جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

فواید مهم فیتنس برای بدن / فیتنس چه تفاوتی با بدنسازی دارد؟

فیتنس به شاخه ورزشی گفته می شود که همراه با حرکات ریتمیک و آکروبایتک است و در کنار رژیم غذایی مناسب چربی بدن را به کمترین حد خود رسانده و فرم بدن را به صورت ایده آل تغییر می دهد. به طور کلی هدف اصلی از تمرینات فیتنس کاهش چربی های بدن و متعادل کردن وزن است. در این رشته ورزشی جذاب چیزی به نام عضلات حجیم و بدن های رگدار وجود ندارد. در حقیقت اگر می خواهید یک اندام زیبا و جمع و جور داشته باشید. بهتر است سراغ تمرینات فیتنس بروید. در این مقاله از مجله گزنه، کمی بیشتر درباره فیتنس صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

فیتنس چیست ؟

فیتنس (Fitness) کلمه ای انگلیسی است که از دو قسمت فیت (Fit) به معنای «متناسب و یا خوش‌اندام» و نِس (ness) به معنای «بودن» تشکیل‌شده است و در کل به معنای «تناسب‌اندام» است. درواقع، می‌توان گفت فیتنس یا همان تناسب‌اندام، یک هدف برای ماست که با انجام رشته‌های مختلف ورزشی می‌توانیم به آن دست یابیم، نه اینکه خود یک رشته ورزشی باشد. اما چند سالی است در کشور ما و سایر کشورها، این واژه تبدیل به یک رشته ورزشی شده است که در باشگاه‌ها بسیار پرطرفدار است.

در دل کلمه فیتنس، دو تعریف وجود دارد که به هم بسیار نزدیک و مرتبط هستند:

تعریف اول) وقتی‌که یک نفر با ورزش مداوم و یک رژیم غذایی سالم، تلاش می‌کند از نظر جسمی و روحی، خود را سالم نگه دارد. در این تعریف هدف فرد، داشتن «بدنی سالم» است و درواقع برای سلامتی ورزش می‌کند.

تعریف دوم) وقتی‌که یک نفر به‌صورت مداوم و چند روز در هفته و در ساعاتی خاص، تمرینات ورزشی انجام می‌دهد تا خوش‌هیکل بشود. در این تعریف هدف فرد، «داشتن اندامی خوش‌فرم» است و چند قدم بیشتر از هدف سلامتی ورزش می‌کند.

با توجه به این دو تعریف، می‌توانیم بگوییم که تمرینات فیتنس در تعریف دوم، سخت‌تر و پیشرفته‌تر می‌شود، زیرا که هدف فرد، دیگر فقط سلامتی نیست و زیبایی‌اندام و قدرت و استقامت هم به آن اضافه می‌شود.

ورزش فیتنس به بدنهای باریک و عضلانی که دارای نمای زیبایی از شکم و پهلوهای فیبر میباشد گفته می شود و به این فرم بدنها معمولاً بدنهای فیتنس گفته میشود.

در این ورزش دیگر از آن حجم های افراطی که در پرورش اندام دیده می شود خبری نیست. در واقع این ورزش یک نوع آمادگی جسمانی است که با تمرینات سبک با دستگاه های بدنسازی و ترکیب ورزش های هوازی و قدرتی و پیروی از یک رژیم غذایی سالم می توانید به اندامی زیبا و متناسب برسید. این ورزش به مرور زمان اثر گذار خواهد بود و مصرف داروها در این رشته جایی ندارد و توصیه نیز نمی شود.

تفاوت فیتنس و بدنسازی

اکثر خانم ها و آقایان ورزش بدنسازی و برنامه فیتنس را یکی میدانند و گاهی آنها را با هم اشتباه می گیرند و با انتخاب نادرست به آن هدفی که مد نظرشان است نمی رسند.

در نگاه اول بدنسازی و برنامه فیتنس یکسان به نظر می رسند، در صورتی که تفاوتهایی بین این دو وجود دارد.

