جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

فواید و عوارض پروتئین وی برای سلامتی و تناسب اندام

اگر ورزشکار هستید یا اگر از رژیم های غذایی برای چربی سوزی و لاغری پیروی می کنید، حتما نام پروتئین وی به گوشتان خورده است. پروتئین وی یکی از محبوب‌ترین مکمل‌های غذایی است. علاوه بر ورزشکاران، به ویژه ورزشکارانی که در رشته‌ی پرورش اندام فعالیت دارند، افرادی هم که به دنبال تغذیه‌‌ سالم و کافی هستند این پودر مکمل پروتئین را مصرف می‌کنند. در این مقاله از مجله گزنه درباره فواید و عوارض پروتئین وی صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی مخلوطی از پروتئین‌های جدا شده از آب پنیر است که قسمت مایع شیر است که در طی تولید پنیر جدا می‌شود. شیر در واقع حاوی دو نوع پروتئین اصلی است: کازئین (۸۰%) و آب پنیر (۲۰%). آب پنیر در قسمت آبکی شیر یافت می‌شود. هنگامی که پنیر تولید می‌گردد، قسمت‌های چرب شیر منعقد می‌شود و آب پنیر به عنوان یک محصول جانبی از آن جدا می‌شود.

اگر تا به حال ظرف ماست را باز کرده‌اید و مایعی را دیده‌اید که روی آن شناور است، باید بدانید که این همان آب پنیر است. پنیرسازان قبل از اینکه ارزش تجاری آن را کشف کنند، آن را دور می‌انداختند.

آب پنیر پس از جدا شدن در طی تولید پنیر، مراحل مختلف فرآوری را طی می‌کند تا به چیزی تبدیل شود که عموما به عنوان پروتئین وی شناخته می‌شود؛ پودری که به شیک‌ها، جایگزین‌های وعده غذایی و اغذیه‌های پروتئینی اضافه می‌شود تا از خواص پروتئین وی برای بدنسازی استفاده شود.

این روزها افراد زیادی از پودر پروتئین وی استفاده می‌کنند تا از خواص آن بهره‌مند شوند. پودر پروتئین در مقایسه با مواد غذایی طبیعی حاوی پروتئین بیشتری است. مصرف پروتئین وی به‌شدت به زنان توصیه می‌شود، چون باید پروتئین بیشتری را مصرف کنند.

مصرف پروتئین آب پنیر راه مناسبی برای افزودن پروتئین به میزان مصرف روزانه شماست. در ادامه فواید پروتئین وی را بررسی می‌کنیم.

ارزش غذایی پروتئین وی

ارزش غذایی در یک اسکوپ پروتئین وی (۲۸ گرمی)

ماده غذایی مقدار
پروتئین ۲۰٫۰ گرم
کلسیم ۹۴٫۷ میلی‌گرم
آهن ۰٫۰ میلی‌گرم
سدیم ۱۴۰ میلی‌گرم
کربوهیدرات ۵٫۰ گرم
فیبر ۱٫۰ گرم
شکر ۳٫۵ گرم

فواید پروتئین وی برای سلامتی و تناسب اندام

در ادامه تعدادی از خواص پروتئین وی برای سلامتی بدن و تناسب اندام را در اختیارتان قرار می دهیم.

۱- کمک به رشد عضلات

تعداد زیادی از پژوهش‌ها نشان می‌هند مصرف این پروتئین بلافاصله بعد از تمرین‌های قدرتی و استقامتی باعث رشد عضلات در بزرگسالان سالم می‌شود. البته مصرف این پروتئین قبل از انجام تمرینات و در اواسط جلسه‌ی تمرین هم تا اندازه‌ای همین نتیجه را دارد.

البته همه‌ی پژوهش‌ها درباره‌ی این پروتئین نتایج مثبتی نداشته‌اند. برای نمونه‌، در یک پژوهش زنان یائسه‌ی سالم مورد مطالعه قرار گرفتند. در این پژوهش مشخص شد مصرف پروتئین وی در این افراد نمی‌تواند در بهبود عملکرد فیزیکی یا افزایش توده‌ی عضلانی مؤثر باشد.

