جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

عوارض و مضرات لیمو ترش برای سلامتی که باید بدانید

همه ما درباره خواص بی نظیر لیمو ترش برای سلامتی شنیده ایم و مدتهاست که فواید بسیار زیاد آبلیمو در مرکز توجه متخصصان علوم تغذیه قرار دارد. اما مصرف این خوراکی بی نظیر و مخصوصا زیاده روی در مصرف آن عوارضی هم برای سلامتی دارد که در ادامه این مقاله از مجله گزنه مطرح خواهیم کرد. با ما همراه شوید.

قبلا در مقاله ای جداگانه درباره فواید لیمو ترش برای سلامتی صحبت کردیم که در صورت تمایل می توانید از طریق لینک زیر مطالعه کنید:

خواص و مضرات لیمو ترش برای سلامتی و تناسب اندام

عوارض و مضرات لیمو ترش برای سلامتی

از عمده‌ترین مضرات لیمو ترش می‌توان موارد زیر را برشمرد:

۱. لیمو ترش باعث فرسایش مینای دندان و پوسیدگی آن میشود

مطالعات نشان داده اند که پوسیدگی دندان می‌تواند از اصلی‌ترین عوارض مصرف زیاد لیموترش به شمار آید. این امر، به ویژه در افراد سیگاری با وضوح بیش تری مشاهده می‌شود.

مواد اسیدی موجود در آبلیمو می‌تواند مواد معدنی تشکیل دهنده بافت خارجی دندان یا مینا را حل کرده و به آن آسیب بزند. این امر، به تدریج موجب پوسیدگی دندان خواهد شد.

تحقیقات نشان داده اند، مضرات آبلیمو و تأثیر آن بر سلامت دندان می‌تواند درست مانند نوشابه‌های قندی باشد.

√ برای جلوگیری از تخریب دندان‌ها، بهتر است پس از هر بار مصرف آبلیمو دندان ها به خوبی مسواک زده شوند.

√ نوشیدن آب لیمو ترش با نی هم گزینه دیگری است که می‌تواند در حفظ سلامت دندان مفید و موثر باشد.

۲. مضرات لیمو ترش و تأثیر آن بر تشدید آفتاب سوختگی

برخی از افراد، پیش از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا در هنگام آفتاب گرفتن از آبلیمو استفاده می کنند. منظور این است که این افراد برای تسریع روند برنزه شدن به پوست خود آب لیمو می‌زنند.

متأسفانه باید گفت، این کار اشتباه است.

مطالعات نشان داده‌اند انجام این کار موجب ایجاد سوختگی شدید، تاول زدن پوست و به وجود آمدن لکه‌های پوستی خواهد شد.

این عارضه ای است که در علم پزشکی با نام فیتوفوتودرماتیت یا التهاب پوست در تماس با گیاهان و آفتاب شناخته می‌شود. آبلیمو حاوی ترکیبات شیمیایی خاصی به نام پسورالن است. این ماده در به وجود آمدن لکه‌های پوستی نقش به سزایی را برعهده دارد.

به علاوه، این ترکیبات شیمیایی در مجاورت با نور خورشید دچار فعل و انفعالاتی می‌شوند که در بروز و تشدید آفتاب سوختگی به شدت موثر هستند.

از عمده‌ترین مضرات لیمو ترش و مصرف آن بر روی پوست و قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌توان به افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست اشاره کرد. این امر هم تا حدود زیادی به عملکرد پسورالن موجود در آب لیمو نسبت داده می‌شود.

همچنین بخوانید: خوراکی های موثر در پیشگیری و درمان آفتاب سوختگی

۳. مضرات آبلیمو و تأثیر آن بر تشدید آفت دهان

آفت دهان، یک بیماری شایع است که به ایجاد زخم و ضایعاتی دردناک در قسمت‌های مختلف دهان منجر می‌شود. این زخم‌های سطحی، بیش تر بر روی لثه یا سایر بخش‌های مخاطی دهان به وجود می‌آیند.

مطالعات نشان داده اند، اسید سیتریک موجود در مرکبات و لیمو ترش می‌تواند در تحریک و تشدید آفت دهان موثر باشد.

بنابراین، وخیم کردن شرایط این گونه زخم ها را هم می‌توان در زمره مضرات لیمو ترش دسته بندی کرد.

در مواقع بروز آفت در دهان، بهتر است مصرف مرکبات و آبلیمو برای مدتی متوقف شود.

۴. مضرات آبلیمو و تأثیر آن بر تشدید سوزش معده

اگرچه استفاده از آب لیمو غالبا برای سلامت روده بسیار مفید است، اما زیاده روی در مصرف آن می‌تواند بیماری‌های شایع مانند بیماری رفلاکس معده (GERD) و رفلاکس اسیدی را تشدید کند.

رفلاکس‌ها از غذا‌های اسیدی مانند لیمو ناشی شده و می‌توانند باعث سوزش معده، حالت تهوع و استفراغ شود.

در مطالعه‌ای که سال ۲۰۰۷ در مجله Journal of Environmental Health منتشر شد، محققان ۷۶ نمونه لیمو از ۲۱ رستوران مختلف را آزمایش کردند و دریافتند که بسیاری از لیمو‌ها حاوی میکروارگانیسم‌هایی هستند که برخی از آن‌ها بیماری زا خواهند بود. بنابراین، برای کاهش خطرات، به جای ریختن تکه‌هایی از لیمو در آب، آن را به داخل نوشیدنی خود فشار دهید.

همچنین بخوانید: تغذیه مناسب در رفلاکس معده

۵. مضرات لیمو ترش و تأثیر آن بر تحریک میگرن

مطالعات نشان داده اند، مرکبات حاوی ماده خاصی به نام تیرامین هستند. این ماده از عوامل موثر در تحریک دردهای میگرنی به شمار می‌رود. تیرامین در بدن نوعی واکنش آلرژیک ایجاد می‌کند که به حملات میگرنی و تشدید آن ها منجر می‌شود. بنابراین، این امر را هم می‌توان در شمار عوارض مصرف زیاد لیمو ترش به حساب آورد.

۶. مضرات آبلیمو و تأثیر آن بر اختلالات ادراری

پیش از هر چیز، به افراد مبتلا به اختلال بیش ادراری پیشنهاد می‌شود مقدار آب مصرفی خود را کاهش دهند. برخی از افراد، باور دارند که ترکیب آبلیمو با یک لیوان آب گرم و نوشیدن آن می‌تواند به افزایش ادرار کمک کند. ادامه این روند، موجب کم آبی بدن شده و مشکلات متعددی را به دنبال خواهد داشت. زیرا دفع آب اضافی بدن با مقادیر قابل توجهی الکترولیت‌ها و سدیم همراه خواهد بود.

از دیگر مضرات لیمو ترش می‌توان به ایجاد سوزش و تکرر ادرار اشاره کرد. در صورت ابتلا به این بیماری، بهتر است تا بهبودی کامل از مصرف آبلیمو و سایر مرکبات خودداری شود.
تشدید اختلال ژنتیکی تجمع آهن یا هموکروماتوز از دیگر عوارض مصرف زیاد لیمو ترش است. این ماده، حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین C است که به افزایش جذب آهن کمک می‌کند. بدیهی است، مصرف این ماده برای افراد مبتلا به کم خونی و فقر آهن بسیار مفید است.

تشدید حالت تهوع یا استفراغ را هم می‌توان از دیگر مضرات آبلیمو به شمار آورد. مصرف زیاد این ماده، یعنی بیش از دو تا سه فنجان آبلیموی رقیق شده می‌تواند در به وجود آوردن حالت تهوع موثر باشد. این امر به مقادیر زیاد ویتامین C موجود در آبلیمو نسبت داده می‌شود. زیرا، بدن تمایل دارد مازاد این ویتامین را دفع کند.

۷. ممکن است باعث تهوع و استفراغ شود

با علم به این که آب لیمو سرشار از ویتامین C است، شایان ذکر است که مصرف بیش از حد این ماده‌ی مغذی می‌تواند باعث تهوع، و در مواردی، حتی باعث استفراغ شود. آب لیموی زیاده از حد (بیش از ۲ عدد لیمو یا ۳ لیوان آب لیموی رقیق شده) می‌تواند به اوردوز ویتامین C منجر شود. هرچند این تهدید جدی به شمار نمی‌رود، اما بدن سعی خواهد کرد ویتامین C اضافی را دفع کند که این به استفراغ منجر می‌شود.

حتی در یافته‌اند که رژیم‌های سم‌زدا مانند رژیم آب لیمو هم باعث تهوع و استفراغ می‌شوند.

۸. می‌تواند به ازدیاد آهن خون منجر شود

می‌دانیم که ویتامین C جذب آهن در بدن را تقویت می‌کند. و مصرف زیاد آن می‌تواند به افزایش سطح آهن خون منجر شود. ازدیاد آهن خون می‌تواند خطرناک باشد.

آهن بیش از حد خون می‌تواند به ارگان‌های داخلی بدن نیز آسیب بزند.

مقدارمصرف پیشنهادی

مقدار مناسب مصرف آبلیمو به مواردی نظیر وضعیت سلامت و سن مصرف کننده بستگی دارد. با وجود این، به نظر می‌رسد نوشیدن یک تا دو لیوان آبلیموی رقیق شده در روز بلامانع باشد.

سوالات متداول

– آیا مرکبات با داروها تداخل پیدا می کنند؟

مطالعات نشان داده اند، مصرف مرکباتی نظیر گریپ فروت می‌تواند با مسدود کننده‌های کانال کلسیم در فعل و انفعال باشد. مسدود کننده‌های کانال کلسیم، داروهایی هستند که از ورود کلسیم به داخل سلول و خروج آن از ذخایر سلولی ممانعت می‌کنند.

این داروها، اغلب برای کنترل و درمان فشارخون بالا تجویز می‌شوند. به علاوه، مصرف هم زمان مرکبات با داروها ممکن است در افزایش دسترسی زیستی و اثر گذاری دارو موثر باشد. این امر، می‌تواند اثرات نامطلوبی در بدن ایجاد کند.

– آیا لیمو ترش برای دیابت مضر است؟

در پاسخ باید گفت همه میوه ها و سبزیجات به درجاتی حاوی قند هستند لیموترش نیز از این قاعده مستثنی نیست.
این میوه حاوی ترکیبی از گلوکز و فروکتوز میباشد که قند خون را به آرامی تغییر میدهد ضمنا لیمو ترش در مقدار معمول مصرفی حاوی قند بالایی نیست و این باور که این میوه برای افراد دیابتی مضر است باور غلطی است.

– آیا استفاده از آبلیمو بر روی مو ضرر دارد؟

از جمله عوارض مصرف زیاد لیمو ترش بر روی سر و موها می‌توان به خشک شدن پوست سر و ایجاد خشکی و موخوره اشاره کرد.

در عین حال، ماهیت اسیدی لیمو ترش در طولانی مدت موجب سفید شدن مو می‌شود. برای اجتناب از این امر، در صورت لزوم می‌توان آبلیمو را با روغن های طبیعی و مناسب برای مو ترکیب و سپس، مصرف کرد.

آیا مصرف لیموترش با نمک ضرر دارد؟

این مخلوط لیمو و نمک، به عنوان یک قاعده کلی برای بدن بسیار مفید است، اما همه نباید آن را مصرف کنند. چون اگر بدن ترکیب این عناصر را به طور کامل نپذیرد، می تواند خیلی مضر واقع شود.

اولین چیزی که باید به آن توجه کنیم، باید از سلامتی عمومی بدن خود آگاه باشیم. یعنی باید مطمئن شویم که معده ما به خوبی کار می کند. اگر این عضو داخلی بدن کاملا سالم نباشد، سبب حساس شدن اعضای خاصی از سیستم هاضمه بدن می شود.

بنابراین در این حالت، مصرف لیمو می تواند مضر باشد. چون مستقیما بر مقدار ترشح اسید معده تاثیر می گذارد، چه بیشتر یا کمتر. همه این ها می تواند سبب رفلاکس یا گاستریت ـ التهاب معده ـ شود که هر دو بسیار آزاردهنده هستند. اگر این واقعیت را هم اضافه کنیم که نمک سبب فشار بالای خون و به حفظ مایعات کمک می کند. دامنه بیماری های احتمالی بیشتر نیز می شود.

بنابراین، هرکسی که مشکلات کلیوی یا معده دارد، باید از مصرف مخلوط لیمو و نمک خودداری کند. حتی اگر برای بیشتر افراد بسیار موثر و سالم باشد.

– آیا مصرف آبلیمو برای کلیه مضر است؟

خیر. برعکس، اسید سیتریک موجود در آبلیمو به درمان سنگ کلیه کمک می‌کند.

سخن آخر

با توجه به آنچه گفته شد، تمام ماجرا به میزان مصرف بر می‌گردد. لیمو را به مقدار مناسب و توصیه شده مصرف کنید، و از فایده‌های آن لذت ببرید. در غیر این صورت، تجربه‌ی خوشایندی نخواهید داشت!

همچنین بخوانید: فواید و مضرات لیمو ترش برای پوست و مو

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین مقالات