بدنسازی از سال ۱۹۶۰ شکل گرفت؛ زمانی که ورزشکاران بدنسازی شروع به استفاده از هورمون تستوسترون برای رشد عضلات و ماهیچه های خود کردند.
به هر حال در بدنسازی احتیاجی به استفاده از دارو نیست و مانند برنامه فیتنس می تواند به شکل طبیعی انجام شود.

یکی از اصلی ترین تفاوت های بین بدنسازی و فیتنس این است که در فیتنس نیازی به وزنه زدن های سنگین نیست در صورتی که در بدنسازی اصول با هل دادن و کشیدن وزنه های سنگین درگیر هستیم. با وزنه زدن ماهیچه ها سریع تر رشد می کنند و ورزشکاران قدرت بدنی بیشتری بدست می آورند.

یک قانون کلی و عمومی وجود دارد که می گوید وزنه زدن ، نسبتا آسان ترین راه برای رسیدن به توده عضلانی است.

بدنسازان بیشتر به برآمدگی و برجستگی عضلت و قوی و قدرتمند دیده شدن بوسیله عضلات حجیم خود، علاقه دارند در صورتی که برنامه فیتنس در جهت مخالف آن است.

یک جلسه بدنسازی ممکن است نزدیک به دو ساعت به طول انجامد ؛ در صورتی که یک جلسه برنامه فیتنس معمول حدود ۴۵ دقیقه زمان می برد.

بدنسازی معمول به یک فعالیت ورزشی دائمی برای یک دوره ۳ یا ۴ بار در هفته به شکل ممتد نیاز دارد تا به نتیجه برسد اما در برنامه فیتنس به تلاش کمتر عضلات نیاز است اکثر بدنسازان پروتئین زیادی مصرف می کنند تحقیقات نشان می دهد که بدنسازان پروتئین زیادی مصرف می کنند؛ به این علت که پروتئین اهمیت زیادی در ساختن عضلات و ماهیچه ها دارد و بسیاری از بدنسازان برای بدست آوردن حجم عضلانی از نوشیدنی های پروتئینی،ماهی و گوشت سفید در برنامه فیتنس خود استفاده می کنند. اما در فیتنس داستان تغذیه متفاوت است.

فیتنس بیشتر بر خوردن غذای سالم مانند سالاد ، سبزیجات و میوه تکیه دارد و بیشتر کسانی که فیتنس کار می کنند اینگونه به نظر می رسد که در حال کم کردن چربی هستند بدنسازان ماهیچه های خود را حجیم می کنند و فیتنس کاران به عضلات خود قدرت می بخشند بدنسازان معمول وزنه می زنند به جای اینکه به آن شکل بدهند و بدنسازی درباره حجیم کردن عضلت جلو بازو، پاها، سینه و پشت کمر است در صورتی که در فیتنس توده عضلانی شکل نمی گیرد.

هدف اصلی فیتنس

هدف اصلی متناسب و خوش فرم بودن بدن است. و شما را به سمت یک زندگی فعال و سالم پیش می برد. فیتنس چیزی بیشتر از این نیست اما سوزاندن چربی و کالری اضافی هم در آن صورت می گیرد در بدنسازی مرحله ای به عنوان افزایش وزن وجود دارد؛ در صورتی که در فیتنس لزومی بر بدست آوردن توده عضلانی و حجیم شدن نیست.

تعریف فیتنس با توجه به جنسیت زن یا مرد بودن در جزئیات و تمرینات متفاوت است و برنامه فیتنس زنان در مقابل برنامه فیتنس مردان دارای تمرینات و روش های متفاوتی است.

به همین علت است که آقایان اکثرا به بدنسازی علاقه دارند و خانم ها تمایل زیادی به ورزش های برنامه فیتنس دارند فیتنس نیازی به تمرین روزانه ندارد تفاوت مهم دیگر برنامه فیتنس و بدنسازی در مقدار فعالیت ورزشی است.

همچنین بخوانید: بهترین ورزش ها برای کاهش وزن و تناسب اندام

فیتنس در بانوان

فیتنس برای تمامی سنین و حتی بانوان بسیار مفید است. ورزش فیتنس بانوان با چربی سوزی و کاهش کالری همراه است و اندامی زیبا و متناسب را به بانوان هدیه می دهد. از آنجا که هدف ورزش فیتنس بانوان حجم دهی عضلات نیست ، عضلات کمتری درگیر می شود و با انجام حرکات کششی و ورزش های هوازی قدرت عضلات افزایش می یابد.

