جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

۲۰ دلیل مهم میل به شیرینی و راهکارهای مقابله با آن

میل به شیرینی علت‌هایی دارد که ما با مطالعه و آگاهی از آن می‌توانیم این مشکل را تا حد زیادی حل کنیم. اگر هوس شیرینی کردید به این فکر کنید که کدام یک از این علت‌ها باعث این هوس شده است و ریشه مشکل خود را بشناسید.

شیرینی جات برای برخی افراد یک جز جدایی ناپذیر در رژیم غذایی شان است.بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص شده است که میل به شیرینی جات در زنان بیش تر از مردان است. این شیرینی می‌تواند کیک و نان خامه‌ای باشد یا خرما و عسل. سالم یا ناسالم بودن شیرینی مسأله نیست. اینکه از مقادیر سالم‌تر شیرینی‌جات هم زیاد بخوریم، برای سلامتی ما مخاطراتی به همراه دارد. میل شدید به شیرینی علت‌های زیادی دارد که ممکن است یک یا چند مورد از آن علت هوس کردن همیشگی ما باشد. علاقه شدید به شکر دلایلی دارد که در ادامه این مقاله از مجله گزنه به آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مهمترین علل میل به شیرینی

اگر هوس شیرینی کردید به این فکر کنید که کدام یک از این علت‌ها باعث این هوس شده است و ریشه مشکل خود را بشناسید:

۱. اعتیاد به شکر

شیرینی‌جات خاصیت اعتیادآور دارند و هرچه بخورید دلتان بیشتر از آن می‌خواهد. اگر کلیدواژه «Sugar addiction» را در گوگل جستجو کنید مقالات زیادی در این زمینه می‌بینید.

اعتیاد به شکر یک چرخه است. فرد علاقه‌مند به شکر به سمت آن می‌رود. کیک می‌خورد و شیرینی می‌خورد. انسولین خون او بالا می‌رود. همانطور که به سرعت انسولین خونش بالا رفته، به سرعت و ناگهان هم پایین می‌آید.

این نوسان فرد را گرسنه می‌کند و او دوباره به سمت خورد شیرینی بعدی می‌رود. اولین کار در درست کردن این چرخه، تلاش برای نخوردن است. مانند اعتیاد اول این کار ساده نیست و تلاش فرد را می‌طلبد.

در مراحل اول باید به نحوی فکر شیرینیجات را از ذهن بیرون کرد. مثلا سعی کنیم پیاده‌روی کنیم، خودمان را مشغول کاری کنیم و به هوس خود پاسخ مثبت ندهیم.

میل شدید به شیرینی علت‌هایی دارد که ما با مطالعه و آگاهی از آن می‌توانیم این مشکل را تا حد زیادی حل کنیم.

۲. مصرف پروتیین ناکافی

این تنها مغز نیست که نیاز به مصرف قند دارد، اما اگر در رژیم غذایی تان پروتئین کم‌تر از حد مورد نیاز باشد، می‌تواند میل برای غذا‌های قندی را تحریک کند. سطوح پروتئین کم می‌تواند باعث افزایش غیرطبیعی و کاهش سطح قند خون شود و این امر راه را برای نیاز فوری انرژی که از شکر به دست می‌آورید، هموار می‌کند.

۳. مصرف کالری ناکافی

برای داشتن اندامی مناسب، افراد زیادی وجود دارند که کالری کافی مصرف نمی‌کنند به همین دلیل، بدن نیاز به انرژی فوری دارد که به راحتی می‌توانید از غذا‌های شیرین دریافت کنید.

۴. مصرف زیاد کربوهیدرات

مصرف زیاد غذاهای نشاسته ای و شیرین به مرور میل شما را به مصرف شیرینی افزایش می دهد. زیرا قند به سرعت وارد جریان خون شده و تحت تاثیر انسولین مجددا از جریان خون خارج می شود. بنابراین بدن شما خیلی سریعتر به مصرف مجدد شیرینی نیاز پیدا می کند.

۵. مصرف نمک زیاد

ممکن است این را درک نکنید، اما هرچه غذا نمک بیشتری داشته باشد نیاز شدید‌تر است اگر مصرف سدیم بیشتر از آنچه که بدن نیاز دارد باشد، به طور خودکار هوس شکر می‌کنید.