۲- کمک به کاهش وزن

یکی دیگر از چشمگیرترین خواص پروتئین وی تاثیر قابل توجه آن در کاهش وزن و لاغری است. یک استراتژی شناخته شده برای کاهش وزن افزایش مصرف پروتئین در رژیم غذایی به شمار می‌آید. مصرف پروتیئن وی از طرق زیر ممکن است در کاهش چربی‌های بدن نقش داشته باشد:

  • سرکوب اشتها و کاهش کالری دریافتی
  • تقویت متابولیسم و کمک به سوزاندن کالری بیشتر در طی روز
  • کمک به حفظ توده عضلانی هنگام کاهش وزن

بر اساس مطالعات احتمالا پروتئین وی نسبت به دیگر پروتئین‌ها تاثیر بهتری در چربی‌سوزی و عدم احساس گرسنگی دارد.

۳- کمک به کاهش فشار خون

این مورد که پروتئین وی بتواند سبب کاهش فشار خون و در نتیجه پیشگیری از عارضه‌های قلبی شود، در مطالعات کاملا اثبات نشده است اما تحقیقات متعددی مصرف فرآورده‌های لبنی را با کاهش فشار خون مرتبط دانسته‌اند.

این تاثیر به دلیل وجود بازدارنده‌ های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) در لبنیات است. این ماده در پروتئین وی نیز وجود داشته و ممکن است بتواند فشار خون را کاهش دهد. اما با این حال تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

۴- مقابله با پیری پوست

پروتئین وی حاوی گلوتاتیون است. گلوتاتیون نوعی آنتی‌اکسیدان است که رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برد و ظاهر شدن علائم پیری پوست را به تأخیر میندازد. گلوتاتیون از سه اسید آمینه‌ی ضروری به نام‌های سیستئین، گلوتامیک اسید و گلیسین تشکیل شده است. پروتئین وی همچنین سرعت تباهی عضلات را کاهش می‌دهد و عضلات را طی دوران پیری مستحکم نگه می‌دارد.

۵- کاهش کلسترول از فواید پروتئین وی

کلسترول بالا، به ویژه کلسترول LDL، یک عامل خطر برای بیماری قلبی است. در یک مطالعه بر روی افراد دارای اضافه وزن، مصرف ۵۴ گرم پروتئین وی در روز، به مدت ۱۲ هفته، منجر به کاهش قابل توجه کلسترول کل و LDL (“بد”) شد. مطالعات دیگر اثرات مشابهی بر کلسترول خون پیدا نکردند؛ اما فقدان اثر، ممکن است به دلیل تفاوت در طراحی مطالعه باشد. قبل از اینکه بتوان نتیجه گیری کرد، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

همچنین بخوانید: چطور کلسترول خوب خون (HDL) را بالا ببریم؟

۶- کمک به درمان سرطان

سرطان، به‌ویژه سرطان سینه و رحم دومین علت مرگ‌ومیر در زنان به‌ شمار می‌رود. از پروتئین وی برای درمان سرطان استفاده می‌شود. مصرف پروتئین وی طی شیمی‌درمانی می‌تواند به پیشگیری از رشد سلول‌های سرطانی کمک کند.

علاوه بر این یک ترکیب عالی برای بیماران مبتلا به سرطان به شمار می‌رود، چون به‌آسانی هضم می‌شود. جذب پروتئین وی در بدن آسان است. این پروتئین به بدن انرژی می‌دهد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

۷- جلوگیری از ابتلا به سرطان پروستات

یک مطالعه منتشر شده در ژورنال علمی WebMD نشان می دهد پروتئین وی در پیشگیری از سرطان پروستات نقش دارد. محققان دریافتند حین درمان سلول های سرطانی پروستات سطح یک آنتی اکسیدان به نام گلوتاتیون به طرز چشمگیری افزایش یافت.

از طرفی آنتی اکسیدانی مثل گلوتاتیون با ایجاد رادیکال‌های آزاد با سرطان مقابله می‌کند. در نتیجه افزایش سطح آنتی اکسیدان از طریق رژیم و مکمل غذایی (پروتئین وی) از پیشرفت بیماری مزمن سرطان جلوگیری می‌کند.

۸- کمک به حفظ سلامت قلب

سکته‌ی قلبی باعث فلج شدن، ناتوانی در صحبت کردن و ضعیف شدن حافظه می‌شود. علاوه بر این سومین دلیل رایج مرگ‌ و میر در زنان محسوب می‌شود. پروتئین وی سطح کلسترول بد (LDL)، فشار خون و احتمال ابتلا به بیماری قلبی و سکته را کاهش می‌دهد.

۹- تقویت سیستم ایمنی بدن

پروتئین وی واکنش‌های سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد و به مبارزه با عفونت‌های زنان کمک می‌کند.

این نوع پروتئین از طریق افزایش گلوتاتیون، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. گلوتاتیون یک آنتی‌اکسیدان قوی بوده که در سم‌زدایی بدن مفید است. زنانی که از آسم رنج می‌برند، می‌توانند برای بهبود واکنش سیتوکین در بدن خود پروتئین وی مصرف کنند.

۱۰- کنترل دیابت نوع ۲ از فواید پروتئین وی

همان‌طور که می‌دانید اختلال در عملکرد هورمون انسولین و افزایش سطح قند خون، دیابت نوع ۲ را به وجود می‌آورد. به عنوان یک درمان مکمل برای دیابت نوع ۲ می‌توان از پروتئین وی کمک گرفت. اما در این مورد جهت اثبات این تاثیر نیز به مطالعات بیشتری نیاز است و حتما باید با پزشک نیز مشورت شود.

۱۱- کمک به حفظ سلامت ناخن و پوست

بدن زنان برای تولید پوست و ناخن‌های سالم به پروتئین نیاز دارد. پروتئین وی برای تولید هورمون‌ها و آنزیم‌های حیاتی به پروتئین وی نیاز دارد.

۱۲- کمک به حفظ سلامت استخوان‌ها

بیش از ۶۵ درصد زنان از پوکی استخوان رنج می‌برند. پوکی استخوان عارضه‌ای است که نازک شدن و افزایش احتمال شکنندگی استخوان‌ها را به دنبال دارد‌.

زنان باید برای ساخت و حفظ استخوان‌های سالم، مواد غذایی سرشار از کلسیم را در رژیم غذایی خود جای دهند. پروتئین وی حاوی مقدار زیادی کلسیم است که از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند و استخوان‌ها را مستحکم نگه می‌دارد.

پروتئین وی

مقدار مصرف پروتئین وی

میزان پروتئین مصرفیِ هر شخص به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد، همچون: سن، وزن، جنسیت و فعالیت جسمی. بسیاری از برند های مطرح تولید کننده، محصولات شان را به ‌همراه اسکوپ (پیمانه) و دستور العمل مصرف عرضه کرده اند.

مقدار پروتئین مصرفی برای ورزشکاران معمولاً بین ۱ تا ۲ اسکوپ (۲۵ تا ۵۰ گرم) برای بعد از تمرین توصیه شده است. اما به‌ طور کلی پیشنهاد می شود از مشخصات سرو درج‌ شده روی قوطی محصول استفاده کنید. چون میزان مصرف در هر شرکت متفاوت است.

همچنین بخوانید: ۱۱ راهکار برای کاهش درد و گرفتگی عضلات بعد از ورزش

نحوه مصرف پروتئین وی

مسلما تمرینات سخت یا مصرف مداوم مکمل های پروتئینی راهی برای داشتن عضلات قوی است. اما همه این راه های افزایش عضلات به این دو مورد ختم نمی شود. بلکه زمان و نحوه مصرف این مکمل ها بسیار حساس و مهم هستند. بهترین زمان مصرف مکمل پروتئین وی را در ادامه معرفی می کنیم.

ـ بعد از تمرین

اگر طبق برنامه باید یک مرتبه در روز از مکمل پروتئینی استفاده کنید. شک نکنید که این زمان مصرف را پس از تمرین قرار دهید. چرا که پس از انجام این تمرینات ورزشی بدنتان به شدت برای عضله سازی نیاز به پروتئین و کربوهیدرات دارد. بنابراین اگر این مواد را زودتر به بدن برسانید بدنتان زودتر ریکاوری شده و به نتیجه دست پیدا می کنید.

ـ صبح بعد از بیدارشدن

صبح ها وقتی از خواب بیدار شوید. به شدت احساس گرسنگی می‌کنید؛ چرا که در طول شب هر چقدر ذخایر پروتئینی داشتید، مصرف کردید. بنابراین هر ماده غذایی که مصرف کنید بدنتان سریع آن را جذب کرده و نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد. برای همین صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب بهترین زمان مصرف پروتئین وی است.

چرا که بدن آن را سریع جذب کرده و نتیجه مثبتی خواهید گرفت. ۴۵ دقیقه پس از مصرف شیک پروتئین وی می توانید یک صبحانه کامل پروتئینی میل کنید و تأثیرات آن را ببینید.

ـ ۴۰ دقیقه قبل از تمرین

اگر به‌طور مرتب تمرینات شدتی دارید. پس بدنتان به شدت نیاز به کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها برای تأمین انرژی و عضله سازی نیاز دارد. بنابراین قبل از انجام این تمرینات از این پروتئین استفاده کنید. توصیه می‌کنیم نوشیدنی پروتئین وی ایزوله را با کمی کربوهیدرات ترکیب کنید تا بتوانید تمرینات را فوق ‌العاده شارژ کنید.

ـ پیش از خواب

وقتی خواب هستید و غذا هم نمی ‌خورید. شش تا هشت ساعت غذا نخوردن عضلات شما را دچار محرومیت پروتئینی کرده و رشد عضله کُند شده و بدنتان وارد حالت کاتابولیک می‌شود.

خب چاره چیست؟ چاره این است که قبل از خواب پروتئین وی را با یک پروتئین دیر جذب مثل کازئین مخلوط کنید. این گونه پروتئین مورد نیاز عضلات خود را در طول خواب شبانه تامین کنید.

همچنین بخوانید: میان وعده های چربی سوز برای کاهش وزن و عضله سازی

عوارض جانبی پروتئین وی

پروتئین وی مانند سایر مکمل‌ها با بعضی عوارض جانبی در ارتباط است. در ادامه تعدادی از عوارض جانبی این پروتئین را آورده‌ایم:

۱- بیشتر مردم با مصرف این پروتئین دچار عوارض جانبی جدی نمی‌شوند اما از آن‌جایی که این نوع پروتئین از لبنیات گرفته می‌شود، افرادی که در هضم لاکتوز مشکل دارند ممکن است علائمی را مشاهده کنند.

۲- بیشتر عوارض جانبی پروتئین وی شامل مشکلات گوارشی از جمله نفخ، کاهش اشتها، حالت تهوع، خستگی، سردرد و معده درد می‌شود.

اگر هر کدام از علائم بالا را تجربه کردید، به احتمال زیاد علت این موضوع لاکتوز یا شیرین‌کننده‌های مصنوعی موجود در پروتئین وی است.

۳- زیاده‌روی در مصرف پروتئین وی می‌تواند مشکلات کلیوی را بدتر کند.

۴- مصرف زیاد پروتئین باعث می‌شود بدن زنان آمونیاک زیادی تولید کند.

۵- زنان نباید بیشتر از دو بار در روز شیک پروتئین مصرف کنند‌.

۶- مصرف دوز بالای پروتئین وی می‌تواند کار کبد را زیاد کند که این موضوع منجر به مشکلات جدی شود.

نکات مهم مصرف وی

  • در دوران شیردهی و بارداری با نظر پزشک مصرف شود.
  • در صورت مصرف داروهای خاص برای اطمنیان حاصل کردن از عدم تداخل دارویی با پزشک خود مشورت کنید.
  • مصرف مکمل های فیک بسیار خطرناک است و میتواند عوارض جدی به همراه داشته باشد.

سخن پایانی

اگر احساس می‌کنید در طول روز پروتئین کافی به بدن و عضلاتتان نمی‌رسد. مکمل پروتئین وی یک منبع پروتئین زود جذب است که با بدنِ انسان سازگاری زیادی دارد. اهمیت دریافت پروتئین کافی برای ورزشکاران و بدنسازان هزاران برابر یک فرد غیر ورزشکار است؛ چون در کنار عضله سازی باعث چربی سوزی نیز می شود.

همچنین بخوانید: ۱۲ صبحانه عالی برای عضله سازی

منابع: healthline / Verywellfit / fitamin

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین مقالات