، روی محل بریدگی فشار وارد کنید تا خونریزی متوقف شود. سپس زخم را بشویید (برای جلوگیری از عفونت)، در صورت نداشتن حساسیت پماد آنتی بیوتیک روی آن بمالید و دوباره آن را پانسمان کنید.

۱۱. به درمان جراحت‌های‌ ناشی از حوادث رانندگی اهمیت نمی‌دهید

وقتی تصادف می‌کنید، پاسخ جنگ یا گریز با افزایش آدرنالین باعث می‌شود در ابتدا هیچ دردی احساس نکنید. ممکن است ۱۰ دقیقه یا حتی دو ساعت طول بکشد که شما به وجود درد پی ببرید. نیروهای امدادی که در صحنه‌ی تصادف حاضر نمی‌شوند نمی‌توانند خونریزی مغزی یا شکستگی استخوان را رد یا تأیید کنند.

راه‌ حل: اگر تصادف شدیدی داشتید، حتماً به بیمارستان مراجعه کنید (حتی اگر حال‌تان خوب است).

همچنین بخوانید: ۱۱ اشتباه رایج در شستشوی صورت که باعث پیری پوست می شود

کلام پایانی

وقتی شخصی آسیب می‌بیند، ارائه‌ی کمک های اولیه تا زمان رسیدن نیروهای امدادی بسیار حیاتی است. اما گاهی اوقات، ممکن است فرد یا اطرافیان او به دلیل ناآگاهی دست به اقداماتی بزنند که عواقب جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد. مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، از رایج‌ترین اشتباهاتی هستند که اغلب مردم برای کمک به مصدومان انجام می‌دهند. توجه به این نکات می‌تواند از تشدید آسیب‌‌دیدگی جلوگیری کند

همچنین بخوانید: ۱۵ اشتباه رایج والدین در تربیت فرزند نوجوان

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین مقالات