جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

جویدن آدامس چه تاثیری بر بدن ما می گذارد؟

جویدن آدامس اولین گزینه ای است که برای عوض کردن طعم دهان و داشتن یک نفس تازه از آن استفاده می‌کنیم. جویدن روزانه آدامس مزایا و معایبی دارد در ادامه این مقاله از مجله گزنه، برایتان شرح خواهیم داد.

ابتدا نیمه پر لیوان را دیده و سراغ مزایای آدامس برای سلامتی می رویم.

فواید آدامس برای سلامتی

۱- بهبود عملکرد حافظه

محققان معتقدند که جویدن آدامس با پمپاژ خون رابطه دارد در نتیجه جویدن آدامس باعث افزایش جریان خون در مغز می‌شود و به یادآوری سریع مطالب کمک خواهد کرد.

بنابراین اگر شما نیاز دارید تا مغز خود را تقویت کنید و ذهن خود را برای یادآوری مطالب آماده کنید، بهتر است که آدامس بجوید.

همچنین بخوانید: بهترین خوراکی ها برای تقویت مغز و حافظه

۲- نفس تازه و کمک به مشکلات تنفسی

جویدن آدامس باعث تولید بزاق بیش‌تر می‌شود. بزاق بیش‌تر، مقدار باکتری‌های موجود در دهان را کاهش می‌دهد.

به همین دلیل نفس کشیدن بعد از آدامس جویدن، لذت‌بخش است. البته در این خصوص آدامس‌های بدون قند، موثرترند.

۳- رفع خواب آلودگی

جویدن آدامس به افزایش سطح انرژی و هوشیاری در طول روز کمک می‌کند.

یک مطالعه نشان داد که افرادی که در طول شب آدامس مصرف می‌کنند، بیشتر می‌توانند بیدار بمانند و احساس خستگی کمتری خواهند داشت.

البته محققان دقیقا علت این موضوع را کشف نکرده‌اند اما گفته شده که جویدن، مغز را مشغول می‌کند و مانع خوابیدن و خستگی خواهد شد.

۴-کاهش خشکی دهان

خشکی دهان یکی از مشکلات رایجی است که برای بسیاری از مردم اتفاق می‌افتد. خشکی دهان می‌تواند خوردن غذا و حتی صحبت کردن را دشوار کند.

اما جویدن آدامس می‌تواند به حل این مشکل کمک کند و یک راه حل آسان برای مشکل خشکی دهان باشد. در واقع با جویدن آدامس غدد بزاقی به ترشح بزاق اضافی می‌پردازند و این مسئله باعث کاهش خشکی دهان خواهد شد.

براساس تحقیقات انجمن دندانپزشکان آمریکا، جویدن یک ماده شیرین میزان بزاق دهان را ۱۰ تا ۱۲ برابر افزایش می‌دهد.

۵- جلوگیری از پوسیدگی دندان

همانطور که گفتیم جویدن آدامس باعث افزایش بزاق دهان می‌شود و این بزاق باعث شستشوی دندان‌ها خواهد شد.

در این شرایط می‌توان گفت که آدامس از پوسیدگی دندان جلوگیری خواهد کرد و افزایش بزاق دهان به شستشوی اسیدهای موجود در دهان که باعث آسیب رساندن به مینای دندان و سوراخ کردن دندان می‌شوند خواهد پرداخت.

جویدن آدامس همچنین مانع رشد باکتری‌های موجود در دهان خواهد شد و میزان باکتری‌های دهان را کاهش خواهد داد. افزون بر آن، آدامس از دندان در برابر پوسیدگی نیز محافظت خواهد کرد.

۶-جلوگیری از عفونت گوش در کودکان

برخی از مطالعات نشان داده اند که آدامس حاوی زایلیتول می تواند از عفونت گوش میانی در کودکان جلوگیری کند.

۷- کمک به بهبود حال بیماران پس از جراحی روده

شواهد علمی نشان می دهد که جویدن آدامس در بهبود حال بیماران پس از جراحی روده تاثیر مفید دارد‌‌.

