جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

۱۳ اشتباه رایج هنگام مسواک زدن

خیلی از ما فکر می کنیم با مسواک زدن بهداشت دندان های خود را به خوبی رعایت کرده ایم و دیگر نباید دچار مشکل پوسیدگی و خرابی دندان شویم؛ در صورتی که مسواک زدن تنها سلامت دندان ها را تضمین نمی کند و شیوه صحیح مسواک زدن نیز اهمیت زیادی دارد . در ادامه این نوشتار از مجله گزنه،  ۱۳ اشتباه رایج مسواک زدن که احتمالا بسیاری از ما آن را انجام می‌دهیم را با شما به اشتراک می‌گذاریم. با ما همراه باشید.

اشتباهات مسواک زدن

متخصصان آکادمی دندانپزشکی امریکا در مورد اشتباهات زمان مسواک زدن توضیح می دهند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

۱. در انتخاب مسواک دقت نمی کنید.

در زمان خرید مسواک به اندازه دهان خود توجه کنید. اگر در هنگام مسواک زدن ناچارید دهان خود را با تلاش، بیشتر باز کنید، احتمالا مسواکتان برای شما بزرگ است. شما باید در هنگام نگه داشتن مسواک در دست و یا استفاده از آن در دهان راحت باشید، درست مثل وقتی که برای خوردن غذا از چنگال استفاده کرده و به راحتی آن را در دست می گیرید و یا توسط آن غذا را در دهان خود قرار می دهید.

همچنین مطمئن شوید که مسواک شما می‌تواند همه دندان‌هایی را که نیاز به تمیز شدن دارد را تمیز کند.

موردی بسیار مهم این است که مسواک شما باید موهای نرمی داشته باشد و انعطاف پذیر باشد. موها باید بتوانند خم شوند تا بتوانند همه دهان را تمیز کنند.

گاهی اوقات مردم فکر می‌کنند هر چه موهای مسواک سفت‌تر باشد دندان بیشتر تمیز می‌شو‌‌د اما این لزوماً درست باشد. موهای نرم بسیار موثرتر از موهای سخت هستند. موهای سخت در واقع می توانند ساختار دندان شما را از بین ببرند.

مسواک دستی بهتر است یا برقی؟

این مورد یک انتخاب شخصی است. با هر کدام که راحت تر می توانید مسواک بزنید، آن را انتخاب کنید.

۲. دندان‌های خود را محکم می‌شویید.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که مردم دارند این است که سعی می‌کنند دندان‌های خود را بیش از حد محکم بشویند در صورتی که پلاک‌های دندان نرم و شل هستند و نیازی به شست و شو محکم ندارند.

۳. کم و با عجله مسواک می زنید.

توصیه می شود روزانه ۲ بار مسواک بزنید و اگر ۳ بار باشد که بهترین حالت ممکن است. دیر به دیر مسواک زدن موجب ایجاد پلاک های باکتریایی و افزایش خطر التهاب لثه می گردد.

مدت مسواک زدن باید حداقل ۲ دقیقه باشد و حالت ایده آل ۳ دقیقه است. توصیه می شود دهانتان را به ۴ قسمت تقسیم کنید و برای مسواک زدن هر قسمت حداقل ۳۰ ثانیه زمان صرف کنید.

اگر حوصله مسواک زدن به مدت کافی را ندارید این کار را در حال تماشای تلویزیون انجام دهید.

۴. بیش از حد مسواک می زنید.

مسواک زدن بیش از ۳ بار در روز چندان توصیه نمی شود زیرا ممکن است ریشه دندان را در معرض تحریک قرار دهد و در نهایت منجر به تحریک لثه ها گردد. مسواک زدن محکم و با شدت زیاد نیز موجب ساییدگی مینای دندان می شود. بهترین حالت، مسواک زدن ملایم ۲ تا ۳ بار در روز است.

۵. از مسواک خود طولانی مدت استفاده می‌کنید.

انجمن دندانپزشکان امریکا توصیه می کند که هر ۳ یا ۴ ماه یک بار مسواک خود را تعویض کنید. اگر زودتر از این زمان احساس کردید که مسواکتان فرسوده شده یعنی انعطاف پذیری موهای مسواک از بین رفته، خمیده شده و یا در حال جدا شدن هستند، به فکر خریدن مسواک جدید باشید.

۶. به صورت صحیح مسواک نمی‌زنید.

معمولا برای مسواک زدن، برس را از چپ به راست در امتداد دندان می‌کشید که روش درستی نیست. باید از لثه شروع کنید و با حرکات دایره‌ای کوچک و به صورت بالا به پایین دندان خود را مسواک بزنید.

۷. خط لثه را فراموش می‌کنید.

