جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

۳۰ واقعیت جالب و خواندنی درباره بینی انسان

بینی انسان ها عضوی معجزه گر است که نه تنها ظاهر ما را تعریف می کند بلکه کارهای حیاتی بسیاری را انجام می دهد که بدون آن انسان ها انسان نمی شدند. پس در این بخش از مجله گزنه بگذارید نگاهی به برخی واقعیات جالب در مورد بینی انسان بیندازیم و ببینیم آیا شما از این حقایق خبر دارید یا خیر.

۱. حداقل ۱۴ نوع بینی مختلف در انسان ها وجود دارد. این توسط ابراهیم تامیر، دارنده مدرک دکترا و استاد مهندسی شیمی از اسرائیل یافت شد. او پس از بررسی تصاویر ۱۷۹۳ بینی به این نتیجه رسید.

۲. شکل بینی شما صدای‌تان را خوش آوا می‌کند.

۳. در زنان، بینی تا سن ۱۵ تا ۱۷ سالگی رشد می کند و در مردان ۱۷ تا ۱۹ است.

۴. گاهی بینی به خاطر کشش گرانشی دراز می شود. این امر به دلیل الاستین و کلاژن در نوک بینی رخ می دهد.

۵. مخاط توسط سینوس و بینی انسان تولید می شود و شامل سلول های خونی سفید و آنزیم های مسئول مبارزه با عفونت ها است. یک سوم مخاط روزانه تولید می شود.

۶. بهترین فیلتر هوا در این دنیا بینی انسان است. سوراخ های بینی انسان با موهایی که مسئول مسدود کردن میکروب ها و گرد و غبار هستند، پوشیده شده اند. شیار در حفره بینی ، چرخش هوا مانند جریان را ایجاد می کنند.این زمانی است که موها مرطوب و گرم می شود به طوری که بافت های حساس ریه ها را می توان محافظت کرد. در طول این فرآیند فیلتراسیون است که پوشش مخاط حفره بینی ، ویروس سرماخوردگی و گرده را می گیرد که نمی تواند توسط مو در پره های بینی متوقف شود.

۷. وقتی فرد بیمار می شود، آبریزش بینی می گیرد . این امر به این دلیل رخ می دهد که بینی بیش ازحد معمول مخاط برای کشتن میکروب ها و هجوم به بدن تولید می کند.

۸. انسان ها قادر به تشخیص ۱۰.۰۰۰ + بوی گوناگون هستند. انسان ها می توانند بو را با انواع خاصی از سلول هایی که به عنوان سلول های عصبی بویایی شناخته می شوند ، تشخیص دهند. حدود ۱۲ میلیون سلول بویایی در یک انسان معمولی وجود دارند. با این حال، این عدد به تدریج با افزایش سن کاهش می یابد.

۹. اعصاب بویایی از بینی ارتباط مستقیمی با مغز دارند. به خاطر این است که چندین نوع رایحه می توانند خاطرات را به عقب برگردانند.

۱۰. انسانها فرومون را آزاد می کنند – نوعی ماده شیمیایی است که تنها در واکنش به جاذبه جنسی آزاد می شود. شیارها در پره های بینی ، مکان هایی غنی از فرومون هستند . بینی انسان قادر به تشخیص فرومون جنس مخالف است. به گفته متخصصان، فرومون این بینی است که منجر به تولد یا بوسیدن رمانتیک می شود.

۱۱. هر چیزی که بینی انسان قادر به بوییدن آن نیست برای انسان ها مهلک است. مثالا، بینی انسان نمی تواند بوی گاز طبیعی را حس کند مونوکسید کربن، کربن دی اکسید و غیره است.

۱۲. انسان ها با بینی بو نمی کنند. مغز است که این کار را انجام می دهد. سلول های عصبی بویایی در بینی تنها مسئول گرفتن بو و فرستادن آن ها به مغز هستند. مغز جایی است که بو شناسایی می شود.

۱۳. انسان ها قادر به بوییدن احساسات همانند برانگیختگی جنسی و شادی همسر خود زمانی که نزدیک هم اند هستند.

۱۴. هر فردی یک بوی منحصر به فرد دارد. برای یک بوی خاص، دو فرد مختلف ممکن است درک متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال ، درک یک فرد از بوی زرد چوبه می تواند متفاوت از فرد دیگری باشد.

۱۵. مردان می توانند بوی تخمک زن ها را استشمام کنند. در حقیقت هر دو جنس توانایی بوییدن یکدیگر را دارند که به نظر می رسد با خودشان تفاوت دارند. این بسیار مهم است زیرا وقتی فرد با جنس مخالف جفت گیری می کند، فرزندان حاصل با سیستم ایمنی قوی تر به دنیا می آیند.

۱۶. حس بویایی زنان قوی تر از حس بویایی مردان است.

۱۷. بینی زنان در زمانی که باردار می شوند ، حساس می شود. این به دلیل این است که آن ها حفره و حس چشایی غیر عادی را ایجاد می کنند.

۱۸. ” شکستگی بینی ” این یک چیز مشترک است اما بینی هیچ استخوانی ندارد. بلکه غضروف است که می شکند.

۱۹. دختران در مقایسه با مردان دارای بینی های کوتاه تری هستند.

۲۰. ۱۰ میلیون گیرنده بو در بینی انسان وجود دارند. این گیرنده ها به بو و یا مولکول های بو که از طریق هوا حرکت می کنند یا در هوا شناور هستند ، حساس هستند.

همچنین بخوانید: اثرات جالب عشق روی مغز و بدن شما!

۲۱. خون ریزی بینی می تواند براثر ضربه بینی، آلرژی ها، ورزش، هوای خشک و یا سرما ایجاد می شود. هر یک از این عوامل می تواند باعث ایجاد دیواره ( غضروف نازک بین دو بینی ) شود تا بشکند و در نتیجه باعث خونریزی بینی می شود.

۲۲. بینی انسان از ۵ نوع مختلف از ماهیچه ها تشکیل یافته است.

۲۳. سقف دهان انسان چیزی جز کف حفره بینی نیست.

۲۴. برخی افراد ممکن است حس بویایی قوی داشته باشند.

۲۵.انسان ها برخی از توانایی بویایی خود را در سن ۶۵ سالگی از دست می دهند. در سن ۸۰ سالگی ، ۵۰ درصد از توانایی های بوییدن از دست می رود.

۲۶. دماغ نقش مهمی در حفاظت از ریه ها دارد. موهای ریز داخل بینی و موکوس (ترشحات) داخل آن که توسط مخاط بینی تولید می شوند، باعث تصفیه کردن گردوغبار و مواد آلرژن (حساسیت زا) می شوند.

۲۷. بیماری پارکینسون، بیماری آلزایمر و دیابت نیز می تواند منجر به از دست رفتن حس بویایی شود.

۲۸.نوزادان مادران خود را با کمک بینی و در واقع با عطر بدنشان می شناسند.

۲۹. زنان قادر به بوییدن بوهای بیشتری نسبت به مردان هستند.

۳۰. بینی شما دمای هوایی که تنفس می‌کنید را تنظیم می‌کند.

همچنین بخوانید: ۵ تفاوت جالب افراد چپ دست با راست دست ها

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین مقالات