جدیدترین مطالب سلامت، تغذیه سالم، تناسب اندام و زیبایی را در صفحه اینستاگرام مجله گزنه دنبال کنید

۱۲ علت برای اینکه زود گرسنه می شوید

اگر از اینکه مدام گرسنه هستید در تعجبید، بهتر است نگاهی به عادت‌های غذایی‌تان بینذازید. شاید مواردی که در ادامه این مقاله از مجله گزنه برشمرده ایم، بتواند علت این گرسنگی‌ها را برملا کند.

چرا همیشه احساس گرسنگی دارم؟

۱- به باکتری خوب نیاز دارید

با اینکه عادت‌های غذایی تاثیر مهمی در تعیین سطح گرسنگی دارد، اما بعضی جنبه‌های خاص آن هم دست طبیعت است.

پرخوری احساسی چیزی است که خیلی از ما با آن می‌جنگیم و یک محرک کمتر شناخته‌شده دیگر، باکتری موجود در معده است.

اگر احساس می‌کنید بیشتر از دوستانتان گرسنه‌تان می‌شود، ممکن است به این دلیل باشد که شکمتان موادمغذی که برای سالم ماندن نیاز دارد را دریافت نمی‌کند.

عدم توازن باکتری‌ها نه تنها می‌تواند سم تولید کند، بلکه می‌تواند بر تصمیمات غذایی شما هم اثر گذاشته، روحیه‌تان را تغییر دهد و اشتهایتان را زیاد کند. میکروب‌های زشت را دور کرده و مقدار زیادی فیبر (حبوبات، موز و غلات) به بدنتان برسانید.

۲- خسته هستید

غذا خوردن و تأمین سوخت مورد نیاز بدن سطوح انرژی شما را تقویت می‌کند. اما اگر با احساس گرسنگی مواجه هستید، گاهی اوقات آنچه به واقع نیاز دارید نه غذا بلکه خواب بیشتر است.

خواب عاملی کلیدی در کنترل هورمون‌های اشتها یعنی گرلین و لپتین است. خواب کافی به تنظیم گرلین کمک می‌کند که هورمون محرک اشتهای انسان است. گرسنه

این به معنای آن است که کمبود خواب می‌تواند به سطوح بالاتر گرلین منجر شده و گرسنگی و هوس‌های غذایی مداوم را موجب شود که شرایط خوبی برای کاهش چربی‌های اضافه بدن نیست. افزون بر این، کمبود خواب سطوح لپتین را کاهش می‌دهد که هورمون احساس سیری است.

۳- بدون تأمین سوخت کافی، ورزش می کنید

گاهی اوقات افراد بدون این که تغییرات لازم در رژیم غذایی خود ایجاد کرده تا سوخت مورد نیاز انجام ورزش تأمین شود، شدت تمرینات ورزشی خود را افزایش می‌دهند.

اگرچه مطالعات مختلف نشان داده‌اند که انجام ورزش برای سرکوب اشتها مفید است اما شواهدی نیز وجود دارند که از افزایش اشتها به واسطه ورزش شدید و بلند مدت حکایت دارند.

ورزش شدید می‌تواند سوخت و ساز بدن شما را تسریع کند، از این رو، در صورت عدم تأمین سوخت مورد نیاز بدن ممکن است هر چه بیشتر با احساس گرسنگی مواجه شوید.

اگر این دلیل احساس گرسنگی شما است، مصرف غذاهای تقویت کننده سیری مانند میوه‌ها و سبزی‌های سرشار از فیبر را مد نظر قرار دهید.

۴- به پروتئین بیشتری نیاز دارید

گرسنگی فقط هشدار برای غذا نیست. بین مغز، جریان‌خون، معده و روده رابطه پیچیده‌ای وجود دارد.

به همین دلیل، خیلی مهم است که فقط برای اینکه هوس‌های گاه و بیگاهتان را فرو بنشانید غذا بخورید. باید بدنتان را با موادمغذی که نیاز دارد، ازجمله پروتئین سیر کنید. گرسنه

در تحقیقی که در دانشگاه Purdue انجام گرفت مشخص شد که حتی یک وعده متشکل از ۸۰-۱۳۰ گرم پروتئین خالص برای تحت‌تاثیر گذاشتن اشتها کافی است. و آنهایی که در رژیم‌غذایی روزانه‌شان به میزان کافی از آن استفاده نمی‌کنند اشتهای بیشتری به خوردن دارند.

