جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

چرا گربه ها از خیار می ترسند؟

شاید شما هم درباره ترس گربه ها از خیار چیزهایی شنیده باشید و یا ویدئوهایی از وحشت گربه از خیار دیده باشید و این سوال برای شما پیش آمده است که واقعا چرا؟! چرا گربه‌ها از خیار می‌ترسند؟ خب، شاید رسیدن به پاسخ این سوال به حل مشکلات جامعه کمکی نکند، اما دانستن آن خالی از لطف نیست، با ما همراه باشید …

قبل از پاسخ به اینکه چرا گربه ها از خیار می ترسند کمی از رفتار گربه‌ها بدانیم:

اینطور که از شواهد و قرائن پیداست، اگر گربه‌ها به اندازه شیرها بزرگ و قوی بودند، بدون استثنا صاحبان خود را می‌خوردند! شکار کردن و درنده خویی بخش جداناپذیری از ذات گربه‌سانان است. همین ویژگی باعث شده که گربه‌ها دائما نسبت به محیط اطراف خود حساس باشند.

هر چیز متغیری در محیط که حرکت سریعی داشته باشد، ازخودش نور بتابد یا صدایی ایجاد کند، می‌تواند گربه شما را بترساند یا حداقل توجهش را جلب کند. بنابراین، هرچیزی که ناگهان در اطراف‌ گربه شما پدیدار شود و در محیط تغییر ناگهانی ایجاد کند، ممکن است واکنش او شما را برانگیزد.

ترس گربه از خیار

دلیل ترس گربه از خیار

دلیل ترس گربه از خیار به ۲ علت میباشد :

۱- گربه ها به صورت ژنتیکی و غریزی از مار که یکی از دشمنان گربه در طبیعت است میترسند و از آن فرار میکند . بخاطر اینکه خیار شباهت بسیار زیادی به مار دارد گربه آن را اشتباه گرفته و از آن فرار میکند .

با توجه به ویدیو های موجود در مورد ترس گربه از خیار ، میبینید که گربه پس از مشاهده خیار میپرد که این رفتار برای جلوگیری از نیش زدن مار میباشد .

Con Slobodchikoff رفتارشناس حیوانات و مولف کتابی به نام یادگیری زبان حیوانات در این باره به ABC گفته است:

خیار شباهت زیادی به مار دارد و از آنجا که گربه‌ها به صورت غریزی از مار‌ها فراری هستند بعد از دیدن خیار می‌ترسند.

این به این معناست که تنها خیار باعث ترس در گربه نمیشود . هرچیزی که شبیه مار باشد میتواند این ترس را در گربه ایجاد کند ، اما چون خیار خیلی شبیه مار است و دانه دانه بودن روی آن نیز این شباهت را بیشتر کرده است میتواند بیشترین ترس را ایجاد کند .

 

۲-  این عکس العمل میتواند بخاطر گذاشتن مخفیانه آن در کنار یا پشت گربه بدون متوجه شدن گربه باشد . گربه ها احتمال دارد که از دیدن هر چیزی به این شکل بترسند .

نظریه دیگر در این باره آن است که پیدا شدن یکباره خیار پشت سر گربه باعث ترس و وحشت آن می شود.

Mikel Delgado (رفتارشناس گربه که در دانشگاه برکلی روی روابط انسان و حیوانات خانگی مطالعه کرده) در این باره می گوید: «این کار بسیار شبیه به ترساندن انسان از پشت سر است. از آنجایی که ویدیوهایی در مورد ترسیدن گربه ها با میوه های دیگری نظیر سیب و موز هم در فضای مجازی وجود دارد این نظریه را تقویت می کند.»

جیل گلدمن رفتارشناس حیوانات از کالیفرنیا نیز در توضیح این نظریه می گوید: «خیار باعث واکنش طبیعی گربه به ترس می شود. در واقع یک گربه با از جا پریدنش بعد از دیدن خیار تلاش می کند که به سریع ترین شکل ممکن از مخمصه رها شود و سپس از دور شرایط را ارزیابی کند. لذا توصیه می شود به جای ترساندن گربه ها با خیار تلاش کنید کارهایی که این حیوانات دوست دارند را در موردشان اجرا کنید.»

چرا نباید گربه‌ها را با خیار ترساند

ویدیو‌هایی که ترس گربه‌ها از خیار و میوه‌های دیگر را نشان می‌دهند بسیار جالب و سرگرم کننده هستند با این حال کارشناسان توصیه می‌کنند که این کار را با گربه‌های خانگی تان انجام ندهید چراکه این کار ابدا برای سلامتی شان خوب نیست.

وبسایت نشنال جئوگرافیک گزارش داده که ترساندن گربه‌ها با خیار آن‌ها را وادار می‌کند که به خودشان صدمه بزنند، یا باعث شکسته شدن اشیاء پیرامونشان شوند.

ترس از خیار حتی استرس طولانی مدتی را در گربه شما ایجاد می‌کند.

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین مقالات