جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

چرا استرس باعث چاقی و افزایش وزن می شود؟

سال‌هاست خیلی از افراد گمان می‌کنند استرس و چاقی با هم مرتبط‌ هستند و حالا تحقیقات علمی هم دلایلی برای این ارتباط یافته‌ است و به نظر می‌رسد واکنش‌‌های بیوشیمیایی خاص، می‌تواند به توضیح رابطه‌ی بین استرس و چاقی کمک کند.

استرس، همیشه با تغییرات بیوشیمیایی مرتبط بوده است و کاری می‌کند هوس غذا خوردن بکنید و در نهایت منجر به چاقی می‌شود. با ما در ادامه این مقاله از مجله گزنه، همراه باشید، می‌خواهیم بفهمیم استرس و چاقی چگونه با هم مرتبط هستند و یاد بگیریم چطور این چرخه را متوقف کنیم.

جالب است بدانید که اضطراب، سوخت و ساز بدن را به میزان بسیار کمی افزایش می دهد و مسلما باید باعث کاهش وزن شود، و نه افزایش آن.

اضطراب، بدن شما را در حالت آماده باش یا حالت پرواز نگاه می دارد تا در صورت بروز خطر فرار کرده و یا بجنگید. این مسئله از لحاظ تئوری اضطراب شما را افزایش داده و ذخایر انرژی بدنتان را می سوزاند.

البته همه می دانیم که به نظر نمی رسد اضطراب به کاهش وزن کمکی کند که اگر اینطور بود، افراد چاق به سرعت اضافه وزن خود را از دست می دادند.

محققان معتقدند که ممکن است هورمون‌های خاصی در این روند نقش داشته باشند. از جمله:

کورتیزول

هورمون استرس یا همان هورمون کورتیزول در زمان استرس و اضطراب به میزان قابل توجهی ترشح می شود.

کورتیزول سبب ذخیره شدن چربی در شکم و متعاقبا افزایش وزن می گردد. هرچه طولانی تر استرس داشته باشید، چاقی ناشی از اضطراب هم بیشتر خواهد شد.

کورتیزول هورمونی است که به عنوان افزایش‌دهنده‌ی اشتها شناخته می‌شود و ممکن است باعث شود، هوس کنید غذاهای چرب و شیرین بخورید.

سروتونین

زمانی‌ که ما در وضعیت استرس به غذاهای خانگی چاق‌کننده می‌رسیم، شروع به خوددرمانی می‌کنیم! تاب دیکس می‌گوید: «هنگامی‌ که شما کربوهیدرات مصرف می‌کنید، میزان ترشح هورمون سروتونین در بدن‌تان بیشتر می‌شود».

سروتونین به لحاظ شیمیایی حس خوبی در بدن ایجاد می‌کند و باعث می‌شود حال‌تان خوب شود و احساس بهتری داشته باشید.

تاب دیکس معتقد است:

«جای تعجب ندارد که انتخاب غذا در افراد تحت استرس، انتخاب هوشمندانه‌ای نخواهد بود. اغلب کربوهیدرات‌هایی که افراد به سمت آنها می‌روند پر از چربی هستند، چیزهایی مثل کلوچه، شیرینی، شکلات و کوکی‌ها».

تاب دیکس تأکید می‌کند که افراد در این مواقع معمولا تمایلی به خوردن غذاهایی مثل ماکارونی با آرد سبوس گندم ندارند.

نوروپپتیدY

مطالعات نشان می‌دهد بدن ما در مواقع استرس ممکن است مواد غذایی را به نوعی متفاوت پردازش کند.

مطالعه‌ای که در این زمینه صورت گرفته نشان می‌دهد موش آزمایشگاهی که تحت رژیم پرچربی و پرشیرینی قرار دارد، زمانی که در فشار استرس قرار می‌گیرد بیشتر مواد غذایی که وارد بدنش شده است تبدیل به چربی می‌شود و موشی که تحت رژیم نرمال بوده، در شرایط استرس وزن کمتری پیدا کرده‌ است.

محققان متوجه شدند که این پدیده با مولکولی به نام نوروپپتیدY مرتبط است که هنگام بروز استرس از سلول‌های عصبی آزاد می‌شود و تجمع چربی در بدن را تقویت می‌کند. ظاهرا رژیم سرشار از چربی و قند، نورپپتیدY بیشتری آزاد می‌کند.

همچنین بخوانید: ۸ نشانه عجیب که می گویند شما بیش از حد اضطراب دارید !

در کنار ترشح هورمون های ناشب از اضطرای، می توان چاقی ناشی از اضطراب را  به شرح زیر بیان کرد:

تحولات گوارشی

اضطراب به شدت گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند آن را کند کرده و یا تغییر دهد. ممکن است که این گوارش کند به خصوص در بلند مدت به افزایش وزن کمک نماید.

بی تحرکی

اضطراب همچنین باعث خستگی و کمبود انرژی می شود. وقتی حرکت می کنید، بدن کالری می سوزاند؛ پس وقتی در حرکت نیستید، کالری چندانی نمی سوزانید.

