جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

دلایل به تأخیر افتادن پریود / ۱۱ راهکار برای تنظیم قاعدگی

قاعدگی یک اصطلاح فنی برای پریود است. حدود یک بار در ماه، زنانی که از سن بلوغ گذشته اند خونریزی قاعدگی را تجربه می کنند. اما گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلف در این چرخه خللی وارد شود و به اصطلاح پریودتان به تاخیر بیفتد. در این مقاله از مجله گزنه، در مورد دلایل به تأخیر افتادن پریود و راه‌های درمان آن صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

سیکل قاعدگی

مراحل سیکل قاعدگی روزهای چرخه (تقریبی)
اولین روز خونریزی قاعدگی روز ۱ سیکل در نظر گرفته می شود.
دوره شما می تواند از ۳ تا ۷ روز طول بکشد، اما میانگین آن ۵ روز است.
خونریزی معمولاً در ۲ روز اول شدیدتر است.
روز ۱- ۵
هنگامی که خونریزی متوقف می شود، پوشش داخلی رحم (که آندومتر نیز نامیده می شود) شروع به آماده شدن برای احتمال بارداری می کند.
پوشش رحم ضخیم تر می شود و از نظر خون و مواد مغذی غنی می شود.
روز ۶- ۱۴
در حدود روز چهاردهم، تخمک از یکی از تخمدان ها آزاد می شود و از طریق لوله فالوپ به رحم می رود.
اگر در این زمان اسپرم در لوله های فالوپ وجود داشته باشد، لقاح ممکن است رخ دهد.
در این حالت تخمک بارور شده به سمت رحم می رود و سعی می کند در دیواره رحم لانه گزینی کند.
روز ۱۴- ۲۵
اگر تخمک بارور نشده باشد یا لانه گزینی اتفاق نیفتد، تغییرات هورمونی به رحم سیگنال می دهد که برای ریختن پوشش خود آماده شود و تخمک شکسته می شود و همراه با پوشش از بین می رود.
چرخه دوباره از روز اول خونریزی قاعدگی شروع می شود.
روز ۲۵- ۲۸

دلایل به تأخیر افتادن پریود

به توقف یا فقدان قاعدگی در سال‌های باروری آمنوره می‌گویند. اگر خونریزی پریود در زنی که به‌طور منظم پریود می‌شود برای ۶ ماه قطع شود، احتمالاً این فرد به آمنوره مبتلا است. رایج‌ترین دلایل آمنوره ( غیر از بارداری ) عبارتند از:

۱- قرص‌های ضدبارداری

ممکن است فکر کنید قرص ضدبارداری موجب منظم شدن پریود شما می‌شود اما زنانی که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند، پریود را در یک دوره معمول ۲۸ روزه تجربه نمی‌کنند.
چون این داروهای ضدبارداری زمان بین دوره‌ها را به تاخیر می‌اندازند.
هنگامی‌که شما قرص‌های فعال!! را بیش از ۲۱ روز مصرف می‌کنید، بافت رحم شما ثابت باقی می‌ماند. وقتی قرص‌های غیرفعال را شروع می‌کنید، سطح هورمون‌ها کاهش می‌یابد و پریود می‌شوید.
اما این پریود همانند عادت ماهیانه زنانی که از قرص‌های ضدبارداری استفاده نمی‌کنند، نیست. چون این پریود توسط دارو و نه فرآیندهای طبیعی ایجاد می‌شود. از این رو احتمالا شما یک خونریزی معمولی را تجربه نمی‌کنید.
سایر انواع روش‌های ضدبارداری مانند دستگاه‌های داخل رحمی (IUD) یا آمپول‌های ضدبارداری (Depo-Provera) می‌توانند موجب بی‌نظمی و یا تاخیر در دوره‌های قاعدگی شوند.

هیچ روش پیشگیری از بارداری صد در صد موثر نیست. بنابراین، اگر شما چند روز پس از پایان مصرف قرص‌های فعال پریود نشدید، باید تست بارداری انجام دهید.

۲- سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا PCOS، یک اختلال هورمونی است که باعث بزرگ شدن تخمدان‌ها و ایجاد کیست‌های کوچک می‌شود. اگر PCOS دلیل آمنوره باشد، پزشک یک یا چند مورد از درمان‌های زیر را توصیه می‌کند:

 • داروهای ضدبارداری خوراکی یا ضدبارداری حاوی پروژسترون
 • متفورمین (گلوکوفاژ) برای درمان مقاومت به انسولین و پیشگیری از دیابت
 • کاهش وزن
 • داروهایی به نام استاتین برای درمان کلسترول بالا یا پیشگیری از وقوع آن

۳- دیابت و مشکلات تیروئید

عواملی مانند بیماری دیابت و تیروئید نیز می‌توانند موجب تاخیر و بی‌نظمی در سیکل پریود شوند. بسیاری از زنان به دلایل مختلفی ممکن است تخمک‌گذاری نداشته باشند و بی‌نظمی در عادت ماهیانه را تجربه کنند.