باکتری‌ها اغلب در جایی جمع می‌شوند که دندان شما به لثه می‌رسد. شما حدود یک میلی‌متر بافت لثه دارید که جایی مرز بین دندان و لثه‌تان است پس حدود یک میلی‌متر، شاید ۲ یا ۳ میلی‌متر زیر لثه را مسواک بزنید. برای این کار برس مسواک شما باید بتواند خم شود پس مسواکتان نرم باشد بهتر است. برس را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به لثه زاویه دهید و به صورت حرکات دایره‌ای به سمت بالا پایین دندان‌های خود را مسواک بزنید. همچنین سطوح داخلی و سطوح جویدنی را نباید فراموش کرد.

مسواک زدن زبان خود را نیز فراموش نکنید تا به طور کامل از شر باکتری‌ها خلاص شوید. بیشتر مردم زبان خود را مسواک نمی‌زنند که این می‌تواند باعث به وجود آمدن التهاب شود.

همچنین بخوانید: تشخیص ۱۲ بیماری از بوی بد دهان !

۸. بلافاصله بعد از غذا خوردن مسواک می‌زنید.

گاهی اوقات بلافاصله بعد از خوردن یک وعده غذایی پر چرب دندان خود را مسواک می‌زنید که در این موقعیت مسواک زدن نه تنها به شما کمکی نمی‌کند بلکه باعث آسیب بیشتر دندان‌هایتان می‌شود.

پس از خوردن یک وعده غذایی، به خصوص یک وعده غذایی اسیدی، سطح pH دهان شما کاهش می‌یابد و بزاق شما محتوای اسید بیشتری دارد. اگر بلافاصله بعد از غذا مسواک می‌زنید، اسید را عمیق‌تر به مینای دندان خود می‌برید که این باعث آسیب به دندانتان می‌شود. برای مسواک زدن بعد از خوردن غذا، باید حداقل ۳۰ دقیقه ترجیحا یک ساعت صبر کنید.

۹. سطح داخلی دندان ها را تمیز نمی کنید.

بسیاری از افراد در زمان مسواک زدن فراموش می کنند که سطوح داخلی دندان ها (سطحی که در تماس با زبان است) را نیز مسواک بزنند. دندانپزشکان معتقدند که رایج ترین قسمت فراموش شده در زمان مسواک زدن، سطح داخلی دندان های جلو و پایین است.

۱۰. مسواک را در توالت نگهداری می کنید.

طبق مطالعه ای نگهداری مسواک در توالت آن را آلوده می کند. حتی مدفوع انسان هم روی آن پیدا شده است. چطور این اتفاق می افتد؟ از آنجا که شما آن را در توالت خود نگهداری می کنید. هنگامی که سیفون را میکشید، محتویات کاسه توالت در تمام جهات اسپری می شود.

قرار دادن درب روی مسواک شما باعث کاهش این مشکل می شود ولی توصیه میشود مسواک خود را در جای دیگری خارج از سرویس بهداشتی قرار دهید.

۱۱. دندان هایتان را بیش از اندازه آب می کشید.

یکی دیگر از اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن شستشوی زیاد دهان بعد از زدن مسواک است . بعد از مسواک زدن از شستشو و آب کشیدن زیاد دهان بپرهیزید . شستشوی زیاد دهان اجازه نمی دهد فلوراید روی دندان بماند و خاصیت پاک کنندگی و حفاظتی داشته باشد . بعد از مسواک زدن لازم نیست دهان خود را زیاد بشویید کافی است کف خمیر دندان را تف کنید و با یک لیوان آب دهانتان را بشویید .

۱۲. نخ دندان نمی‌کشید.

نخ دندان کشیدن هم به اندازه مسواک،  مهم است. موهای مسواک نمی‌توانند وارد تمام شکاف‌های دندان شما شوند، اما نخ دندان می‌تواند. شما باید یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید، معمولاً هم در پایان روز که ذرات غذا بین دندان‌های شما گیر کرده است. اگر ذرات غذا در بین دندان‌های شما گیر کند، به پلاک تبدیل می‌شوند و به مرور زمان می‌توانند باعث التهاب لثه شوند.

همچنین بخوانید: خشکی دهان / علل، علائم، عوارض و روشهای درمان خانگی

۱۳. بعد از مسواک زدن، مسواکتان را درست نمی شویید.

اگر مسواکتان را به خوبی با آب نشویید، باکتری ها به سرعت در آن رشد می کنند و در نوبت بعدی مسواک زدن، وارد دهان شما می شوند. بنابراین توصیه می شود بعد از مسواک زدن، مسواک را به خوبی با آب بشویید تا خمیر دندان و باقی مانده غذاها از لابلای آن خارج شود.

شما کدام یک از این ۱۳ اشتباه رایج را در مورد بهداشت دهان خود انجام داده‌اید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین بخوانید: ۱۲ نکته ساده برای مراقبت از دندان ها

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین مقالات