۱۱ فایده شگفت انگیز چرت روزانه برای سلامتی بدن

توسط الهام باخدا
توسط الهام باخدا

چرت روزانه چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد؟

آیا میدانستید شخصیت های بزرگی مثل ادیسون، انیشتین، چرچیل و ناپلئون تحت هیچ شرایطی از چرت روزانه‌شان نمی‌گذشتند؟ در ادامه این مقاله از مجله گزنه، ۱۱ فایده چرت روزانه برای سلامتی بدن را با هم مرور خواهیم کرد. با ما همراه باشید…

۱- تقویت حافظه

در میان فواید شناختی چرت زدن، تقویت مغز و حفظ اطلاعات از جایگاه بالایی برخوردار است.

طی مطالعه ای که در ژانویه 2019 در نشریه Sleep منتشر شد، بزرگسالان جوان اطلاعات آموزشی را فرا گرفته و پس از چرتی یک ساعته یا وقت استراحتی کوتاه به مطالعه ادامه دادند. فایده چرت روزانه

پژوهشگران دریافتند که چرت زدن به تقویت حافظه کمک کرده است. همچنین، آنهایی که چرت زده بودند، هوشیاری بهتر در ادامه روز را گزارش کردند که به افزایش بهره‌وری آنها منتج شده بود.

۲- هوشیاری

سرکار تمرکز ندارید؟ اغلب احساس بی حالی و سستی می کنید؟احتمالاً به اندازه کافی استراحت نکرده اید. یک راه حل ساده و هوشمندانه برای این مشکل، چرت زدن است.

20 تا 30 دقیقه چرت زدن در روز حالتان را بهتر می کند و کمبود هوشیاری شما را جبران می کند.

۳- افزایش خلاقیت

برخی از ما اغلب آرزو می کنیم که کاش خلاق تر بودیم. با کمی چرت زدن می توانید به آرزویتان برسید! وقتی بعد از ظهر 30 دقیقه چرت بزنید، همه چیز بهتر می شود.

غذاها مزه بهتری دارند، غروب آفتاب زیباتر به نظر می رسد و موسیقی به شما حس بهتری می دهد!با این کار انبوهی از ایده های انباشته شده در ذهنتان آزاد می شود و می توانید آن ها را بهتر بیان کنید.

محققان بر این عقیده اند که افرادی که به طور منظم می خوابند یا چرت می زنند، مشکلات و پرسش نامه ها را سریع تر از سایر افراد حل می کنند.فایده چرت روزانه

۴- تقویت سیستم ایمنی

در مطالعه ای کوچک که در مارس 2015 در نشریه The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism منتشر شد، 11 مرد سالم تنها به دو ساعت خواب شبانه محدود شدند. روز بعد، آنها یا 30 دقیقه هنگام صبح یا بعد از ظهر چرت می زدند یا از این کار منع می شدند.

پژوهشگران دریافتند که اگرچه کمبود خواب تاثیر منفی بر برخی نشانگرهای زیستی مرتبط با استرس و عملکرد سیستم ایمنی داشته است، اما چرت زدن می تواند به بازگشت سطوح آنها به شرایط عادی کمک کند.

۵- کاهش وزن

با خوابیدن و چرت زدنمی توانید وزن همکم کنید! با توجه به مطالعات انجام شده، موقع چرت زدن کاهش چربی در بدن تا 55 درصد افزایش پیدا می کند.فایده چرت روزانه

۶- کاهش استرس و تنش

یکی از ساده ترین و هوشمندانه ترین راه ها برای کاهش استرس در زندگی چرت زدن است!باید در طول بعدازظهر کمی چرت بزنید چون عملکرد شناختی را بهتر کرده و شما هوشیارتر و سر حال تر می شوید.

۷- بهبود سلامت قلب

یک استراحت کوتاه در طول روز می تواند برای سلامت قلب شما مفید باشد. یک مطالعه که در سپتامبر 2019 در نشریه Heart منتشر شد، به بررسی شرایط بیش از 3,600 نفر پرداخت و مشخص شد خطر تجربه یک حمله قلبی یا سکته مغزی در افرادی که یک یا دو بار در هفته چرت می زدند، تقریبا نصف آنهایی بود که هرگز این کار را انجام نمی دادند.

پژوهشگران این فرضیه را مطرح کردند که چرت زدن های گاه به گاه می تواند به کاهش استرس کمک کند که این شرایط نیز خطر مواجهه با مشکلات قلبی را کاهش می دهد.