به گفته پژوهشگران؛ عمل جویدن، اعصاب دستگاه هاضمه را تحریک می‌کند‌‌. این یافته که در نشریه «آرشیو جراحی» منتشر شده پس از بازبینی اطلاعات حاصل ۵ آزمایش اخیر با حضور ۱۵۸ بیمار به دست آمده است‌‌.

پژوهشگران می‌گویند؛ آدامس جویدن با تحریک اعصاب دستگاه هاضمه روند بازگشت عملکرد روده به حالت طبیعی و سالم را سرعت می‌بخشد‌‌.

۸- ترک عادت‌های بد به کمک آدامس

همه می‌دانیم که ترک عادت‌های بد مانند سیگار کشیدن یا عادت بد جویدن ناخن بسیار دشوار است. اما جویدن آدامس به ترک این عادت‌های بد کمک خواهد کرد.

زمانی که مشغول جویدن آدامس باشید بسیاری از این عادت‌های بد را فراموش می‌کنید و ذهن شما مشغول جویدن آدامس خواهد شد.

به گفته‌ی پزشکان، یکی از بهترین راه‌های خلاص شدن از عادت‌های بد، آدامس است که بر ناخودآگاه ما اثر می‌گذارد.

۹- کمک به سفید شدن دندان ها

جویدن آدامس، تولید بزاق را نیز افزایش می دهد که به شستن ذرات غذا کمک می کند و می توانند بین دندان ها را آلوده کنند.

با این حال، آدامس شیرین می تواند به طور بالقوه اثرات منفی بر روی دندان داشته باشد و هر کسی که درد فک را تجربه میکند، باید از جویدن آدامس خودداری کند.

۱۰- رفع سوزش معده

بسیاری از ما دچار مشکلات معده هستیم اما نمی‌توانیم در خوردن مواد غذایی مختلف جلوی خودمان را بگیریم و به سلامت معده فکر کنیم.

برای مثال پیتزا یکی از مواردی است که به معده فشار زیادی وارد می‌کند اما همه‌ی ما عاشق خوردن پیتزا هستیم و هیچ چیز مانعمان نخواهد بود.

طبق مطالعات انجام شده، جویدن آدامس بعد از غذا از سوزش معده جلوگیری خواهد کرد و باعث هضم غذا خواهد شد. تنها کافی است تا ۳۰ دقیقه آدامس بجوید و ببینید که از سوزش خبری نخواهد بود.

در واقع آدامس باعث افزایش بزاق دهان می‌شود و بزاق دهان می‌تواند احساس سوزش معده را از بین ببرد و غذا را ررحت‌تر هضم کند.

۱۱- کاهش میزان استرس

اگر یک روز کاری پر فشار را پشت سر گذاشته‌اید، ایده‌ی بدی نخواهد بود که برای آرامش ذهنی، کمی آدامس بجوید. تحقیقات نشان داده که آدامس می‌تواند به کاهش استرس و دلهره کمک کند.

در واقع آدامس می‌تواند مغز را از تنش دور کند و سطح استرس را به پایین‌ترین حد خود برساند.

۱۲- کاهش وزن

جویدن آدامس به طور منظم باعث کاهش کالری در طول روز خواهد شد. تحقیقات نشان داده که اگر هر روز صبح تا ظهر آدامس بدون قند مصرف کنید به طور متوسط ۶۸ کالری از دست خواهید داد.

بنابراین جویدن آدامس، همراه با تغییر رژیم غذایی و ورزش، می‌تواند با گذشت زمان یک روش مناسب برای سوزاندن چربی‌های اضافی باشد.

حتما بخوانید: ۹ نکته طلایی برای کاهش وزن

اما جویدن آدامس در کنار مزایایی که برای سلامتی ما دارد می تواند معایبی نیز به همراه داشته باشد که در ادامه به این موارد اشاره می کنیم.

معایب جویدن آدامس

۱- بروز سردرد

اگرچه آدامس می‌تواند برای مغز فرد مفید باشد، اما اگر هر روز آدامس بجوید ممکن است دچار سردرد شوید.