کم‌کاری تیروئید (کاهش هورمون‌های تیروئید) می‌تواند بر عملکردهای بدن شما از جمله متابولیسم تأثیر بگذارد و به افزایش وزن، خستگی و افسردگی منجر شود. یک اختلال خودایمنی به نام تیروئیدیت هاشیموتو شایع‌ترین علت کم‌کاری تیروئید است. برای درمان کم‌کاری تیروئید باید دارو مصرف کنید تا هورمون‌های تیروئید به سطح نرمال برگردند.

اگر به پرکاری تیروئید (افزایش بیش از حد هورمون‌های تیروئید) مبتلا باشید، مشکلاتی مثل کاهش وزن، اضطراب و ضربان قلب نامنظم را تجربه می‌کنید. گزینه‌هایی که برای درمان پرکاری تیروئید وجود دارند عبارتند از: دارو، ید رادیواکتیو یا جراحی.

همچنین بخوانید:رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به پرکاری تیروئید

۴- استرس

اینکه استرس تا چه حدی بر سیکل قاعدگی تاثیرگذار است، در افراد مختلف متفاوت است، زیرا تاثیر استرس بر بدن زنان متفاوت است.
استرس از نظر روانی می‌تواند بر دوره قاعدگی تاثیرگذار باشد، چون آنچه که به عنوان عامل استرس‌زا در نظر گرفته می‌شود در هر زنی متفاوت است.
سفر یا سرکار داشتن با یک موقعیت کاری دشوار ممکن است قاعدگی را در یک شخص تا یک هفته به تاخیر بیاندازد یا حتی سبب پریود زودتر از موعد شود، اما بر دیگری تاثیری نداشته باشد.
استرس می‌تواند با هیپوتالاموس تداخل ایجاد کند و اثرات جانبی به همراه داشته باشد.
اضطراب احساسی بر ناحیه‌ای از مغز که کنترل غده هیپوفیز را انجام می‌دهد تاثیر می‌گذارد، و غده هیپوفیز هورمون‌ها را تنظیم و تخمدان‌ها را تحریک می‌کند.

۵- نوسان وزن

کاهش وزن زیاد بیش از افزایش وزن موجب تاخیر در قاعدگی می‌شود، اگرچه افزایش وزن بدن وقتی با سایر شرایط مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک مرتبط باشد، می‌تواند اثرات مشابهی داشته باشد.
شاخص توده بدنی (BMI) کمتر از ۲۰ یک حالت گرسنگی در مغز ایجاد می‌کند. به همین دلیل است که برخی از ورزشکاران لاغر پریود نمی‌شوند. کمبود وزن ممکن است محیطی ضد باروری ایجاد کند.

کاهش وزن شدید و بی‌اشتهایی می‌تواند تولید هورمون‌های هیپوتالاموس، هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینیزه کننده (LH) که تنظیم تخمدان‌ها را به عهده دارند، متوقف کند.
بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است نسبت به وزن خود حساس باشند.
تنها ۱۰ درصد کاهش وزن می‌تواند موجب منظم شدن دوره پریود و ۱۰ درصد اضافه وزن می‌تواند باعث تاخیر در قاعدگی شود.

۶- افزایش هورمون پرولاکتین

هیپرپرولاکتینمی یا افزایش هورمون پرولاکتین، زمانی رخ می‌دهد که سطح پرولاکتین در خون بالا باشد. این هورمون توسط غده‌ی هیپوفیز تولید می‌شود و در دوران شیردهی به تولید شیر کمک می‌کند. مصرف بعضی از داروها نظیر داروهای ضدافسردگی و داروهای ضدفشار خون و ابتلا به بعضی از بیماری‌ها باعث افزایش پرولاکتین می‌شود. وجود تومور غیرسرطانی در غده‌ی هیپوفیز شایع‌ترین علت هیپرپرولاکتینمی است. گزینه‌های درمانی عبارتند از:

 • تغییر دارو
 • مصرف بروموکریپتین یا کابرگولین برای کاهش سطح پرولاکتین
 • پرتودرمانی
 • جراحی برای برداشتن تومور غده‌ی هیپوفیز
 • هورمون‌درمانی تیروئید (اگر علت هیپرپرولاکتینمی کم‌کاری تیروئید باشد)

۷- ورزش شدید و عقب افتادن پریود

حتماً شنیده‌اید که برخی توصیه می‌کنند برای پریود شدن از تمرینات شدید استفاده کنید، اما این کار همیشه جواب مثبت در پی ندارد. گاهی ورزش شدید سبب تغییرات شدید در هورمون‌های هیپوفیز و هورمون‌های تیروئید می‌شود و روند تخمک‌گذاری و قاعدگی را نیز مختل می‌کند. در حالت نرمال یک تا دو ساعت ورزش در طول روز هیچ تأثیر بدی بر بدن نمی‌گذارد، اما تمریناتی که بیش از چند ساعت زمان می‌برند می‌توانند سبب بروز نوسان در هورمون‌های هیپوفیز و تیروئید شوند.

اگر شما ناچار به ورزش کردن در بازه‌های زمانی طولانی هستید، لازم است با پزشک خود دراین‌باره صحبت کنید تا بتواند جهت رفع نیازهای بدنتان به شما کمک کند. در این صورت عوارض کمتری را متحمل خواهید شد. پزشک ورزشی می‌تواند به شما در بهینه‌سازی رژیم غذایی مشاوره دهد، تکنیک‌های کششی کاهنده استرس را به شما آموزش دهد و با بررسی نتایج آزمایش‌هایتان از کمبودها و عدم تعادل هورمونی بدنتان مطلع شود.

۸- یائسگی

دکتر ویاس مطرح می‌کند:
میانگین سن یائسگی زنان آمریکایی، ۵۱ سال است اما بسیاری از زنان از اواخر دهه ۴۰ زندگی پریودهای نامنظمی را تجربه می‌کنند. و به جای ۲۸ روز استاندارد بین دوره‌های قاعدگی ممکن است قاعدگی آن‌ها ۳۶ یا ۴۸ روزه باشد.

اگر سن شما کمتر از ۴۵ سال است و پریود شما کاملا متوقف شده است، ممکن است در مراحل اولیه یائسگی باشید یا نارسایی زودرس تخمدان را تجربه می‌کنید.

همچنین بخوانید: آشنایی با علل و نشانه های یائسگی زودرس در خانم ها

۹- نارسایی تخمدان

نارسایی تخمدان زمانی رخ می‌دهد که تخمدان‌ها قبل از ۴۰ سالگی دست از فعالیت می‌کشند. این عارضه باروری را با مشکل روبه‌رو می‌کند و به بروز علائم یائسگی منجر می‌شود. برداشتن تخمدان‌ها، استفاده از درمان‌های مختلف برای بهبود سرطان و مشکلات غده‌ی هیپوفیز یا هیپوتالاموس در نارسایی تخمدان نقش دارند.

برای درمان نارسایی تخمدان معمولاً درمان جایگزینی هورمون (HRT) توصیه می‌شود. اگر به دلیل مشکلات غده‌ی هیپوفیز یا هیپوتالاموس عملکرد تخمدان‌های شما مختل شده باشد، ممکن است پزشک تغییر سبک زندگی و اصلاح رژیم غذایی یا هورمون‌درمانی را توصیه کند.

۱۰- تغییر در برنامه زندگی

اگر ساعت بدنتان را برهم بزنید این احتمال وجود دارد که دچار آمنوره و یا پریود نامنظم شوید. اگر برنامه کاری شما نامنظم است و استراحت کافی و منظمی ندارید بیشتر در معرض ابتلا به این اختلال قرار دارید. معمولاً تغییر در برنامه‌های زندگی سبب می‌شود که پریود شما نامنظم شود اما اگر کاملاً متوقف شود مسئله جدی است و باید در اولین فرصت جهت درمان آن اقدام کنید.

راهکارهای خانگی برای درمان عقب افتادگی پریود

زمانی پزشک در‌ پی یافتن درمان عقب افتادن پریود خواهد بود که تشخیص به آمنوره بدهد، اما باید بدانید که آمنوره یک بیماری خطرناک نیست. کافی است علت بروز اختلال پیدا شود و با روش‌های درمانی درست با آن مقابله کنید. امروز روش‌های درمانی بسیار متنوع و مؤثری برای درمان این مشکل وجود دارند. مصرف داروهای هورمونی، ایجاد تغییر در سبک زندگی، استفاده از روش‌های تخصصی در طب سنتی و مصرف قرص‌های تنظیم قاعدگی ازجمله روش‌های درمان عقب‌افتادن پریود محسوب می‌شوند.