۸- ایجاد ارتباط میان اطلاعات مغز

چرت زدن علاوه بر اینکه موجب می‌شود چیزهایی را که تازه یاد گرفته‌ایم به‌ذهن بسپاریم، کمک می‌کند که مغز ما میان چیزهایی که درک کرده‌ایم، ارتباط برقرار کند.

طی یک پژوهش، کسانی که به خواب بعدازظهر عادت داشتند، راحت‌تر توانستند اطلاعاتی را که در طول روز به‌دست آورده بودند، کنار هم قرار دهند.فایده چرت روزانه

۹- تنظیم سطح هورمون تستوسترون

چرت زدن و خواب کافی و منظم، سطحهورمونتستوسترون را تنظیم می کند. مطالعات نشان داده که کاهش خواب روزانه منجر به کاهش سطح تستوسترون می شود.

البته عوارض جانبی دیگری هم دارد. پس حداقل 3 یا 4 بار در هفته خواب نیمروز داشته باشید و هر روز به اندازه کافی بخوابید.

۱۰- کمک به پیشرفت شغلی!

وقتی کاری را چند بار در طول روز انجام می‌دهیم، عملکردمان با گذشت روز، بدتر می‌شود. پژوهش‌ها نشان داده است که چرت زدن به ما کمک می‌کند تا عملکردمان را یکنواخت و یکپارچه نگهداریم.

همچنین، از اُفت عملکردمان هم جلوگیری می‌کند و همین باعث پیشرفت شغلی می‌شود.

۱۱- ریلکس شدن بدن

یکی دیگر از مزایای شگفت انگیز چرت زدن این است که بدن را کاملاً ریلکس می کند. اگر هر روز 10 دقیقه چرت بزنید، می توانید به بدن و ذهنتان انرژی بدهید. از آنجایی که فقط یک چرت کوتاه می زنید، چرخه خوابتان به هیچ وجه به هم نمی ریزد.

 

حتما بخوانید: 9 خوراکی مفید برای تقویت چشم

 

اگر چرت زدن این همه مزایا دارد پس مشکلش چیست؟

با اینکه چرت زدن خوب است اما اگر صحیح انجام نشود مشکلاتی که ایجاد می‌کند بیشتر از مشکلاتی که حل می‌کند، خواهد بود.

بعضی از مردم برای چرت زدن طراحی نشده‌اند، اغلب به این دلیل که ساعت بدنشان آنقدر دقیق است که چرت زدن آن را به هم می‌زند؛ به علاوه چرت‌های بیش از حد طولانی یا بیش از حد کوتاه هم می‌توانند بر بی حسی و خواب ‌آلودگی فرد اضافه کنند.

بنابراین برای دستیابی به مزایای چرت زدن بهتر است که آنرا بطور صحیح انجام دهیم.

 

حتما بخوانید: ۳۰ خاصیت مهم چای سیاه برای سلامتی

مثل یک حرفه ای چرت بزنید!

اجازه دهید این گونه در نظر بگیریم که چرت زدن برای شما خوب است. در همین راستا، چرت 20 تا 30 دقیقه ای برای شما کفایت می کند و چرت طولانی‌تر ممکن است موجب احساس سستی و بی حالی در شما شود.

در صورت امکان، هر روز زمانی یکسان را برای چرت زدن انتخاب کنید، از این رو، مغز می داند چه زمانی انتظار خواب و بیداری را داشته باشد.فایده چرت روزانه

برنامه ریزی چرت روزانه پیش از ساعت دو بعد از ظهر حالت ایده آل است زیرا در خواب شبانه اختلالی ایجاد نمی کند.

البته چرت زدن به معنای آن نیست که لزوما مجبور به خوابیدن باشید.

در واقع، مجبور کردن خود به خوابیدن در زمانی مشخص گاهی اوقات می تواند احساس فشار بیش از حد را در انسان ایجاد کند.

در عوض، به اتاقی تاریک رفته، دستگاه های خود را خاموش کنید، کفش های خود را درآورید، در وضعیتی راحت دراز بکشید، چشم های خود را ببندید و درباره چیزی دلپذیر و آرامش بخش فکر کنید.فایده چرت روزانه

اگر به خواب رفتید که فوق العاده است و اگر این گونه نشد، همچنان می توانید از فواید یک استراحت خوب بهره‌مند شوید.

در اصل، مهم نیست که چه اتفاقی در این مدت رخ می دهد زیرا در هر صورت با یک بازی برد برد مواجه هستید و احتمالا پس از آن پر انرژی به فعالیت های خود ادامه می دهید.

.

گردآوری و تنظیم: مجله گزنه / اختصاصی
www.gazane.com
کپی برداری بدون درج لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *