جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

تاثیر ماست یونانی بر لاغری به ۷ دلیل اثبات شده

آیا ماست یونانی بر لاغری موثر است؟ ماست یونانی یکی از خوراکی هایی است که امروزه در رژیم غذایی لاغری بسیاری از افراد آن را مشاهده می کنیم. ماست یونانی مشابه با همان ماست معمولی است.

اما نکته مهم در تولید آن این است که یک مرحله بیشتر از ماست معمولی زمان برای تهیه لازم دارد. در این مرحله بسیاری از مواد مانند لاکتوز از ماست گرفته می شود و تنها مواد مغذی و پروتئین و کلسیم باقی می مانند.

در ادامه این مقاله از مجله گزنه، به تاثیر ماست یونانی بر لاغری به ۷ دلیل اثبات شده اشاره می کنیم. با ما همراه باشید.

لاغری با ماست یونانی چگونه امکان پذیر است؟

لاغری با ماست یونانی کاملا شبیه به یک معجزه است. این ماست طعم های مختلفی دارد بنابراین کالری آن نیز متفاوت است. اما کالری آن نسبت به ماست معمولی بسیار کمتر است. تاثیر ماست یونانی بر لاغری

این ماست خوش طعم به دلیل ترکیباتی که دارد باعث می شود پس از میل کردن آن تا ساعت ها احساس سیری کنید و این یک مزیت عالی برای افرادی است که به دنبال لاغری سریع هستند.

شاید در مرحله اول این به نظر برسد اگر احساس سیری کنیم و مواد غذایی به بدنمان نرسد دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی حیاتی خواهیم شد. ابتدا این را در نظر داشته باشید شما این رژیم را باید زیر نظر یک متخصص تغذیه دنبال کنید و از طرف دیگر ماست یونانی سرشار از پروتئین هایی است که آنزیم های بدن را به اندازه گوشت قرمز فعال می کنند.

دلایل لاغری با ماست یونانی

۱-ترکیبات مغذی ماست یونانی

وقتی که کاهش وزن هدف شماست، از ماست یونانی بدون چربی استفاده کنید تا بیش ترین فواید را بدون کالری بیشتر به دست آورید.

یک ظرف ۱۷۰ گرمی از ماست یونانی ساده و بدون چربی ۱۰۰ کالری، ۱۷ گرم پروتئین و ۶ گرم کربوهیدرات دارد.

با این که ماست معمولی کالری کمتری دارد، اما کربوهیدرات و پروتئین کمتری هم دارد و همین میزان ماست معمولی ۹۵ کالری، ۱۰ گرم پروتئین و ۱۳ گرم کربوهیدرات دارد.

حتما می دانید که یکی از مهمترین عوامل چاقی و افزایش وزن ، کربوهیدرات است. این ماده در تمامی غذا ها یافت می شود. البته امروزه به دلیل سبک اشتباه در رژیم غذایی این ماده بیشتر از نیاز بدن مصرف می شود و نتیجه آن چاقی و اضافه وزن است.

خبر خوب این که ماست یونانی دارای کربوهیدرات بسیار کمی است و از طرفی انرژی مورد نیاز بدن برای تامین مکانیسم اعضای بدن را نیز تامین می کند.

۲- تاثیر ماست یونانی بر لاغری به علت نقش پروتئین

ماست یونانی تقریبا دو برابر ماست معمولی پروتئین دارد.

۲۳۰ گرم ماست یونانی حدود ۲۰ گرم پروتئین دارد، در حالیکه ماست معمولی حدود ۱۱ تا ۱۳ گرم پروتئین دارد.

محتوای بالای پروتئین ماست یونانی باعث شده که این ماست در میان کسانی که سعی دارند وزنشان را کنترل کنند محبوب شود زیرا به جلوگیری از گرسنگی کمک می‌کند. تاثیر ماست یونانی بر لاغری

ماست یونانی سرشار از پروتئین های مقوی و حیاتی است که همین ماده به شما در کاهش وزن کمک شایانی می کند. در اصل پروتئین ها مواد اصلی تشکیل دهنده و متابولیسم بدن هستند که بدن تنها از طریق خوراکی آن ها را دریافت می کند.

نکته: پروتئین ها مسئول آن هستند که به عملکرد آنزیم ها بهبود ببخشند و همچنین نوده های عضلانی و بافت های بدن را تا جای ممکن در سلامت حفظ کنند.

زمانی که با مصرف ماست یونانی پروتئین لازم وارد بدن می شود، متابولیسم افزایش پیدا می کند و این عالی ترین گزینه برای افرادی است که به دنبال لاغری هستند؛ چرا که با سوخت و ساز انرژی بدن تامین می شود و دیگر بدن احساس گرسنگی کاذب نخواهد کرد.

نکته: اغلب متخصصان تغذیه پیشنهاد می کنند ماست یونانی را در وعده صبحانه یا وعده عصرانه میل کنید تا ریزه خواری کاهش پیدا کند.

۳- کلسیم برای کاهش وزن

علاوه بر پروتئین، تفاوت قابل توجهی نیز در مقدار کلسیم بین ماست معمولی و یونانی وجود دارد و این یک تمایز مهم است زیرا هم چنین تصور می شود که کلسیم موجود در غذا های لبنی ممکن است تا حدی مسئول کاهش وزن باشد.