ورزش فیتنس برای خانم ها باعث افزایش تراکم استخوان ها می گردد و خطر ابتلا به بیماری هایی همچون ناراحتی های قلبی و عروقی ، دیابت ، سرطان ریه ، سرطان سینه و سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد.

فواید فیتنس چیست ؟

به یاد داشته باشید تناسب اندام و وزن ایده آل با کمک فعالیت های بدنی و ورزش منظم، تغذیه مناسب، استراحت کافی و خواب با کیفیت، کنترل استرس و داشتن آرامش میسر می شود.

فیتنس مزایای بسیاری دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

۱- سلامت بیشتر

در این ورزش با افزایش قدرت و اندازه قلب باعث میشود, میزان خون بیشتری را پمپ کند و که این کار خود باعث پایین تر بودن فشار خون و طول عمر بیشتری می شود. با پمپاژ بیشتر قلب اکسیژن بیشتری به بدن, مغز و عضلات می شود که خطر ابتلا به بیماری قلبی, حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد. افزایش جریان خون به معنی تغذیه بهتر برای بافت ها و حذف بهتر مواد زائد در بدن است که کمک میکند به سلامت و دوام بیشتر بدنی شما.

۲- کلسترول خوب را افزایش و کلسترول بد را کاهش می دهد

استخوان ها, رباط ها و مفاصل را قوی می کند. فعالیت بدنی منجر به تقویت استخوان ها و عضلات ما می شود. با تحمل وزن متناسب با شرایط جسمانی, باعث ایجاد تراکم استخوان در فرد می شود. با انجام تمرینات قدرتی , فشار بر روی مفاصل شما وجود دارد؛ که این فشار به تقویت بافت, قوی تر و انعطاف پذیر تر شدن بافت در آن مفصل کمک می کند.

۳- رساندن و نگه داشتن بدن در وزن ایده آل و مناسب

این ورزش باعث افزایش قدرت عضلانی و کاهش چربی و در نتیجه کنترل وزن می شود.

همچنین بخوانید: درباره ورزش ایروبیک / ۱۹ فایده ایروبیک برای جسم و روح

۴- بهبود عادت خواب شما

مطالعات نشان می دهد افرادی که به طور منظم ورزش و تناسب اندام را انجام می دهند, خواب راحت تری به نسبت کسانی که ورزش نمی کنند دارند. زیرا بعد از ورزش بدن شما کم کم خنک می شود و دمای بدن شما افت می کند و به سمت یک خواب راحت و عمیق هدایت می شوید.

۵- افزایش سطح انرژی

با بهبود بخشیدن به جریان خون و عادت خواب, سطح انرژی شما در طول روز بیشتر می کند.
انجام این ورزش به خصوص در صبح, انرژی لازم را به شما برای رسیدگی به کارهای روزمره می دهد.

بهبود بخشیدن شکل ظاهری بدن و ایجاد اعتماد بنفس در شما. این امر مخصوصا در خانم ها از اهمیت زیادی برخوردار
است.

۶- جنگ با افسردگی

اثر عالی بدنی و ورزش در خلق و خو بسیار سریع است. زیرا جریان خون به مغز افزایش می یابد و اندورفین آزاد می شود. این اندورفین است که باعث می شود شما احساس بهتر داشته باشید و مبارزه با استرس و افسردگی کنید.

۷- تقویت ماهیچه ها

در برنامه فیتنس با یک شکم عضله ای و پاهای فرم گرفته بدون چربی روبرو می شویم در برنامه فیتنس عضلات قوی می شوند، اما نه آنقدر که بر حجم آن افزوده شود برنامه فیتنس بدنسازی درباره رشد عضلات و افزایش حجم ماهیچه ها صحبت می کند اما برنامه فیتنس ماندن در یک تناسب بین لاغری و چاقی و فرم دهی به اندام است.

همچنین بخوانید: ویتامین های ضروری و فواید مصرف مولتی ویتامین برای ورزشکاران

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین مقالات