جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

فواید جالب خوابیدن روی زمین برای سلامتی !

خوابیدن روی زمین شاید خیلی جالب و هیجان انگیز به نظر نرسد، اما مطالعات جدید نشان می دهد که خوابیدن روی زمین می تواند فوایدی برای سلامتی ما داشته باشد. در ادامه این مقاله از مجله گزنه کمی بیشتر درباره ی فواید خوابیدن روی زمین صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

فواید خوابیدن روی زمین چیست؟

۱- هم‌ترازی بدن یا استخوان‌ها را بهبود می‌بخشد

به عنوان اولین فایده‌ای که این روش خوابیدن می‌تواند برای حالت طبیعی بدن‌ داشته باشد می‌توان به اصلاح فضای موجود بین استخوان‌ها و مفاصل ناهمترازی که قبلا آزارتان می‌داد اشاره کرد. این فرایند بهبودی و ترمیمی آرامی است در نتیجه قطعا لازم است صبور باشید اما این قضیه که خوابیدن روی زمین شکل و هم‌ترازی بدن را بهبود می‌بخشد به اثبات رسیده است.

۲-  به حفظ حالت بدنی خوب کمک می‌کند

اگر از حالت بدنی خوبی برخوردار هستید، به خصوص اگر می‌توانید بدون هیچ مشکلی به پشت بخوابید، که خب، این کار باعث می‌شود بدن‌تان وضعیت و حالت خوابیدن طبیعی را تجربه کند. به این طریق هیچ یک از استخوان‌ها و مفاصل شما در وضعیت بدی قرار نخواهند داشت. عضلات‌تان دچار گرفتگی و کشیدگی نخواهد شد؛ چیزی که در خوابیدن با زاویه‌ی غیرطبیعی رخ می‌دهد.

۳- گردش خون را بهبود می بخشد

خوابیدن روی زمین باعث بهبود گردش خون در بدن می شود چون وزن بدن تان به طور مساوی پخش و فشار کمتری به بخش های مختلف بدن وارد می شود. خوابیدن در یک وضعیت طبیعی جلوی بی حس و سوزن سوزن شدن دست ها و پاها بر اثر نامناسب بودن گردش خون در بدن را می گیرد. مثلاً اگر در حالی که به پهلو دراز کشیده اید بدن تان را جمع کنید، خون در بدن گردش پیدا می کند و بعد به قلب بازمی گردد، امری که باعث بروز مشکلات مختلف قلبی مثل لخته شدن خون و واریس می شود.

۴-می تواند فرم بدن را بهبود بخشد

اگر در هنگام خواب بدن تان در وضعیت درستی قرار گیرد و ستون فقرات تان تکیه گاه مناسبی داشته باشد، طی روز راحت تر می توانید پشت تان را صاف نگه دارید. خوابیدن روی زمین به اصلاح فرم بدن کمک می کند، چون وقتی پشت صدمه نبیند و مشکلی نداشته باشد، دیگر نیازی به قوز کردن احساس نخواهید کرد.

فواید خوابیدن روی زمین

۵-  درد قسمت پایین کمر را کاهش می‌دهد

یکی از فایده‌های خوابیدن بدون زیر انداز آن است که بر کمر درد تاثیر می‌گذارد. این هم به حالت بدنی خوب مربوط می‌شود. حالت بدنی خوب یعنی همه‌چیز. این درد رایج قسمت پایین کمر که معمولا افراد از آن رنج می‌برند اغلب نتیجه‌ی فشردگی عصب‌ها یا جابه‌جایی یک استخوان است.

۶- درد سیاتیک را برطرف می کند

در بحث درد عصب سیاتیک، خواب نقش بزرگی دارد، چون کسانی که از این مشکل رنج می برند، صبح ها با درد و ناراحتی بیشتری از خواب برمی خیزند. این مسأله به این دلیل رخ می دهد که حالتی که در آن می خوابید ممکن است فشار روی این قسمت را بیشتر سازد یا باعث وارد شدن فشرده شدن عصب سیاتیک شود.

خوابیدن روی زمین می تواند کمک کند ستون فقرات تان تنظیم درستی یابد، امری که به تسکین درد سیاتیک کمک می کند و حتی جلوی وقوع آن را می گیرد.

۷- باسن و شانه‌هاتان را در یک راستا تنظیم می‌کند

بسیاری از مشکلات مربوط به درد از هم‌راستا و هم‌تراز نبودن باسن و شانه‌ّ ناشی می‌شوند. ناحیه‌ی دچار درد شامل شانه‌ّها، قسمت فوقانی پشت، قسمت تحتانی پشت، ساعد، سینه‌، جناق سینه، پایه‌ی گردن، سر، تیغه‌های شانه و … می‌شود. این عادت خوابیدن ممکن است به بهبود هم‌ترازی باسن و شانه‌های‌تان کمک کند که این امر به نوبه‌ی خود به کاهش درد در نواحی یاد شده منجر خواهد شد. شانه‌ها و باسن هم‌تراز به لحاظ زیبایی شناختی نیز از جذابیت بیشتری برخوردار هستند.