علاوه بر روش‌های پزشکی، بعضی از راهکارهای طبیعی هم می‌توانند به پیش انداختن پریود کمک کنند:

۱- ویتامین C

بعضی از افراد بر این باورند که ویتامین C (اسید اسکوربیک) برای زودتر پریود شدن مفید است، اما شواهد علمی معتبری برای اثبات این ادعا وجود ندارد. تصور می‌شود که ویتامین C سطح استروژن را افزایش و سطح پروژسترون را کاهش می‌دهد که این امر باعث انقباض رحم و ریزش پوشش داخلی آن شده و به شروع قاعدگی منجر می‌شود.

برای امتحان این روش می‌توانید به سراغ مکمل‌های ویتامین C بروید یا مصرف غذاهای حاوی ویتامین C را افزایش دهید. مرکبات، انواع توت‌ها، کلم بروکلی، اسفناج، فلفل قرمز و سبز و گوجه‌فرنگی همگی منابع خوب ویتامین C هستند. اگر مکمل مصرف می‌کنید، مراقب باشید که میزان آن از حد مجاز بیشتر نشود. زیاده‌روی در مصرف ویتامین C خطرناک است.

۲- مصرف آناناس

آناناس غنی از بروملین است، آنزیمی که گفته می‌شود روی استروژن و سایر هورمون‌ها تأثیر می‌گذارد. نتایج یک مطالعه نشان داده است که بروملین به کاهش التهاب کمک کند. درنتیجه اگر نامنظم بودن پریود به دلیل التهاب باشد، می‌تواند آن را برطرف کند. با این حال، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد مکمل‌های آناناس یا بروملین باعث باز شدن پریود شوند.

۳- مصرف زنجبیل

زنجبیل یک درمان سنتی برای باز شدن پریود است که گفته می‌شود باعث انقباضات رحمی می‌شود. با این حال، این موضوع در پژوهش‌های علمی ثابت نشده است.

زنجبیل خواص ضدالتهابی دارد و طبق تحقیقات می‌توان از آن برای درمان معده‌درد و تسکین درد قاعدگی استفاده کرد. محققان دریافته‌اند که زنجبیل ممکن است در درمان خونریزی شدید قاعدگی و کاهش درد قاعدگی مؤثر باشد.

خوردن زنجبیل به‌صورت خام ناخوشایند است، بنابراین ساده‌ترین راه برای مصرف آن تهیه‌ی چای زنجبیل است. برای استفاده از این روش، یک تکه زنجبیل تازه‌ی پوست‌کنده و ورقه‌شده را در یک ظرف آب به‌مدت پنج تا هفت دقیقه بجوشانید. در صورت نیاز، چای را قبل از نوشیدن صاف کرده و به آن کمی عسل یا شکر اضافه کنید.

همچنین بخوانید: خواص بی نظیر زنجبیل برای سلامتی و تناسب اندام

۴- چای جعفری

جعفری به دلیل داشتن ویتامین C و آپیول (Apiol) می‌تواند به تحریک انقباضات رحمی کمک کند. با این حال، آپیول در مقادیر خاصی سمی است و به‌ویژه برای افراد باردار خطرناک است. اگر در دوران بارداری و شیردهی به‌سر می‌برید یا به مشکلات کلیوی مبتلا هستید، نباید چای جعفری بنوشید. برای تهیه‌ی چای جعفری، یک لیوان آب جوش را روی دو قاشق غذاخوری جعفری تازه بریزید و اجازه دهید حدود پنج دقیقه دم بکشد.

۵- مصرف زردچوبه

زردچوبه داروی سنتی دیگری است که بعضی افراد معتقدند به باز شدن پریود کمک می‌کند. گفته می‌شود که زردچوبه با تأثیر بر میزان استروژن و پروژسترون باعث پیش انداختن پریود می‌شود، اما تحقیقات علمی برای این ادعا وجود ندارد. برای گنجاندن زردچوبه در رژیم غذایی می‌توانید آن را داخل خورشت‌ها و سایر غذاهای خود بریزید یا آن را همراه با سایر ادویه‌ها و شیرین‌کننده‌ها به آب یا شیر اضافه کنید تا یک نوشیدنی گرم داشته باشید.

۸- ریلکسیشن

همانطور که گفتیم گاهی اوقات استرس دلیل تأخیر یا عقب افتادن قاعدگی است. شواهد علمی نشان می‌دهد که استرس به دلیل افزایش هورمون کورتیزول می‌تواند نظم چرخه‌ی قاعدگی را از بین ببرد. در مدل‌های حیوانی مشخص شده که کورتیزول افزایش طبیعی سایر هورمون‌ها را قبل از تخمک‌گذاری به تأخیر می‌اندازد.