پزشکان متوجه شدند که بسیاری از بیمارانی که روزانه حداقل یک ساعت از سردرد رنج می‌برند، در واقع هر روز آدامس می‌جوند.

افرادی که از سردردهای روزانه به دلیل جویدن آدامس رنج می‌برند باید مصرف آدامس را کاهش دهند. در واقع با کنار گذاشتن آدامس خواهید دید که مشکلات سردرد نیز برطرف خواهند شد.

۲- بروز مشکلات فک

آدامس جویدن باعث فشار به فک می‌شود. افرادی که روزانه ساعت‌ها آدامس بجوند دچار مشکلات جدی فک می‌شوند. در برخی موارد نیز این مشکلات با درد شدید فک همراه خواهد بود.

در این شرایط اگر جزو این سری افراد هستید بهتر است تا با پزشک خود مشورت کنید و از سوی دیگر آدامس جویدن را ترک کنید.

۳-  آزادسازی جیوه

اگر در دندان هایتان پرکردگی هایی از جیوه دارید، جویدن آدامس می تواند موجب آزادسازی نوروتوکسین که نوعی سم است و به عصب آسیب می رساند، شود.

بنابر تحقیقات مشخص شده است که با هربار آدامس جویدن، بخار جیوه مربوط به پرکردگی های آمالگام آزاد شده و بسرعت راهش را به درون جریان خون باز می کند و فرآیندهای اکسایشی در بافت های بدن رخ می دهد.

۴- افزایش وزن با آدامس‌های طعم‌دار

قبلا اشاره کردیم که آدامس باعث کاهش وزن و کاهش کالری بدن خواهد شد. اما از سوی دیگر آدامس طعم‌دار و شیرین مانند آدامس نعناع می‌تواند باعث افزایش وزن شود.

در واقع تنها آدامس‌های بدون قند هستند که باعث کاهش وزن می‌شوند و آدامس‌هایی که قند دارند باعث افزایش وزن افراد خواهند شد. در نتیجه مصرف روزانه آدامس‌های نعناع انتخاب خوبی نخواهد بود.

۵- آسیب دیدن دندان با آدامس‌های طعم‌دار

اگرچه انجمن دندانپزشکی آمریکا، جویدن آدامس را بعد از غذا برای محافظت از دندان‌ها توصیه می‌کند، اما توصیه می‌شود که مردم از آدامس‌های بدون قند استفاده کنند.

قند موجود در آدامس باعث آسیب رساندن به مینای دندان خواهد شد و باکتری‌های موجود در دهان را افزایش خواهد داد.

در این شرایط آدامس‌های بدون قند بهترین انتخاب برای سلامت دندان‌ها خواهند بود و بهتر است تا آدامس‌های شیرین و طعم‌دار را کنار بگذارید.

کدام‌یک از انواع آدامس را انتخاب کنیم؟

اگر جویدن آدامس را دوست دارید، بهتر است که از آدامس بدون قند حاوی زایلیتول استفاده کنید.

البته افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر از این قاعده مستثنی هستند، به این خاطر که آدامس‌های بدون قند حاوی FODMAPها هستند. FODMAPها می‌توانند در افراد مبتلا به سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر مشکلات گوارشی ایجاد کنند.

افرادی که نمی‌توانند FODMAPها را هضم کنند، باید از آدامس‌های کم‌کالری استفاده کنند. مثلا آدامس‌هایی که با اِستویا شیرین می‌شوند.

پس پیش از مصرف آدامس، حتما مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن را بررسی کنید تا از عدم وجود هرگونه‌ ماده‌ی حساسیت‌زا مطمئن شوید.

همچنین بخوانید: آدامس جویدن هنگام ورزش و پیاده روی؛ خوب یا بد ؟

به طور کلی، با در نظر گرفتن تمام جوانب مثبت و منفی جویدن آدامس، می‌توان گفت که این‌کار با رعایت اعتدال، می‌تواند یک عادت سالم و لذت‌بخش باشد. انسان‌ها هزاران سال است که از این محصول استفاده می‌کنند. فقط نباید فراموش کنیم که جویدن آدامس، به هیچ وجه جایگزین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیست.

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین مقالات