جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

تاثیر دراز و نشست بر لاغری شکم/ هر آنچه که لازم است بدانید

یک تصور عمومی درباره حرکت دراز و نشست وجود دارد و آن این است که این حرکت باعث تقویت عضلات شکم و لاغری آن می شود.

در این مقاله از مجله گزنه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که آیا این موضوع صحت دارد و آیا دراز و نشست می تواند تاثیری در لاغری شکم داشته باشد یا خیر؟ با ما همراه باشید.

دراز و نشست کدام عضلات را درگیر می کند؟

تمرین درازنشست روی ماهیچه‌ی راست شکم، ماهیچه‌ی مایل بیرونی شکم، ماهیچه‌ی راست رانی، ماهیچه‌ی کشنده‌ نیام پهن، قفسه‌ی سینه و عضلات گردن کار می‌کند.

این عضلات هستند که ستون فقرات و بدن شما را صاف نگه میدارند، از فروپاشیدن یا پیچ خوردن ستون فقرات جلوگیری می‌کنند، و به حرکت گردن کمک می‌کنند.

انجام دراز و نشست و تمرینات شکمی نه تنها اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهند و اندام‌تان را خوش فرم‌تر می‌کنند بلکه به بهبود تعادل و هماهنگی شما نیز کمک کرده و همچنین تکیه گاه لازم برای ستون فقرات شما را فراهم می‌کنند.

عضلات شکم شما اساسا کل بدن‌تان را نگه می‌دارند، به همین دلیل قطعا مهم است که میان تنه‌تان را تمرین دهید که انجام دراز و نشست ورزشی مناسب برای عضلات میان تنه است.

 

آیا دراز و نشست باعث لاغری شکم می شود؟

واضح است که فعالیت قلبی عروقی شدید برای کاهش وزن و لاغر شدن ضروری است. اما این واقعیتی است که باید با آن روبه رو شوید:

 

دراز و نشست و تمرینات روزانه شکمی به تقویت فیبرهای عضلانی درمیان تنه‌تان کمک می‌کند اما لایه چربی روی عضلات شکمتان را آب نمی‌کند.

 

در یک مطالعه، مردانی در شرایط برابر، در مدت ۲۷ روز ۵۰۰۰ دراز نشست انجام دادند. محققان در این مطالعه میزان چربی شکم، باسن و قسمت بالایی پشت تنه را اندازه گیری کردند.

اگر لاغری موضعی وجود داشت، طبیعتا باید در این افراد میزان چربی شکم کاهش می‌یافت. چون در انجام درازنشست، قسمت های بالای پشت تنه و باسن به کار گرفته نمی‌شوند.

مطالعه نشان داد که تغییری در ضخامت چربی شکم یا در اندازه دور کمر ایجاد نشده است. نمونه برداری بافتی نیز نشان داد که تغییر مهمی‌در قطر لایه سلول های چربی شکم ایجاد نشده است.

در واقع ورزش های شکمی‌تنها عضلات دیواره شکم را استوار و محکم می‌کنند و با شکل گیری و استوار شدن عضلات شکم، ظاهر شکم بهتر می‌شود.

شما برای کوچک کردن شکم خود به یک رژیم غذایی معقول و مناسب، ورزش های قلبی عروقی و نرمش های استقامتی نیاز دارید.

 

کدام ورزش ها باعث لاغری شکم می شوند؟

اصولا پیاده روی تند ( نه به حالت دویدن)بهترین روش برای سوختن چربی ها در ناحیه شکم است که به مدت نیم ساعت صبح و نیم ساعت عصر انجام می گیرد.

همچنین شنا و راه رفتن در آب کمک بسیاری در سوزاندن چربی ها می کند. در حالی که با نشستن در سونا و جکوزی فقط آب بدن دفع می شود که با نوشیدن آب جبران می شود.

استفاده از هر نوع ورزش با دستگاه و ورزش ایروبیک و نیز نوارهای آموزشی ورزش ایروبیک و طناب زدن،در دختر خانم ها توصیه می شود.

 

دراز و نشست

 

همچنین بخوانید: ۱۴ راهکار ساده برای کاهش وزن بدون ورزش و رژیم !

 

درازنشست بزنیم یا نه؟

دراز نشست به کاهش وزن شما کمکی نخواهد کرد، اما به این معنا نیست که رهایش کنید. عضلات شکمی شما، از هر بخش بدن‌تان حمایت می‌کنند، مانند ستون فقرات.

یعنی تقویت میان‌تنه، جزو اساسی و ضروری تمام برنامه‌های تمرینی است. تغذیه سالم همراه با فعالیت‌های هوازی، بخشی از این برنامه اصلاحی شماست.

شاید این نکات ساده و سطحی به‌نظر برسد اما مهم است که بدانید محدودکردن خودتان به یک تمرین مثل دراز نشست و مدام درهم فشردن میان‌تنه و شکم، شما را به نتایجی که مدنظرتان است نمی‌رساند.

 

همچنین بخوانید: بهترین ورزش ها برای کاهش وزن و تناسب اندام

 

اصول درازنشست صحیح

 • در حـالی کـه زانــوهایتان خم شده بر روی زمین دراز بکشید.
 • کـف پاهـا صـاف اسـت و بــر روی زمین قرار می گیرد.
 • انگشتان دست را پشت سر بگذارید.
 • آرنج ها بـه ســمت دوطرف بدن باشد.
 • در هـمان حال آرنج ها را به زانو بزنید و سپس بالای کمر و شانه هـا را به عقب بیاورید تا به زمین بخورند.
 • در حین انجام حرکـت سـر صـاف اســت و فـاصله چانه از سینه حذف می شود.
 • برای چـند ثانیه در آن حال باقی می مانید و سپس به وضعیت اولیه باز می گردید.

دراز نشست عمودی صحیح

 • روی زمـیــن دراز بکشید
 • پاهایتان را به صورت مستقیم به بالا ببـریـد
 • دسـت هــای خود را نیز به طور عمودی در دو طرف بدن نگه دارید.
 • سعی کنید نوک انگشتان دست را به نوک انگشتان پــا بـرسـانید.
 • در این حرکت باید پاها را تا آن جا که می توانید بالا بیاورید تا استخوان باسن از روی زمین بلند شود.
 • به جای این که به طور همزمان دست هـا و پـاهـای خـود را بـلـنـد کنید، می توانید ابتدا نیم تنه بالایی و سپس قسمت پایین بدن را بلند کنید.

 

استفاده از دستگاه ها ی دراز و نشست

توجه داشته باشید دستگاه های دراز و نشست لاغرکننده نیست و فقط فرد را در انجام حرکت دراز و نشست یاری می دهد و به طور قابل توجهی از فشار وارد شده به عضلات شکم و پهلوها و در نهایت صرف انرژی توسط این عضلات می کاهند.

البته اگر هدف از انجام حرکت درازو نشست تقویت عضلات شکمی است که با استفاده از این دستگاه ها فشار به این ناحیه کم می شود و از رسیدن به هدف بازمی مانیم .

همچنین استفاده ناگهانی و بدون مشورت با مربیان باتجربه از دستگاه های وزنه داریی که برای تقویت عضلات شکمی در باشگاه ها موجود است نیز بشدت خطرناک است چون امکان دارد فرد دچار پارگی بین مهره ای شود و عوارضی مانند کمردرد به دنبال داشته باشد.

 

همچنین بخوانید: ۷ دلیل محکم برای مصرف قهوه قبل از ورزش

 

گردآوری  و نوشته شده توسط مجله گزنه 
www.gazane.com

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین مقالات