جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

خواص بی نظیر دمنوش گل داوودی برای سلامت بدن

دمنوش گل داوودی به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی، توسط محققان مختلفی مورد ارزیابی قرار گرفته است. ثابت شده است که گل های این گیاه دارای ترکیبات فیتوشیمیایی فراوانی هستند که می توانند سلامت کلی بدن را ارتقاء دهند. با ما در این مقاله از مجله گزنه همراه باشید تا با خواص این دمنوش خوش طعم آشنا شوید.

تاریخچه استفاده از چای گل داودی در طب سنتی چین

در طب سنتی چین، از چای این گیاه به دلیل خاصیت خنک کنندگی و آرامش بخش استفاده می شود. برای کاهش تب و بهبود علائم سرماخوردگی یا مشکلات تنفسی نیز می توانید روی کمک این چای حساب کنید.

همچنین گزارش ها نشان داده اند که این نوشیدنی دارای اثرات ضد التهابی، آرام بخش، ضد فشار خون و ضد آرتریت است.

این گیاه به زبان چینی “Ju hua” نام دارد و با وجود ویتامین A و بتاکاروتن فراوان، از سلامت کبد، پوست و چشم محافظت می کند. گیاه داودی همچنین حاوی ویتامین های گروه B، ویتامین C و مواد معدنی تقویت کننده استخوان از جمله کلسیم، منیزیم، آهن و پتاسیم است.

در طب سنتی چین، برای تقویت کبد و کلیه از این چای استفاده می شود.

این ماده به عنوان یک ادرارآور طبیعی عمل کرده و به پاکسازی بدن از سموم کمک می کند. همچنین آنتی اکسیدان هایی را وارد بدن می کند که باعث می شوند پیری سالمتری را تجربه کنیم.

 

خواص و فواید دمنوش گل داوودی

اگرچه شواهد علمی محدودی در مورد فواید گل داودی وجود دارد، اما محققان دریافته اند که این گیاه دارای خواص تقویت کننده سلامت است و این خواص را در مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی از خود نشان داده است.

فواید برگ های گل داودی بیشتر در گزارش های تجربی موجود در طب سنتی چین ذکر شده چرا که در این طب، قرنهاست که از این چای به عنوان درمان استفاده می شود. در ادامه به برخی از مهمترین فواید این گیاه و چای تهیه شده از آن می پردازیم.

 

۱- غنی از آنتی اکسیدان است

چای گل داودی حاوی مقدار زیادی آنتوسیانین است. این ترکیب به عنوان یک نوع آنتی اکسیدان قدرتمند شناخته می شود.

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۹ در Food Research International منتشر شده نشان داد که گل داودی دارای مکانیسم های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قدرتمندی است.

در این تحقیق هنگامی که محققان ۱۷ چای گل داودی را از برندهای مختلف با آب داغ ترکیب کرده و تجزیه و تحلیل کردند دریافتند که تمام این چای ها، گونه های مختلف اکسیژن را در سلول های آزمایشگاهی سرکوب می کنند.

این نتایج نشان می دهد که گل داودی دارای خاصیت آنتی اکسیدانی قدرتمندی است و می تواند به عنوان یک چای کاربردی مورد استفاده قرار گیرد.

۲- قلب را تقویت می کند

اگرچه تحقیقات موجود در مورد این موضوع محدود است، اما مطالعه ای که روی موش ها انجام شد نشان می دهد که مورفولیوم گل داودی دارای اثرات محافظت کننده از قلب است و برای درمان محدودیت در عروق خونی و اکسیژن رسانی به مغز مفید می باشد.

در طب سنتی چین نیز از عصاره های این گیاه برای بهبود فشار خون بالا استفاده می شود. تحقیقات انجام شده بر روی اسانس های روغنی گل داودی نیز نشان می دهند که استنشاق این اسانس ها باعث کاهش فشار خون و ضربان قلب می شود.

 

۳- موجب آرامش بدن می شود

در طب چینی، این گیاه به دلیل خاصیت آرام بخشی که دارد، زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. یک مطالعه که روی موش ها انجام شده است نشان می دهد که عصاره گل داودی دارای اثرات ضد اضطرابی بوده و آرامش را تسهیل می کند.

این خاصیت ممکن است به تأثیر گیاه بر روی گیرنده های GABA و سروتونین مربوط باشد.