۸- به سلامت عقلی بهتر و استرس کمتر منجر می‌شود

مطالعات نشان داده‌اند که یک وضعیت و حالت خوابیدن خوب پیامی مبنی بر شادمانی به مغز ارسال می‌کند. این امر به داشتن سلامت ذهنی بیشتر و تقویت خوشبینی در زندگی روزمره‌ منجر می‌شود.

اما ممکن است در مورد این که مستقیما روی کف زمین خوابیدن در نظرتان واقعا ناخوشایند بیاید، و خب این کمی ترسناک است. پس اجازه بدهید قبل از انجام این کار اطلاعاتی را با شما در میان بگذاریم که بهتر است آن‌ها را انجام بدهید.

همچنین بخوانید: ۷ خطر جدی خواب زیاد برای بدن

نکاتی که باید رعایت کنید

۱- سطح مناسبی انتخاب کنید

خوابیدن روی زمین به معنای خوابیدن مستقیم روی زمین نیست. می توانید از مواد متعددی برای نرم کردن سطحی که می خوابید، بدون این که مزایای آن را از بین برود را استفاده کنید. می توانید از تاتامی استفاده کنید، حصیری که ژاپنی ها بیش از هزار سال است از آن استفاده می کنند. یا از یک تشک یوگا ساده استفاده کنید.

۲- در انتخاب بالش دقت کنید

از بالش های ضخیم استفاده نکنید. می توانید از یک بالش نازک استفاده کنید که فقط کمی سر تان بالاتر از باقی بدن تان قرار گیرد. یا حتی می توانید بازوی خود را زیر سرتان قرار دهید. استفاده از بالش برای بالا نگه داشتن سر، فقط برای راحتی شما، راه حلی نیست، تنها فایده ای ندارد بلکه صبح با گردن درد از خواب بیدار خواهید شد. حتی می توانید در صورت لزوم یک بالش زیر زانوهای خود قرار دهید (اگر به پشت می خوابید).

۳- موقعیت مناسب بدنی را برای خواب انتخاب کنید

خوابیدن به پهلو، شکم یا حتی پشت، فواید بی شماری به همراه دارد. طرز خوابیدن تان مهم نیست، مهم این است که با چه شکل خوابیدن احساس راحتی بیشتری می کنید. برای فهمیدن این مورد روش های مختلف نحوه و شکل خوابیدن را امتحان کنید. آن وقت اگر دردی احساس نکردید و ستون فقرات تان در حالت درستی قرار می گرفت، یعنی حالت خوابیدن مناسبی را انتخاب کرده اید.

اگر به پهلو می‌خوابید، مطمئن شوید که گردنتان در راستای ستون فقرات قرار می گیرد، (می‌توانید از یک بالش نازک یا حتی بازوها برای این منظور استفاده کنید). اگر روی شکم می ‌خوابید، مطمئن شوید که بالش خیلی بلند نیست (اگر بالش دارید)، زیرا این عمل منجر به درد گردن می شود.

همچنین بخوانید: بهترین حالت خوابیدن برای رفع کمردرد

چه افرادی نباید روی زمین بخوابند؟

زمین سفت ترین سطحی است که می توان روی آن خوابید و گرچه خوابیدن روی زمین فواید زیادی دارد اما به برخی افراد توصیه نمی شود.

افراد مبتلا به آلرژی: از آنجایی که روی زمین آلودگی و گرد و غبار جمع می شود، کسانی که مستعد واکنش های آلرژیک هستند ممکن است دچار سرفه یا آبریزش بینی شوند.

افراد مبتلا به بیماری های استخوانی: اگر دچار یک اختلال استخوانی جدی هستید، ضرر خوابیدن روی زمین برایتان بیشتر از فایده اش خواهد بود چون ممکن است فشار بیشتری به مفصل هایتان وارد شود.

افراد مسن: از آنجایی که با بالا رفتن سن توان حرکتی افراد تحلیل می رود، بلند شدن از روی زمین ممکن است برای افراد مسن دشوار باشد.

سرمایی ها: اگر شب ها از سرما از خواب می پرید، بهتر است از خوابیدن روی زمین خودداری کنید چون بیشتر سردتان خواهد شد.

همچنین بخوانید: آیا خوابیدن روی شکم برای سلامتی ضرر دارد؟

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین مقالات