۶. قطع مصرف شکر

اگر به طور کامل شکر را کنار گذاشته اید می‌تواند یکی از دلایل اصلی این باشد طبق انجمن قلب آمریکا، یک فرد معمولی نباید بیش از ۹ قاشق چای خوری شکر مصرف کند در حالی که یک زن تنها ۶ قاشق چای خوری مجاز است و اگر کم‌تر از آن مصرف کنید جهش قند خواهید داشت که غیرقابل کنترل خواهد بود.

۷. کمبود سروتونین

اگر میزان سروتونین نامتعادل باشد، کمی احساس افسردگی و بی حالی خواهید کرد و این می‌تواند باعث شود غذا‌های شیرین بخورید این انتقال دهنده عصبی برای کنترل حال بسیار مهم است هر زمان که کمی سطح سروتونین افزایش یابد باعث می‌شود که احساس خوشحالی کنید کربوهیدرات در غذا‌های شیرین به راحتی می‌تواند این کار را انجام دهد.

۸. کمبود آهن

سطح پایین آهن در بدن می‌تواند باعث رخوت و کاهش سطح انرژی شود در حالی که انرژی کمی دارید به دنبال چیزی هستید که بتواند انرژی لحظه‌ای را در اختیار تان قرار دهد، که از غذا‌های شیرین نشات می‌گیرد.

همچنین بخوانید: کم خونی فقر آهن : علل، نشانه ها و راههای پیشگیری و درمان

۹. درگیری ذهنی

مغز نقش مهمی در نیاز به غذا و غذا‌های شیرین بازی می‌کند و می‌تواند سطح دوپامین را افزایش دهد، که بیش‌ترین لذت را برای مغز فراهم می‌کند که مغز نمی‌تواند آن را انکار کند.

۱۰. کمبود خواب

به خوبی نخوابیدن می‌تواند “هورمون گرسنگی” را ترشح کند که باعث می‌شود بیشتر از آنچه لازم است غذا بخورید کمبود خواب هم چنین باعث می‌شود احساس خستگی کنید و تمایل به خوردن غذا‌های شیرین داشته باشید تا کمی انرژی بگیرید.

۱۱. استرس

چیز‌های کمی می‌توانند عادات غذایی سالم را سریع‌تر از استرس برهم بزنند نه اینکه سبک زندگی حول آن را ذکر کنند. رهایی غیرقابل اجتناب از کورتیزول که با یک محرک استرس همراه می‌شود قند خون را بالا و پایین می‌برد.

برای بالا نگه داشتن انرژی به دنبال سریع‌ترین راه برای رسیدن به نزدیک‌ترین غذای شیرین هستید. محققان دانشگاه میشیگان نشان دادند که میزان مصرف شکر در واکنش به افزایش سطح هورمون استرس سه برابر شده است

۱۲. سندرم پیش از قاعدگی

میل به شیرینی در بسیاری از زنان با سندروم قبل از قاعدگی همراه است که منجر به زیاده روی در شکلات و یا دیگر شیرینی‌ها می‌شود.

این سندرم با علائم خاصی نظیر افزایش اشتها، میل به غذاهای چربی، تغییرات خلق و خو و کاهش انرژی ظاهر می شود. PMS معمولا دو الی ۱۴ روز پیش از قاعدگی رخ می دهد.

۱۳. بیماری‌های گوارشی

عدم تعادل در باکتری‌های مفید که در روده هستند می‌توانند منجر به مخمر و قارچ‌ها شوند که باعث افزایش هوس شکر در افراد با مخمر و قارچی می‌شوند. آلرژی‌های غذایی و حساسیت‌های غذایی می‌توانند باعث عدم تعادل در قند خون شوند.

علاوه بر این، پاسخ سیستم ایمنی که با مصرف غذا‌های آلرژیک ایجاد می‌شود شکل مخصوص به خود از نیاز به سیستم ایمنی را ایجاد می‌کند این فرآیند گوارشی مربوط به سیستم گوارشی را می‌توان با احیای تعادل باکتری و یا درمان آلرژن کاهش داد.