 

۴- از سلامت استخوان ها پشتیبانی می کند

هنگامی که محققان تأثیر عصاره این گیاه را بر روی پوکی استخوان و سلول های استئوبلاستیک، که وظیفه تجزیه و ترمیم استخوان ها را بر عهده دارند بررسی کردند دریافتند که این ماده دارای اثرات مفیدی بر روی این سلول ها است.

در این مطالعه آزمایشگاهی، گل داودی قادر به مهار سلول هایی بود که باعث تجزیه استخوان ها شده و سلول هایی را که برای بازسازی استخوان ها مفیدند، افزایش می دهد. این نقش بالقوه درمانی این گیاه برای کاهش اثرات اختلالات مربوط به استخوان مفید است.

 

۵- به مبتلایان به فشار خون بالا کمک می کند

دمنوش گل داوودی به افراد دارای فشار خون بالا کمک می کند. البته در برابر سردرد، سرگیجه و وزوز گوش بسیار موثر است. البته هنوز در این مورد محققین در حال تحقیقات کامل می باشند.

 

۶- سلامت چشم

آبریزش چشم، بینایی ناپایدار و اشکال در بینایی مشکلات چشمی می باشند که می توان با این دمنوش درمان نمود.

 

۷- رفع نیاز بدن به ویتامین B

اگر کمبود ویتامین B دارید حتما از این دمنوش استفاده کنید. این ماده تهیه شده از گل داوودی غنی از ویتامین B می باشد که می تواند تاثیر مثبتی بر روی سلولها گذاشته و سبب بهبود وضعیت بدن شود.

 

۸- در درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا بسیار موثر است

این دمنوش برای سرماخوردگی شما نیز مفید است. به دلیل خاصیت خنک کنندگی این دمنوش در درمان تب می توان استفاده شود. چندین ماده در گل داوودی وجود دارد که با خوردن این نوشیدنی می توانید در دوره سرماخوردگی و آنفلوانزا آن را بنوشید.

برای استفاده از خواص این دمنوش در دوره آنفلوانزا می توانید هر ۲ ساعت یک بار آن را بنوشید، زیرا هیچ گونه اثر جانبی نخواهد داشت.

 

۹- سم زدایی کبد

این دمنوش موادی را دارا می باشد که از سلول های کبدی محافظت می کند. دمنوش گل داوودی به دلیل داشتن حالت آنتی اکسیدانی می تواند توانایی سم زدایی کبد را بالا ببرد.

 

۱۰-  تصفیه ی خون

در طب سنتی چینی، از دمنوش گل داوودی برای سم زدایی و تصفیه ی خون استفاده می شود. بنا به طب سنتی چینی، این دمنوش هم برای روح و هم برای جسم مفید است.

می توان از گل داوودی همراه با گیاهان دیگر همچون دارچین، جنسینگ و شیرین بیان استفاده کرد. دمنوشی با این ترکیب، تقویت کننده ی بدن است. از این دمنوش برای درمان تب و سردردهای خفیف نیز استفاده می شود.

 

۱۱- کمک به سیستم تنفسی

افرادی که مشکلات تنفسی دارند، بخصوص افرادی که ضعف تنفسی دارند بیشترین استفاده کنندگان این چای می باشند. همچنین کسانی که دچار آنفلوانزا شده اند و گلودرد سبب اختلال در تنفس آنان شده است.

این ماده، غنی از ویتامین C می باشد و می تواند در مقابل آنفلوانزا از شما مراقبت کند. پس لازم است روزانه به طور مرتب میل کنید.

 

۱۲- کمک به هضم

زمانی که غذای دیر هضم میل کرده اید، اگر یک فنجان از این دمنوش بنوشید تاثیر عالی آن را خواهید دید. زیرا بر روی دستگاه گوارش تاثیر خوبی دارد و فرآیند گوارش را تسریع می بخشد.

 

۱۳- مبارزه با گرمازدگی

این دمنوش به دلیل خاصیت خنک کنندگی، قادر است که دمای بدن را پایین آورده و این مورد بر روی افرادی که دچار گرمازدگی شده اند تاثیر خوبی دارد.

کسانی که در مناطق دارای حرارت بالا زندگی می کنند، بسیار مناسب است که هر روز از این دمنوش استفاده کنند تا از گرمازدگی در امان باشند.

 

۱۴- کمک به درمان مشکلات پوستی

گل داوودی خواص ضدعفونی کنندگی دارد و می تواند به درمان آکنه و جوش کمک کند. ضماد گیاهی گل داوودی درمان مؤثری برای جوش ها، التهاب پوست و واکنش های حساسیتی پوست است.

 

۱۵- کمک به کاهش علاپم سینوزیت

گل داوودی منبع خوبی از ویتامین C است و به همین دلیل، برای درمان عفونت های باکتریایی و ویروسی از آن استفاده می شود. دمنوش این گیاه می تواند به کاهش علائم سینوزیت کمک کند.

 

همچنین بخوانید: بهترین دمنوش ها برای مقابله با کرونا


چگونه می توانیم این چای را در خانه درست کنیم؟

 

شما می توانید با گل هایی که خودتان پرورش داده اید یا شکوفه هایی که به صورت خشک از عطاری خریداری کرده اید، چای ارگانیک گل داودی درست کنید.

اگر از گل هایی که در خانه پرورش داده اید استفاده می کنید، حتماً آنها را خوب بشویید تا هنگام مصرف سموم دفع آفات یا مواد شیمیایی روی‌شان نباشد.

ابتدا باید این گل ها را کاملاً تمیز کرده و به مدت چند روز در مجاورت هوا قرار دهید تا خشک شوند. سپس برای تهیه چای با آنها، این مراحل را دنبال کنید:

آب را بجوشانید و بگذارید یک دقیقه در دمای ۱۰۰ درجه سانتی گراد بجوشد.

برای هر ۸ اونس آب، ۳ الی ۴ گل کامل داودی نیاز دارید. این مقدار گل را درون قوی دمنوش بیاندازید.

بگذارید گل ها حدوداً پنج دقیقه در اب بمانند و بجوشند. بعد از ۵ دقیقه آب زرد می شود.

سپس چای را صاف کرده و در صورت نیاز مقداری ماده قندی مانند عسل یا استویا به آن اضافه کنید.

چای گل داودی دم کرده و سرد شده نیز خوشمزه و به همان اندازه چای داغ مفید است. کافی است چای دم کرده خود را درون یک پارچ در دار ریخته و در یخچال نگهداری کنید.

 


عوارض جانبی دمنوش گل داوودی

 

این گیاه فواید بسیاری دارد اما همچون همه ی گیاهان دیگر، می تواند عوارضی هم داشته باشد. معمول ترین عوارض جانبی گل داوودی عبارت اند از:

 

 حساسیت :

اگر به هر یک از گیاهان خانواده ی کاسنیان (بومادران، کاسنی، گندواش، درمنه ها، انجبار، بابونه ی رومی) حساسیّت داشته باشید، احتمالا به گل داوودی هم حساس خواهید بود.

 

• درماتیت تماسی :

این گیاه می توان باعث قرمز شدن و خارش برخی از قسمت های پوست شود که به آن درماتیت تماسی نیز گفته می شود. در صورتی که فرد به این گیاه حساسیت داشته باشد، این اتفاق می افتد.

 

• حساسیت به نور :

کسی که پوستش نسبت به گل داوودی حساسیت داشته باشد، ‌پس از تماس با نور فرابنفش، دچار حساسیت به نور می شود.

 

• بارداری :

در مورد استفاده از گل داوودی در دوران بارداری و شیردهی، اطلاعات کافی در دسترس نیست. بنابراین، توصیه می شود زنان باردار و شیرده از مصرف آن خودداری کنند.

• تداخل دارویی :

مصرف گل داوودی می تواند با داروهای تجویزی برای سرطان، HIV/AIDS و دیگر داروهای ضدالتهاب تداخل ایجاد کند و تأثیر آن دارو را خنثی و یا تشدید کند و علائم شدیدی را به دنبال داشته باشد.

 

• مسمومیت :

گل داوودی حاوی مواد شیمیایی به نام پیرِترین است که در تولید حشره کش ها و آفت کش ها از آن استفاده می شود.

تماس بیش از اندازه با این مواد شیمیایی می تواند باعث مسمومیت، آسیب به چشم و حتی التهاب دستگاه عصبی مرکزی شود.

 

بنابراین گل داوودی گیاه دارویی فوق العاده ای است که می توان به رفع بسیاری از مشکلات شما کمک کند. از نوشیدن دمنوش گل داوودی لذت ببرید. تنها کافی است قبل از مصرف آن، با یک پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید به آن حساسیت ندارید.

 

همچنین بخوانید: ۱۵ فایده بی نظیر چای سبز برای پوست ، مو و زیبایی

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین مقالات