راهکارهای زیادی برای کاهش استرس و تقویت آرامش وجود دارد و آن روشی که بهترین نتیجه را به دنبال دارد، در افراد مختلف متفاوت است. از مؤثرترین روش‌های کنترل استرس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش حجم کار (در صورت امکان)
 • وقت گذراندن با دوستان و اعضای خانواده
 • یوگا و تکنیک‌های تنفس
 • ورزش کردن
 • سرگرم شدن با فعالیت‌های لذت‌بخش
 • استفاده از تکنیک‌های مدیتیشن یا ذهن‌آگاهی
همچنین بخوانید: ۲۷ فایده اثبات شده یوگا برای سلامت جسم و روح

۹- کمپرس گرم یا حمام گرم

حمام آب گرم می‌تواند به شل شدن عضلات سفت و کاهش استرس عاطفی کمک کند. احتمالاً به همین دلیل بعضی از افراد این کار را در باز شدن پریود مؤثر می‌دانند. برای تأثیر بیشتر می‌توانید مقداری روغن معطر آرامش‌بخش به حمام اضافه کنید.

علاوه بر حمام آب گرم، قرار دادن کمپرس گرم روی شکم هم می‌تواند به پیش انداختن پریود کمک کند. گرما هم آرامش‌بخش است و هم با افزایش خون‌رسانی به ناحیه‌ی شکم باعث تسریع قاعدگی می‌شود.

۱۰- رابطه‌ی جنسی

در زنان متأهل، رابطه‌ی جنسی منظم می‌تواند اثرات استرس را کاهش دهد و به حفظ تعادل هورمون‌ها کمک کند.

۱۱- کاهش فعالیت ورزشی (اگر ورزشکار هستید)

کمبود انرژی، به‌خصوص در ورزشکاران نوجوان، باعث مختل شدن چرخه‌ی قاعدگی می‌شود. اگر انرژی دریافتی شما از انرژی‌ای که در حین ورزش می‌سوزانید کمتر باشد، ممکن است پریودتان قطع شود. افرادی که مصرف غذای خود را محدود می‌کنند و ورزش‌های شدید انجام می‌دهند، احتمالاً دچار آمنوره می‌شوند. اگر کمبود انرژی دلیل اختلالات قاعدگی شما است، بهتر است ورزش روزانه‌ی خود را کاهش دهید. در مورد مقدار ورزشی که می‌توانید در طول روز انجام دهید، با پزشک یا مربی خود مشورت کنید.

عقب افتادن پریود تا چند روز می‌تواند طبیعی باشد؟

حد نرمال یک دوره پریود معمولا ۲۸ روز می‌باشد، اما باید توجه داشت در افرادی که پریودشان هفت روزه است، ممکن است فاصله بین پریودها به ۳۵ روز نیز برسد.

می‌توان گفت به صورت معمول سه الی چهار روز تغییر در زمان پریود طبیعی است. اما در صورتی که بیش از این زمان نرمال با عقب افتادن پریود رو به رو بودید، نمی‌تواند دلیل بارداری باشد و بهتر است با پزشک مشورت کنید.

چند روز بعد از عقب افتادن پریود بارداری مشخص می‌شود؟

یکی از سوالات رایج زنان در این زمینه این است که چند روز بعد از عقب افتادن پریود از بیبی چک استفاده کنیم تا جواب بدهد؟

لازم است بدانید به محض لانه گزینی، بدن زنان شروع به تولید هورمون HCG یا هورمون حاملگی می‌کند که عقب افتادن پریود نیز نتیجه همین فرایند است. با انجام آزمایش بارداری ممکن است میزان این هورمون در بدن شما کمتر یا بیشتر نشان داده شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

همیشه به یاد داشته باشید که آمنوره یا تأخیر در قاعدگی ممکن است علامت یک مشکل جدی باشد. در موارد زیر حتماً به پزشک مراجعه کنید:

 • فکر می‌کنید که ممکن است باردار باشید.
 • سه دوره پشت سر هم پریود نشده‌اید.
 • پریودهای شما قبل از ۴۵ سالگی قطع شده‌اند.
 • بعد از ۵۵ سالگی هنوز پریود می‌شوید.
 • در فاصله‌ی بین دو قاعدگی یا بعد از رابطه‌ی جنسی دچار خونریزی می‌شوید.
 • پریودهای شما به‌طور ناگهانی تغییر کرده، بسیار سنگین‌تر یا نامنظم‌تر شده است.
 • پس از یائسگی خونریزی دارید.
 • در حین درمان جایگزینی هورمونی، خونریزی دارید.
همچنین بخوانید: افزایش هورمون مردانه در زنان چه علل و نشانه هایی دارد؟

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین مقالات