۱۴. غذا خوردن سریع و نجویدن کامل غذا

مواد غذایی باید به خوبی جویده شوند و به آرامی خورده شوند تا از عملکرد بهینه و موثر دستگاه گوارش اطمینان حاصل شود. روند گوارش با بزاق که حاوی آنزیم‌هایی برای کمک به این روند و تعادل جسمانی بدن است، آغاز می‌شود.

۱۵. کم آبی بدن

اهمیت نوشیدن ۸ لیوان آب در روز را بار‌ها و بار‌ها شرح داده ایم، اما با اصول و قواعدی که یکی از آن‌ها می‌گوید از نوشیدن آب همراه با وعده‌های غذایی پرهیز کنید، چراکه گوارش غذا در معده را مختل می‌کند و همین گوارش نامناسب می‌تواند علت بروز و افزایش هوس شیرینی در شما باشد.

همچنین بخوانید: ۱۷ نشانه که آب کافی نمی نوشید !

۱۶. کمبود ویتامین

میل به شیرینی، علاوه بر کمبود آهن، با برخی مشکلات تغذیه ای یا گوارشی مانند عدم جذب یا مصرف ریز مغذی ها نیز مرتبط است. کمبود ریز مغذی های زیر در میل شیرینی نقش دارد:

  • کلسیم
  • منیزیم
  • کرومیوم
  • زینک یا روی

۱۷. عملکرد نادرست انسولین

عدم عملکرد صحیح انسولین در بدن نیز می تواند باعث هوس شیرینی شود.

وقتی سلول ها پاسخ مناسبی به انسولین ندهند بدن مقدار بیشتری از آن را تولید می کند. در نتیجه فرد با افت قند خون مواجه شده و میل به شیرینی افزایش می یابد.

۱۸. سندرم تخمدان پلی کیستیک

زنانی که چنین مشکلی دارند اغلب دچار دیابت نهفته هستند.شما با مراجعه به پزشک زنان می توانید با استفاده از دارو چنین مشکلی را برطرف کنید.

۱۹. افسردگی

در مواقع افسردگی میل به خوردن شیرینی جات افزایش پیدا می کند.بر اساس تحقیقات انجام شده زنان متاهلی که احساس خوشبختی ندارند در مقایسه با زنان دیگر میل به خوردن شیرینی جات بیشتری را دارند.برای درمان افسردگی حتما به نزد مشاور بروید.همچنین می توانید همزمان به یک دکتر تغذیه نیز مراجعه کنید تا نتایج بهتری را بدست آورید.

۲۰. هیپوگلیسمی

به افت ناگهانی فشار هیپوگلیسمی می گویند.نخوردن وعده ناهار و گرسنه ماندن های طولانی باعث می شود که ما میل به خوردن شیرینی جات داشته باشیم.اگر شما مبتلا به هیپو گلیسمی هستید باید هر ۳ ساعت یک بار از وعده های غذایی کوچک استفاده کنید.

همچنین بخوانید: رژیم دیابت / بهترین مواد غذایی برای کنترل دیابت

راهکار‌های کاهش هوس شیرینی

۱. میزان قند خون را ثابت نگه دارید

زمانی که قند خون افت می‌کند، مغز سیگنال‌هایی را می‌فرستد که می‌گوید قند بیشتری بخورید تا سطح قند خود را بالا ببرید بنابراین نگه داشتن سطح قند خون به جلوگیری از هوس شکر در وهله اول کمک می‌کند برای کمک به حفظ سطح قند خون خود باید:

از نخوردن وعده‌های غذایی اجتناب کنید

غذا‌هایی با شاخص گلیسمیک پایین را انتخاب کنید این‌ها شامل جو، نان، کینوا، سیب زمینی شیرین، عدس، شیر، ماست و بسیاری از میوه‌ها (از جمله موز، کیوی، انبه و گلابی) می‌شوند.

گنجاندن پروتئین در وعده‌ها و میان وعده‌ها این می‌تواند ماهی، بنشن، یا مرغ باشد. گنجاندن برخی از چربی‌های سالم در وعده‌های غذایی این می‌تواند شامل برخی آووکادو، روغن زیتون، آجیل یا بذر باشد.