همچنین بخوانید: ۶ منبع اصلی پروتئین

۵- نوشیدن کالری‌ها

جایگزینی میان وعده‌ها یا حتی وعده‌های غذایی اصلی با اسموتی ها و شیک‌ها دیر زمانی است که روشی محبوب بین مردم محسوب می‌شود.

اما اگر در تلاش برای مقابله با احساس گرسنگی خود هستید، بدون در نظر گرفتن این که چه میزان کالری مصرف می‌کنید، این ممکن است بهترین رویکرد برای شما نباشد. گرسنه

غذاهای مایع و جامد در بدن متفاوت از یکدیگر گوارش می‌شوند. اسموتی‌ها، شیک‌ها، نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های کافئین‌دار محبوب شما بسیار سریع‌تر از غذاهای جامد از معده عبور می‌کنند، از این رو، نسبت به فردی که غذای جامد مصرف می‌کند، سریع‌تر با احساس گرسنگی مواجه خواهید شد.

نوشیدنی‌ها ممکن است گزینه‌ای راحت‌تر برای تهیه بوده و در زمان غذا خوردن صرفه‌جویی کنند اما اگر قصد دارید احساس سیری و رضایت کامل را تجربه کنید، بهتر است غذای خود را بجوید.

۶- تشنه هستید نه گرسنه!

احساس گرسنگی ممکن است به معنای نیاز به مصرف یک نوشیدنی باشد. گاهی اوقات، احساس تشنگی می‌تواند با احساس گرسنگی اشتباه گرفته شود.

اگر همواره گرسنه هستید، نوشیدن یک یا دو لیوان آب ممکن است به برطرف شدن مشکل کمک کند زیرا در واقع تشنه هستید. در طول روز به میزان فراوان آب بنوشید، تا از مصرف بی مورد غذا پیشگیری شود.

همچنین، با مصرف مواد غذایی آبرسان می‌توانید احساس تشنگی و گرسنگی را به طور همزمان برطرف کنید.

همچنین بخوانید: بهترین و بدترین زمان برای نوشیدن آب

۷- زیاد از کربوهیدات‌های تصفیه‌شده استفاده می‌کنید

می‌خورید و می‌خورید و می‌خورید اما به نظر می‌رسد هیچ‌چیز گرسنگی‌تان را برطرف نمی‌کند. نکته مهم: هر چه که می‌خورید را یادداشت کنید.

اگر برنامه‌غذایی‌تان سرشار از انواع کربوهیدرات‌های بد باشد که خیلی زود در بدن تجزیه می‌شوند، احساس سیری نخواهید کرد.

کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده معمولاً مملو از قند و نگهدارنده هستند که همه اینها هورمون‌های گرسنگی‌تان را تحریک می‌کنند.

مثلاً غذاهای فست‌فود را در نظر بگیرید. بااینکه به نظرتان بسیار لذیذ هستند اما محتوی چربی ترانسی که دارند هورمون کنترل اشتها را در شما ضعیف می‌کند. و بدتر اینکه میزان انسولین در بدن را هم بالا می‌برند که باعث می‌شود گرسنه باشید و دلتان غذای بیشتری بخواهد.

بنابراین سعی کنید این کربوهیدرات‌ها را در برنامه‌غذایی‌تان با موادغذایی مغذی جایگزین کنید.

۸- الکل می‌نوشید

دلیل دارد که بعد از چند گیلاس نوشیدنی الکلی هوس پیتزا می‌کنید. الکل سطح گرلین را در بدن بالا می‌برد: گرلین همان هورمون گرسنگی‌ است که اشتها را تنظیم کرده و انرژی را توزیع می‌کند.

علاوه بر این، الکل به شدت سطح لپتین را در خون پایین می‌آورد. لپتین هورمون سیری است که برای جلوگیری از اشتها عمل می‌کند.

اگر از اینکه آخر شب زنگ بزنید و غذا سفارش بدهید خسته شده‌اید، الکل را از برنامه‌غذایی روزانه‌تان حذف کنید.

همچنین بخوانید: ۱۶ ضرری که با مصرف نوشابه انرژی زا به بدن خود می زنید

۹- همیشه استرس دارید

در بسیاری از موقعیت‌های استرس‌زا ممکن است اشتهایی به خوردن نداشته باشید اما وقتی استرس برایتان به صورت عادت روزانه درآید، همیشه احساس خستگی و بی‌حوصلگی خواهید داشت.

به همین دلیل به طور ناخودآگاه به خوردن روی خواهید آورد. بالا رفتن سطح کورتیزول در بدن نشانه استرس مزمن در شماست که می‌تواند بیش از اندازه گرسنه‌تان کرده و دلتان همه جور غذا بخواهد.

به جای اینکه خودتان را وقف یک رژیم‌غذایی غیرواقع‌بینانه کنید، سعی کنید این استرس را از زندگی‌تان بیرون کنید. استرس مشکلات بسیار زیادی برایتان به دنبال خواهد داشت مثل بالا رفتن فشارخون، بیماری قلبی، افسردگی و … هرچقدر کمتر دلتان بخواهد هله‌هوله بخورید، فرد سالم‌تری هستید.

۱۰- بی فکر غذا می خورید

گاهی اوقات غذا خوردن ممکن است ارتباط چندانی با کاهش احساس گرسنگی نداشته باشد. ممکن است بی حوصلگی، وسوسه خوردن غذایی خاص یا حضور در جمع شما را به این کار تحریک کرده باشد.

همچنین، ممکن است با هوس‌های غذایی موقعیتی مانند هوس خوردن پاپ‌کورن حین تماشای فیلم مواجه شوید یا بسیار سریع غذا خورده و به بدن اجازه ندهید که متوجه رفع احساس گرسنگی خود شود.

آرام‌تر غذاخوردن و جویدن خوب هر لقمه غذا به بدن و مغز زمان بیشتری برای ترشح هورمون احساس سیری می‌دهد و معده پیام پر شدن خود را برای مغز ارسال می‌کند.

۱۱- یک داروی خاص مصرف می‌کنید

یکی از عوارض‌جانبی بعضی از انواع داروها، اضافه شدن وزن است. این می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و در بعضی موارد حتی می‌تواند مثبت باشد. ممکن است قبلاً کم‌اشتها بوده‌اید و این دارو دوباره توانسته حس گرسنه شدن سالم را به شما برگرداند.

حتی دارویی مثل آنتی‌هیستامین که بی‌ضرر به نظر می‌رسد می‌تواند باعث گرسنگی‌تان شود. هیستامین ترکیبی شیمیایی است که توسط بدن بعنوان واکنش التهابی (مثلاً به آلرژی‌ها) ایجاد شده و اشتهایتان را سرکوب می‌کند. ازاینرو مصرف دارویی برای جلوگیری از عطسه می‌تواند سطح گرسنگی‌تان را بالا ببرد.

اگر نمی‌دانید چرا همیشه گرسنه‌تان است، با پزشکتان در این رابطه مشورت کنید و ببینید شاید بتواند یک داروی جایگزین برایتان تجویز کند.

۱۲- برخی بیماری‌ها

افزایش گرسنگی می‌تواند نشانه‌ای از برخی بیماری‌ها نیز باشد. گرسنگی مداوم نشانه‌ای کلاسیک از دیابت است. این شرایط به واسطه سطوح بالای قند خون رخ می‌دهد و به طور معمول با علائم دیگر مانند تشنگی شدید، کاهش وزن و خستگی همراه است.

گرسنگی ممکن است نشانه‌ای از پرکاری تیروئید، افسردگی و سندرم پیش از قاعدگی نیز باشد. در صورت مواجهه با احساس گرسنگی پایدار برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: ۱۴ ترفند ساده برای کاهش کالری بدون احساس گرسنگی

به اشتراک بگذارید : 

محتوای مقالات سلامتی و درمان بیماری ها صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شما بوده و به منزله تجویز پزشکی نیست.

*کپی برداری بدون ذکر نام و لینک فعال به مجله گزنه مجاز نیست.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین مقالات