یک ظرف ۱۷۰ گرمی از ماست ساده بدون چربی یونانی حاوی ۱۱۰ میلی گرم کلسیم است در حالی که چنانچه در بخش های قبلی نمناک بارها گفته شده است همان میزان ماست ساده معمولی، ۳۳۸ میلی گرم دارد.

اگر چه مقدار کلسیم ماست یونانی از ماست معمولی کم تر است. اما ماست یونانی هنوز هم با رژیم کاهش وزن متناسب است و فقط مطمئن شوید که برای برآورده کردن نیازهای روزانه کلسیم به اندازه کافی مواد غذایی پر کلسیم – مانند شیر، پنیر یا غذاهای غنی شده را دارید.

بزرگسالان نیز به ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم در روز نیاز دارند.

۴- کمک به سلامت دستگاه گوارش

ماست یونانی به علت پروبیوتیکی که دارد باعث روان شدن سیستم گوارشی شما می شود.

این جانوران کوچک میکروسکوپی مفید را می توان بصورت طبیعی در ماست یونانی یافت و به علت تسهیل مقاومت لاکتوز، یبوست، اسهال و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) ، باعث راحتی معده شما شده و به سم زدایی بدن شما نیز کمک می کند. تاثیر ماست یونانی بر لاغری

۵- تاثیر ماست یونانی بر لاغری به علت کالری پایین

برای افرادی که به طور حرفه ای رژیم غذایی خاصی را دنبال می کنند میزان کالری که روزانه مصرف می کنند بسیار مهم است، در نتیجه اغلب این افراد به دنبال خوراکی هایی هستند که با خیال راحت بتوانند آن را میل کنند.

لاغری با ماست یونانی این امکان را به شما می دهد که که نسبت به ماست معمولی بتوانید میزان بیشتری از این ماست را میل کنید.

البته این نکته را در نظر داشته باشید ماست یونانی هایی که با فرآورده های مختلف طعم دار شده اند نسبت به نوع معمولی آن کالری بیشتری دارند.

۶- وجود چربی های غیر اشباع

از ویژگی های مهم لاغری با ماست یونانی این است که این ماست از چربی های غیر اشباع تشکیل شده است و این ویژگی باعث می شود با خیال راحت تری از این ماست میل کنید.

چرا که این نوع از چربی کاملا جذب بدن می شود و اضافی آن از بدن دفع خواهد شد.

۷- مقابله با احساس گرسنگی کاذب

طبق مقاله ای که در مجله ی تغذیه (Appetite) چاپ شده است، خوردن ماست یونانی به عنوان یک عصرانه، احساس گرسنگی کاذب را از بین می برد.

شرکت کنندگان این آزمایش در طی ۳ روز متمادی و ۳ ساعت بعد از صرف ناهار، برای عصرانه ماست یونانی با تنوع پروتئین ها میل می کردند.

گروهی از افراد که ماست یونانی با بالاترین پروتئین ( ۲۴ گرم در هر وعده) مصرف می کنند، گزارش دادند که احساس سیری بیشتری دارند و تا یک ساعت بیشتر از گروهی که ماست با پروتئین کمتر می خوردند احساس گرسنگی نمی کردند.

ماست یونانی بدون چربی ارزش غذایی یکسانی با ماست پر چرب دارد و تنها مقدار کالری کمتری دارد.

همچنین بخوانید: ۱۲ علت برای اینکه زود گرسنه می شوید

ارزش غذایی و کالری ماست یونانی ساده

برای لاغری با ماست یونانی بهتر است مانند هر خوراکی دیگر با ارزش غذایی و کالری آن آشنا شوید.

مقدار مواد موجود در ۱ فنجان ماست یونانی

۱ گرم چربی (۰ گرم چربی اشباع)

۸ گرم کربوهیدرات

۲۳ گرم پروتئین

۱۱ میلی‌گرم کلسترول

۷ گرم قند

۹ واحد ویتامین آ

۲۴۸ میلی‌گرم کلسیم

۸۱ میلی‌گرم سدیم

۳۱۷ میلی‌گرم پتاسیم

همچنین بخوانید: چرا باید حتما یک روز آزاد در رژیم لاغری خود داشته باشیم؟

در آخر

لاغری با ماست یونانی می تواند یکی از گزینه های عالی برای رسیدن سریع به وزن ایده آل باشد.

این ماست دارای کالری بسیار پایینی است و به دلیل پروتئین های خاصی که دارد باعث می شود شما مدت زمان طولانی تری احساس سیری داشته باشید و از ریزه خواری ها جلوگیری می کند.

اما این نکته مهم را در نظر داشته باشید اگر در رژیم غذایی شما ماست یونانی قرار نگرفته است برای اضافه کردن آن به میان وعده یا وعده های اصلی حتما با متخصص تغذیه خود مشورت کنید؛ چرا که رژیم غذایی هر فردی متناسب با مکانیسم و میزان فعالیت آن نوشته می شود.

همچنین بخوانید: کاهش ۱۵ کیلو در ۱۵ روز با رژیم شوک !

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین مقالات