۲. مصرف کربوهیدرات را کاهش ندهید

نیازی نیست مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید کربوهیدرات برای تامین انرژی مغز و ماهیچه‌ها بسیار ضروری هستند در واقع، مغز شما صرفا گلوکز را دور می‌کند (قند) که از تجزیه کربو هیدرات‌ها است بنابراین اگر کربوهیدرات را از رژیم غذایی حذف کنید، بدون شک عاشق شکر خواهید شد.

مصرف منابع سالم کربوهیدرات مانند (نان و غلات)، سبزیجات (سیب زمینی، سیب زمینی شیرین و ذرت)، عدس، لوبیا، برنج قهوه ای، کینوا، میوه، شیر، و ماست را انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: ۸ مورد از عوارض حذف نان از رژیم‌ غذایی

۳. علت هوس تان را پیدا کنید

زمانی که هوس شیرینی دارید، یک دقیقه وقت بگذارید و به این فکر کنید که چرا به آن نیاز دارید. آیا زمانی که استرس دارید و یا خسته اید هوس شیرینی دارید؟ آیا می‌خواهید چیزی شیرین بخورید، چون ناراحت یا کسل هستید؟

اگر فکر می‌کنید که به دلیلی غیر از گرسنگی فیزیکی به شکر نیاز دارید (برای مثال، اگر خسته هستید و یا استرس دارید)، “گرسنگی ذهن” نامیده می‌شود و باید ابتدا به آن توجه کنید اگر استرس دارید، خودتان را از محیط پر استرس خارج کنید و کاری انجام دهید که واقعا به کاهش سطح استرس کمک کند

۴. غذا‌های غنی از فیبر بخورید و آب بنوشید.

سه نوع فیبر در مواد غذایی وجود دارد فیبر قابل حل، قابل تخمیر / مقاوم وجود دارد زمانی که نیاز به توقف هوس شکر وجود دارد، مصرف فیبر قابل حل مهم است.

فیبر قابل حل با آب در شکم باد می‌کند و کمک می‌کند احساس سیری داشته باشید هم چنین به تثبیت سطح قند خون و مدیریت قند کمک می‌کند فیبر محلول را می‌توان در میوه ها، سبزیجات و غلات یافت (مانند جو، ماکارونی، حبوبات و دانه ها) درباره آنچه هر روز می‌خورید، فکر کنید اگر به طور مرتب غذا‌هایی مانند نان سفید، پاستا و بیسکوییت را مصرف می‌کنید، این غذا‌ها را با فیبر بالاتر عوض کنید.

همچنین باید مطمئن شوید که آب کافی برای فیبر محلول در اختیار دارید تا موثر باشد باید ۸ فنجان آب روزانه بنوشید. آب جذب می‌شود و با فیبر محلول در شکم برخورد می‌کند و به تثبیت سطح قند خون کمک می‌کند و احساس کامل سیری را حفظ می‌کند. نوشیدن آب به اندازه کافی می‌تواند به جلوگیری از نیاز به قند کمک کند

۵. میوه بخورید

میوه‌ها حاوی قند طبیعی هستند که می‌تواند به جلوگیری هوس شکر کمک کند این اتفاق می‌افتد، چون میوه‌ها نیز مواد غذایی نظیر فیبر، ویتامین، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها و مواد فوتو شیمیایی را تامین می‌کنند.

با توجه به محتوای فیبر میوه، بدن قند طبیعی در میوه‌ها را به طور متفاوت پردازش می‌کند و نشان می‌دهد که چگونه غذا‌هایی که در قند فرآوری شده بالا هستند را پردازش می‌کند. با مصرف میوه و تامین بدن با منابع طبیعی شکر، می‌توانید از هوس شیرینی جلوگیری کنید.

۶. آدامس بجوید

دیو گرات متخصص تغذیه معتقد است، در هنگام میل شدید به شیرینی می توانیم با خوردن آدامس، کمی از این میل را کاهش دهیم.

همچنین بخوانید: جویدن آدامس چه تاثیری بر بدن ما می گذارد؟

۷. پیاده روی کنید

زمانی که میل شدید به خوردن شیرینی به سراغتان می آید، از منزل خارج شده و پیاده روی کوتاهی انجام دهید.

همچنین بخوانید: ۲۵ فایده شگفت انگیز پیاده روی برای سلامتی

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین مقالات