افزایش وزن در کل به دلیل نسبت کالری دریافتی و کالری مصرفی ایجاد می شود. پس هرکاری انجام دهید که این نسبت را کم کند، شروع به افزایش وزن کرده اید.

درمان های اضطراب

بسیاری از داروهای کاهش اضطراب باعث افزایش وزن می شوند.

به عنوان مثال، قرص های زاناکس مستقیما با افزایش وزن مرتبط هستند و هر افسردگی که باعث خستگی شود، بی تحرکی را نیز به دنبال خواهد داشت.

غذا خوردن به عنوان سلاحی برای مقابله با اضطراب

بسیاری از مردم فکر می کنند که خوردن غذا به آنها کمک می کند تا با اضطراب مقابله کنند.

دلیل این امر آنست که خوردن غذا باعث آزاد کردن انتقال دهنده های عصبی “احساس مثبت” در برخی افراد می شود و در نتیجه، غذا خوردن را سلاحی برای مقابله با اضطراب می دانند.

هرچه بیشتر بخورید، چاقی ناشی از اضطراب شما بیشتر می شود.

همچنین بخوانید: ۱۲ خوراکی مفید که می تواند حال شما را خوب کند

توقف چرخه‌ی استرس و چاقی

اگر واقعا می‌خواهیم بدانیم وقتی تحت فشار استرس هستیم چگونه از اضافه شدن وزن‌مان جلوگیری کنیم، باید بدانیم چگونه در این شرایط سخت، خوردن غذاهای ناسالم را ترک کنیم:

اجازه ندهید بیش از اندازه گرسنه شوید

هنگامی که خیلی گرسنه می‌شویم یا زمان طولانی چیزی نمی‌خوریم، قندخون‌مان دچار مشکل می‌شود و این کاملا منطقی است فکر کنیم زمانی‌ که دچار افت قند می‌شویم برای نرمال شدن وضعیت بدن‌مان و البته خوب شدن حال‌مان هر خوراکی‌ای را می‌توانیم بخوریم!

تاب دیکس توصیه می‌کند که برای اجتناب از این وضعیت، بهتر است مطمئن شویم که هیچ وعده‌ی غذایی را از دست نمی‌دهیم.

اندازه‌ی وعده‌ها‌ی غذایی را در نظر داشته باشید

طبق مشاهدات تاب دیکس وقتی استرس افراد پایان می‌یابد، تمایل ندارند به این فکر کنند که چه غذایی و چه مقدار از آن را خورده‌اند. وعده‌های کوچک‌تر کمک می‌کند مصرف کل کالری بدن‌تان را تحت کنترل داشته باشید.

میان‌وعده‌های سالم بخورید

تاب دیکس توصیه می‌کند میان‌وعده‌‌تان ترکیبی از پرو‌تئین و کربوهیدرات باشد چون بدن این مواد را آهسته‌تر هضم می‌کند بنابراین احساس سیری شما طولانی‌تر خواهد بود.

میان‌وعده‌تان می‌تواند کلوچه‌ی غلات و کره‌ی بادام یا پنیر و یک تکه نان سبوس‌دار باشد. او اضافه می‌کند که از خوردن تنقلات و میان‌وعده‌های چرب و شیرین اجتناب کنید.

درباره‌ی چیزی که می‌خورید فکر کنید

«زمانی که افراد واقعا تحت فشار استرس هستند، فکر می‌کنند که توجه به رژیم غذایی استرس‌شان را افزایش می‌دهد.»

تاب دیکس ادامه می‌دهد: «در واقع دقیقا برعکس است، فراموش نکنید که غذا سوخت مورد نیاز بدن و مغز را تأمین می‌کند، زمانی‌ که تغذیه‌ی مناسبی داشته باشید، بدن‌تان را برای مبارزه با استرس تقویت می‌کنید.»

با استرس خود مقابله کنید

ممکن است این کار در عمل دشوار باشد، اما باید هر چه زودتر برای مدیریت استرس‌تان راهی پیدا کنید، چون این امر برای سلامتی شما ضروری است. یوگا، تایچی و مدیتیشن را امتحان کنید. به طور منظم ورزش کنید و با دوستان‌تان وقت بگذرانید. کمک گرفتن از یک مشاور هم می‌تواند عوامل استرس‌زای زندگی شما را کاهش دهد.

شما تنها کسی نیستید که تحت فشار استرس، به سمت خوراکی‌های چرب یا شیرین می‌روید. اما خوشبختانه می‌توانید جزو کسانی باشید که این چرخه را متوقف می‌کنید.

سعی کنید استرس‌تان را به حداقل برسانید و روی انتخاب‌های بهتری برای غذا خوردن تمرکز کنید. استرس هم بخشی از زندگی‌ ماست اما نباید منجر به اضافه وزن شود.

همچنین بخوانید: گیر افتادن عاطفی چیست؟ ۱۰ راهکار برای رهایی از این احساس

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین مقالات