جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

ایستادن طولانی مدت چه تاثیری بر سلامت قلب دارد؟

احتمالا در طول این سالها زیاد شنیده اید که بیکار نشستن یک جا برای سلامتی تان خوب نیست. فشار آوردن طولانی روی باسن باعث ایجاد مشکل برای پشت تان می شود، وزن تان را افزایش می دهد و حتی سن تان را ۸ سال افزایش می دهد. اما ایستادن طولانی مدت چطور؟ آیا راه حل این است که صندلی تان را رها کرده و تمام مدت زمان کاریتان، روی پا بایستید؟

شاید هم نه … با ما در ادامه این مقاله از مجله گزنه،  همراه باشید.

 

ایستادن طولانی مدت چه ارتباطی با سلامت قلب دارد؟

مطالعه جدید که در مجله آمریکایی همه گیر شناسی یا اپیدمیولوژی (Epidemiology) منتشر شده، نشان می دهد که ایستادن طولانی مدت هم به همان اندازه مضرا ست.

در این مطالعه، محققین، اطلاعات مربوط به ۷۳۲۰ نفر را که هفته ای ۱۵ ساعت یا بیشتر کار می کردند، بررسی کردند، آنها مدت زمانی که صرف نشستن، ایستادن یا راه رفتن می کردند را مورد بررسی قرار دادند.

آن ها متوجه شدند افرادی که حین کار، اغلب ایستاده اند، مثلا تمام روز ایستادن پشت پیشخوان بانک یا صندوق پول فروشگاه، نسبت به افرادی که اغلب نشسته اند، دو برابر احتمال حمله قلبی در آن ها بیشتر است.

به گفته دکتر پیتر اسمیت (Peter Smith) سرپرست مطالعه و یکی از دانشمندان موسسه کار و بهداشت کانادا، دلیل افزایش خطر حمله قلبی در آن ها بسیار ساده است.

وقتی که مدت زمانی طولانی بایستید، خون در پاهایتان جمع می شود و کار قلب تان برای پمپ کردن خون به اندام های بالایی سخت می شود که همین امر خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

ایستادن در تمام طول روز که باعث می شود بدن تان مدت زمانی طولانی در وضعیت نامناسبی قرار بگیرد، باعث افزایش استرس اکسیداتیو (oxidative stress) می شود، فرایندی که به سلولهای بدن تان آسیب رسانده و التهاب را افزایش می دهد که باز هم برای سلامت قلب تان خوب نیست.

همچنین بخوانید: فواید و مضرات بالا رفتن از پله ها برای سلامتی

 

آیا پشت میز ایستادن به قلب تان آسیب می رساند؟

نیازی نیست ایستادن پشت میزتان را کنار بگذارید و تمام طول روزتان را به صورت نشسته سپری کنید. مزیتی که در مورد ایستادن پشت میز وجود دارد این است که افراد می توانند زمانی که احساس ناراحتی داشتند، بنشینند و برعکس.

به نظر من مهم این است که افراد انعطاف پذیری کافی برای حرکت دادن بدن خود هر زمان که بخواهند را داشته باشند و این حرکت می تواند به قلب شما کمک کند، زمان زیادی را صرف نشستن یا ایستادن مداوم نکنید.

بنابراین هدف شما در یک روز کاری باید به این شکل باشد.

این مطالعه نشان داد افرادی که نشستن، راه رفتن و ایستادن را در طول ساعت کاری به تناوب انجام می دادند، خطر بیماری های قلبی شان نسبت به کسانی که تمام روز ایستاده بودند، ۴۰ درصد کاهش پیدا کرد.

این کار به سادگی با تهیه کردن یک صندلی برای کارمندان یا کارگران یا ایجاد شیفت های چرخشی امکان پذیر است تا مجبور نباشند برای مدت زمان طولانی، یک جا بایستند.

اگر باید تمام روز ایستاده باشید، حداقل هر از گاهی قدم بزنید تا جریان خون تان بهبود پیدا کند و اگر تمام روز باید نشسته باشید، بلند شده، بایستید و هر موقع که می توانید راه بروید.

با یک تغییر ساده بین نشستن و ایستادن در طول ساعات روز یا بلند شدن برای یک پیاده روی سریع و بهبود جریان خون تان می توانید خطر بیماری های قلبی را در خود کاهش دهید.

 

همچنین بخوانید: با ۲۷ خوراکی عالی برای سلامت قلب آشنا شوید

 

علاوه بر آن ایستادن طولانی و ثابت در محیط کار می تواند به مرور زمان باعث ایجاد یکسری مشکلات در سیستم عضلانی – اسکلتی همچون دردهای ستون فقرات خصوصا کمردرد و گردن درد، درد در ساقها و پاها، دردهای پاشنه، میخچه و واریس شود.

 

در بیماری واریس بطور معمول رگ‌هایی که خون را از انتهای بدن(پاها) به قلب بر می‌گردانند آسیب می‌بیند و این امر موجب اختلال در سیستم خونرسانی بدن می‌شود.

قلب برای خونرسانی به اندام های مختلف بدن خون را با فشار پمپاژ می‌کند، اما برای بازگشت دوباره خون به قلب چنین فشاری وجود ندارد و بازگشت خون به سمت قلب به خصوص از اندام‌های تحتانی سخت‌تر است و برای همین بازگشت خون نیازمند وجود دریچه‌هایی جهت تسهیل این فرآیند است.

آسیب دریچه‌های «لانه کبوتری» که در سیاهرگ‌های پا هستند موجب اختلال در روند بازگشت خون می‌شود.

با آسیب دریچه‌های لانه کبوتری، خونی که باید برخلاف جهت جاذبه زمین به قلب بازگردد به خوبی این مسیر را طی نمی‌کند و موجب بروز مشکلاتی در بدن می‌شود و از طرفی این روند به مرور باعث می‌شود دیواره سیاهرگ نازک‌تر شده و دریچه‌ها نارساتر شود.

اختلال در مسیر بازگشت خون به قلب که با نام بیماری “واریس” شناخته می‌شود موجب ایجاد ورم و سنگینی در پا شده و دردهای عضلانی هنگام شب، تغییر رنگ ‌پا و سفت شدن پا برای فرد بیمار پیش می‌آید.

افرادی که مجبور هستند مدت زمان طولانی در یک مکان سر پا باشند، لازم است بین ایستادنشان کمی راه بروند.

همچنین این افراد باید پس از ایستادن های طولانی مدت در زمان استراحت دراز کشیده و شئی‌ای را زیر پایشان بگذارند که گردش خون سرعت پیدا کند و نشستن به حالت چهار زانو برای این افراد به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

 

همچنین بخوانید: نشانه هایی که می گویند ورزش کردن برای شما مضر است!

 

گردآوری و تنظیم: مجله گزنه 
www.gazane.com

منابع: drpakmanesh.com / ایسنا / hidoctor.ir

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین مقالات